Çevirici kiralama şirketlerinin internet sitesini kopyalayan yanlışlık örgütüyle ilgili savca hazırlandı

Balıkesir merkezli 20 ilde kurumsal komütatör isticar şirketlerinin internet sitelerini kopyalayarak dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen suç örgütünün hoşgörülü ve üyeleri gelişigüzel biri amacıyla 7 bin 700 yıla kadar dam istemiyle yargılanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı Yıldırı ve Teşkilat Taksirat Bürosunca, kurumsal çevirici kiralama şirketlerine ilişkin internet sitelerini kopyalayarak açkı isticar vaadiyle 504 kişiyi toplam 1,5 milyon liralık dolandırdıkları öne sürülen 64’ü mevkuf 85 sakil için hesaplı anket tamamlandı.

3. Güç Ukubet Mahkemesince akseptans edilen iddianamede, şüphelilerin İstanbul’un farklı semtlerinde kiraladıkları ofiste kurumsal açar kiralama şirketlerinin web sitelerini cali olarak tasarlayıp dolandırıcılık eylemleri gerçekleştirdikleri, yakalanmayı ve afişe olmayı çelmek için mütenevvi tedbirler aldıkları kaydedildi.

İddianamede, şüphelilerin ayyarlık yazmak için ofiste kullandıkları ecnebi uyruklu eşhas namına alınan hatları şube dışına çıkarmadıkları ve kendi aralarındaki görüşmeleri bile Whatsapp üzerinden sağladıkları belirtildi.

Cürüm örgütü sergerde “Korkmaz” harf ünlü O.Y’nin davet merkezindekilere (call center) gizlilik ortamında çalışmaları üzerine emirler verdiği ve ofiste beğenilen bilgisayarları alarga komuta ile arama ettiği bildirilen iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

“Ofiste geçer kurumsal açacak kiralama şirketlerine ilişik düzme web sitelerini O.Y’nin tasarladığı, sahte web sitelerine şüphelilerden M.G’nin reklam vererek arama motorlarına ense sıralara taşınmasını sağladığı, açacak kiralamak üzere arayan müştekilerle ofiste call center kendisine çalışan ‘İrem’ harf isimli A.C, ‘Yusuf’ harf isimli U.Ç, ‘Murat’ kod isimli M.Ö, ‘Bora’ kod isimli B.Ö. ve ‘Kübra’ kod isimli G.K’nin görüştüğü, şüphelilerin müştekilerden ehliyetlerinin yöre ve art yüzünün fotoğrafı ile aracın gönderileceği boyut bilgisini Whatsapp üzerinden istedikten bilahare müştekinin inandırılarak şüphelilerin verdikleri hesap numaralarına mülk yatırmalarını sağladıkları belirlenmiştir.”

ATM’den dünyalık çekerken kapela ve maskeyle yüzlerini gizlemişler

İddianamede, örgütün İstanbul Fatih bölgesi sahacılarından “Cesur” kod adlı S.B. ile Antalya Manavgat, Serik, Kepez bölgesi sahacılarından “Minik” harf isimli E.T’nin şapkalı, maskeli ve kapüşonlu şekilde ATM’ye geldikleri ve yüzlerini gizleyerek mal çektikleri aktarıldı.

Vezneci hesaplarını kullandıran kişilerin, S.B. ve E.T’nin talebi üstüne zat adlarına GSM hattı çıkartıp bankalardan aldıkları hesaplara tanımladıkları tamlanan iddianamede, hesap kartları ve GSM hatları ile oynak bankacılık kod bilgilerini kentler arası müteharrik otobüslerle İstanbul ve Antalya iline gönderdikleri bilgisi verildi.

Hesap bilgileri ile GSM hatlarını ve canlı bankacılık şifrelerini İstanbul ve Antalya otogarlarında doğrulama düz S.B. ile E.T’nin bunları teşekkül faaliyeti kapsamında dolandırıcılık eyleminde kullanmaya başladıklarının dahi belirtildiği iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüphelilerin ‘Korkmaz’ kod O.Y’nin öncülüğünde benzeri araya gelerek iş bölümü halinde cereyan ettikleri, O.Y. vasıtasıyla sunulan emir ve talimatların call center kendisine ofiste etkin şüphelilerin meşru yahut evlilik dışı benzeri dilek olup olmadığına bakılmaksızın itiraz edilmeyerek akseptans edildiği, şüphelilerin olay öncesinden temin ettikleri yabancı tabiiyetli hatlar ve kiraladıkları büro üzerinden programlı ve müdebbir cereyan ederek dolandırıcılık eylemlerini gerçekleştirdikleri, zat içlerinde ayrımsız yapılanmaya her an örgütlü şekilde hareket ettikleri, bu şekilde 21’i teşkilat yöneticisi ve üyesi gelmek amacıyla 85 şüphelinin Türkiye’nin muhtelif illerindeki müştekileri düzme web siteleri üzerinden şalter isticar vaadiyle dolandırarak nahak yere kazanç başlamak üzere bire bir araya gelip örgütlü şekilde akım ettikleri belirleme edildi.”

İddianamede, “Suç gitmek üzere teşekkül ihdas, diyet, örgüte unsur olma” ve “Enformatik sistemlerini görmek suretiyle dolandırıcılık” suçlarından yanlışlık örgütü yöneticisi ve üyesi 21 bed hakkında 1520 yıldan 7 bin 700 yıla büyüklüğünde, başka şüpheliler amacıyla bile farklı sürelerde mapushane cezası istendi.

Davanın görülmesine ilerleyici günlerde başlanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca, kurumsal çevirgeç isticar şirketlerine ilişik internet sitelerini kopyalayarak vatandaşlardan şalter isticar vaadi ile menfaat temin ettiği belirlenen cürüm örgütü ile cürüm örgütü üyelerine vezneci hesaplarını kullandıran, hesaplara yatan müştekilerin gönderdiği paraları çeken, bütün 85 nahoş karşı teftiş kararı verilip Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığının talimatı konusunda polis ekiplerince 7 Nisan ve 25 Mayıs’ta Balıkesir, Ankara, Antalya, Münevver, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Cıvıl Cıvıl, Şanlıurfa, Tekirdağ, Uşak ve Van’üstelik gerçekleştirilen senkronik operasyonlarda gözaltına alınan 85 şüpheliden 64’ü tutuklanmıştı.

Share: