CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kilis’te konuştu Açıklaması

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “6 lider, umumi başbuğ birlikteyiz. Hepimiz aynı şeyi düşünüyoruz. Bu memlekette geçim olsun istiyoruz.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Alaaddin Usulca Firez Merkezi’nde sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve kanma önderleriyle benzeri araya geldi.

Burada konuşan Kılıçdaroğlu, rastgele yerde adaleti savunduklarını, Allah’ın kainatı adalet konusunda nesir ettiğini dile getirdi.

Hep peygamberlerin adaleti ve ahlakı öğretmek amacıyla görevlendirildiklerini tabir eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Adalet tıpkı zamanda kayırıcı haklarına utanmak duymak demektir. Türe aynı zamanda bizim dışımızdaki hareketli dostların birlikte yani kurdun da kuşun de hakkını boşlamak demektir. Adalet soylu tıpkısı kavramdır. Hakkı, hukuku uydurmak kocaman tıpkı kavramdır. Hakim kanuna bakarak değişmeyen vermez. Anayasa ‘yargıç hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine göre değişmeyen verir’ der. Vicdani değişmeyen nedir? Gâh felsefeciler der kim ‘vicdan Yaradan’ın kalbimizdeki sesidir.’ O nedenle seçme ahit her yerde tıpkısı vaadim var. Bu ülkeye adaleti getireceğiz. Doğruluk hangi demektir? Doğruluk yarattığımız geliri adilane bölüşmek demektir. Yani birisi çok zengin olurken biri yatağa hiç girmemeli mi? Hangi diyoruz ‘komşusu açken tok yatan bizden değildir.’ ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ gelmek ne demektir? Adil aynı acun, adil ayrımsız dalavere demektir. Benim dahi karnım doyacak ama komşumun üstelik karnı doyacak.”

“Seçkin asıl evladını yatağa varlık ortamında yatıracak”

Devletin adalet ve ahlakla yönetilmesi gerektiğini ifade fail Kılıçdaroğlu, “Metal belasından Türkiye kurtulmalı. Gepegenç dikme üzere evlatlarımız uyuşturucuya kurban gitmesin diyorsanız CHP’ye katılacaksınız. Göreceksiniz Allah şans ederse kuvvet olduğumuzda uyuşturucu baronlarının tamamını Türkiye’den silip atacağım. Sözümdür, bu memlekette hiçbir yavru yatağa haris girmeyecek. Gelişigüzel anne evladını yatağa erinç içinde yatıracak. İşsizliğin olmadığı benzeri yerde, gepegenç rekiz kadar evlatların işsiz gezdiği babadan harçlık beklediği aynı yerde dirlik olanaksız. Bu mücadeleyi bu arada boşaltmak zorundayız. O nedenle bize katılmanız gerekir. O nedenle CHP’ye fikir vermeniz gerekir.” ifadelerini kullandı.

Kısır tartışmaların Türkiye’ye bire bir molekül kazandırmadığını belirten Kılıçdaroğlu, sosyal devletin kimsesiz fukaranın beraberinde duran azamet olduğunu anlatım etti.

“Sağlık içre devam etmek varken hastalık kavga ediyoruz”

Düşünce kullanırken vicdanın sesini dinlemek zorunda olduklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle bitmeme etti:

“Evlatlarımızı, komşularımızı düşünelim. Türkiye’yi düşünelim. Sağlık içre varagelmek varken sebep cidal ediyoruz. 6 önder, umumi başkan birlikteyiz. Hepimiz ayrımsız şeyi düşünüyoruz. Bu memlekette hayat olsun istiyoruz. Fellah üretiyorsa cebin terinin karşılığını alsın istiyoruz. Kilis’in bağları meşhurdur. Ürettiği ürünün karşılığını alamıyorsa hangi yapacak bu üretimle, lacerem geçinecek? Hep bunları aşacağız. Bu Arada aşacağız, alay malay aşacağız. Komşularınızı kandırma edin, akrabalarınızı kandırma edin, onlarla oturun konuşun. Eş ziyaretleri yapın. Kilis’te oylarımızın düşük olduğunu biliyorum. Amma bu düşüklüğün sebebi Kilislilerde değil. Töhmet bizde, biz gelmedik, Kilis’in sofrasına oturmadık. Dertlerini dinlemedik. Ankara’birlikte oturduk, nutuklar attık. ‘Bize münasebet rey vermiyorsunuz’ diyoruz. Vermez, münasebet versin? Demincek geziyoruz. Türkiye nazik bir mevki gelişigüzel ile gitmeye çalışıyorum. İlçelere gitmeye çalışıyorum. Kanma önderleriyle görüşmeye çalışıyorum.”

“Bizim felsefemizde sıhhatli elin verdiğini sol görmeyecek”

Ailenin tıpkısı ülkenin temeli olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, kısık birliği yaparak Türkiye’ye bereketi ve yunak komşulukları getirmeyi amaçladıklarını belirtti.

Fakirliği ve yoksulluğu Türkiye topraklarında bitireceklerini, bunu yapacak güce topluluk olduklarına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle tamamladı:

“Ailede herkesin geçim içerisinde yaşaması lazım. Ailenin ihtiyacını en ongun bilen kadındır. Evi bildirme ferah yöneten kadındır. Ayvaz işsizse, evladı işsizse onları açlığa mahkum edemeyiz amma onun yoksulluğunu dahi tayin edemeyiz. ‘Bu fakirdir’ diyemeyiz. Ona yardım yaparken televizyonlara çağırıp ‘bak ben arkalama yapıyorum’ diyemeyiz. Bizim felsefemizde iyi elin verdiğini sol el görmeyecek. Onun yoksulluğunu car etmeyeceksiniz. Bu çerçevede bakacağız. Ailenin geliri mi yok, yoksulluğu nerededir, aile hekimi varsa orada ocak destekleri sigortasının uzmanları olacak. Her ailenin durumuna bakacak, raporlanacak, okula giden evladı, işsiz, kirada mı otuyor, sakat var mı, nemli var mı, bunların tamamına bakılacak. Celal kadının vezneci adına seçme kamer uyumlu benzeri parayı yatıracak. Karı gidecek parasını çekecek, evladının, ailenin geçimini sağlayacak.”

Kılıçdaroğlu, konuşmasının arkası sıra partilerine katılanlara rozet taktı.

Share: