Çekiç ve murç kullanılarak vücut gücüyle yapıldı, 135 yıldır bakım veriyor

Çekiç ve murç kullanılarak cisim gücüyle yapıldı, 135 yıldır bakım veriyor

Giresun’u İç Anadolu’ya bağlayan iştirakçi ve köylülerin, murç ve çekiç kullanılarak beden gücüyle yapılan Halil Rifat Vakur Tüneli enteresan yapım hikayesiyle özen çekiyor

GİRESUN Giresun’u Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleriyle İç Anadolu’ya bağlayan işçi ve köylülerin, murç ve çekiç kullanılarak beden gücüyle yapılan 35 metrelik Halil Rifat Ağırbaşlı Tüneli enteresan hikayesiyle ilgi çekiyor.

Osmanlı döneminde, dönemin Sivas Valisi Halil Rıfat Ciddi’nın emriyle 1885 yılında yapılan Karadeniz’in geçmiş ve yegâne halk yapımı tüneli olan Halil Rıfat Ciddi tüneli, dağların yamacında hem ulaşımı kolaylaştırıyor hem üstelik bu yolu kullananların ilgisini çekiyor.

Giresun’u Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleriyle İç Anadolu’ya bağlayan posta güzergahında 135 yıldır derbent sağlayan Halil Rıfat Vakur Tüneli’nin hikayesini anlatan Giresun Üniversitesi Kitabevi ve Dökümantasyon Ofis Başkanı Tarihçi Mehmet Fatsa, tünel yapımının bugün Karayolları’nın sloganı haline gelen “Gidemediğin saha senin değildir” lakonik sözünün dahi bu tünelle münasebetli olarak söylendiğini belirtti.

Tünel yapımında söylediği alay,Karayollarının sloganı oldu

Tarihçi Edip Mehmet Fatsa, yaptığı açıklamada “Şebinkarahisar ile Kulakkaya beyninde kez yapımı esnasında yeryüzü çokça zorlanılan düzlük Pınarlar-Uzundere arasındaki sahadır. Halil Rıfat Paşa Tüneli’nin açılması esnasında dönemin Sivas Valisi Halil Rıfat Vakarlı haddinden fazla nazik kararlılıkla kere yapımını destekliyor. Yolun yapılması üstüne haddinden fazla ısrarcı ve çevrimli olduğu üzere tünelin iştirakçi ve köylülerle elle açılmasını sağlıyor. Ancak kayalar çokça kaba olduğu için çekiç ve murçlarla açılan tünelde harıldamak çok zorba oluyor. Bunun üzerine işçiler eliyle Vali Bey’e çıkılıyor ve boyut namına en ediliyor. Ilbay Halil Rıfat Gösterişli ise, ‘Günde aynı akça parçası kadar kayaç koparabiliyorsanız da buna bitmeme edilecektir’ diyor. Zaman Karayolları’nın sloganı haline mevrut ‘Gidemediğin meydan senin değildir’ meşhur sözünü de burada söylüyor. Tünel 1885 yılında hizmete açıldığında ise Ilbay Bey’e marifet ulaştırılınca dahi ‘İşte demin Giresun bizimdir’ sözünü söylüyor. Zımnında 135 yıldır Halil Rıfat Rabıtalı Tüneli hem Kullakkaya üzerinden hem üstelik Dereli Üzerinden Şebinkarahisar’a ve İç Anadolu’ya ulaşan yolun ana güzergahı durumundadır” dedi.

Share: