CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Elazığ’da partisinin grup toplantısında konuştu: (1)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Siyaseti doğruluk üzerine mensur etmezseniz, o zaman politika zenginleşme aracı tamam. Siyaseti zenginleşme uzlaştırıcı olmaktan çıkarıp, halka hizmet aracı haline getirirseniz bu şehir kurtulmuş peki. Bizim asıl hedefimiz bu.” dedi.

Elazığ İl Firez ve Turizm Müdürlüğü Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi’nde planlı partisinin takım toplantısında mütekellim Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gazi Meslek Ustalık Anadolu Lisesi Temel Atma Töreni’ne katıldıklarını anımsatarak, depremde yıkılan bire bir okulun temelinin atıldığını aktardı.

Kılıçdaroğlu, yapımı tamamlandığında okulun açılışına üstelik geleceklerini belirterek, “Okulun açılışına bazıları korkudan gelmedi, kebir değil. Cesim olan Elazığ ve Elazığlılardır bizim amacıyla. Okulun temelini atarken ısıdam yöntem yapmadık. Değme görüşten insanın evlatları o okulda okuyacak. Amacımız onların güzel tıpkısı okulda okumalarını temin etmek. Bunun mücadelesini yapıyoruz. Yer Sarsıntısı sırasında buraya geldik, hakeza bir gerekseme ortaya daha çok. O ihtiyacın bir numara ayağını tamamladık, elan 2 ekol yapacağız Elazığ’a. Elazığlılara helal olsun diyorum.” diye konuştu.

“Ülkede sunu şizoit mazotu çiftçiler kullanacak”

Elazığ’ın tarım, uran ve turizm kenti olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, şehrin benzeri zamanda geri hizmet bire bir kent olma üstüne dahi majör tıpkısı avantajının bulunduğunu hatırlattı.

CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Elazığlı çiftçilerin çok bahtiyar olmadığını biliyorum. Türkiye’deki hep çiftçiler kadar büyük sıkıntılar çektiğini biliyorum amma Türkiye’deki bilcümle çiftçilere verdiğim sözü Elazığlılar için üstelik verdim. Size mazotu ÖTV’siz ve KDV’siz vereceğiz. Ülkede yer haşat mazotu çiftçiler kullanacak, hakkınızı doğrulama edeceğiz. Tefecilere dünyanın faizini veriyorlar. Diyorlar ya, ‘Faize karşıyız’. Buna inanmayın, hepsi hikaye. Bütçenin neredeyse yarısını o tefecilere, faizcilere ödüyorlar. Tamam tığ ne yapacağız? Çiftçilere, esnafa söz verdim. Tanrı şans değer, sizin oylarınızla erk olursak elden aynı hafta süresince çiftçinin, esnafın bankalara, Ekincilik Emniyet Kooperatifi, Esnaf Kefillik Kooperatifinden aldıkları kredilerin faizlerini sileceğiz. Faizle mücadele hakeza yapılır. Birisine dünyanın parasını veriyorsun, çiftçiye hakkını vermiyorsun. O nedenle on paralık endişe etmeyin. Üretenin, alın teri dökenin yanında olacağız. Ki üretiyorsa, çalışıyorsa, cebin teri döküyorsa, rey versin veya vermesin şanlı olan bu ülkede hakkı, hakkaniyeti kişiye tasdik etmektir.”

2003’te Elazığ’dahi 28 bin 322 çiftçinin Rençper Taşıt Sistemi’ne kayıtlı olduğuna, 2022’birlikte ise bu sayının 15 bine düştüğüne dikkati calip Kılıçdaroğlu, geriye mütezayit çiftçilerin Dikici Pusat Sistemi’nden çıktığını anımsattı.

Kılıçdaroğlu, “Çiftçiyi toprağa küstürürseniz, çiftçinin hakkını vermezseniz 85 milyon sevimli haris kalır. O nedenle eti da buğdayı da yulafı dahi çavdarı dahi deli dolu hayvanı bile haricen getiriyorlar. Bizim insanımız var üretecek. Faydalı o üretmesin, haricen alalım. Bir Tarım Bakanı var, Cenabıhak sağlık versin. Tarımı düzeltmek için Venezuela’evet, ötekisi Sudan’a gidiyor. ya sen gel Elazığ’a kardeşim. Elazığ’daki ovaya bire bir bak bakalım. Bu düzlem sulanıyor mu? Buraya gelmez. Ama hiç meraklanmayın Mösyö Kemal Elazığ’a gelecek, okulu elbet yaptıysa ovaları bile anca sulayacaktır.” ifadesini kullandı.

“Siyaseti halka bakım ara bulucu haline getirirseniz bu ülke vareste peki”

Vatandaşların borçları olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, bu sorunu de çözeceklerini söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Hep nüfusun yüzdelik 81,4’ü medyun. ‘Borçlarımı ödemekte zorlanıyorum’ diyenlerin oranı yüzde 77,3. SELIM Parti’li seçmenin yüzde 70,1’i ‘Borcumu öderken zorlanıyorum’ diyor. MHP’li seçmenin yüzdelik 60,6’sı ‘Borcumu öderken zorlanıyorum’ diyor. Ayrımsız vatandaş borcunu ödemekte zorlanıyorsa gıdadan, yiyecekten kesiyorum, güçlükle tasarruf yapıyorum, aldığım parayı götürüyorum birilerine ödüyorum, yüksek faizlerle borcum kabarıyor demektir. Türkiye’yi bu girdaptan Tanrı’ın izniyle çıkaracağız. Siyaseti hak üstüne nesir etmezseniz, o antlaşma politika zenginleşme uzlaştırıcı olur. Siyaseti zenginleşme uzlaştırıcı olmaktan çıkarıp siyaseti bölüt bakım ara bulucu haline getirirseniz bu memleket vareste olur. Bizim ana hedefimiz bu. Bu memleketi akman, ahlaklı siyaset yapanlara tasdik etmektir. Elektriğe bu yıl yüzde 95 ile yüzde 200 beyninde zam yapıldı. İnsaf ya. Katıksız gaza tamam 3 yol yapıldı, yüzdelik 164. Memurun maaşı mı çiftçinin geliri mi yüzdelik 164 arttı? Kimin geliri yüzdelik 164 arttı birlikte bu büyüklüğünde balaban bire bir yükü getirip ailelere veriyorsunuz? Vatandaş berbat vaziyette.”

Kılıçdaroğlu, tamlık dertlerinin, herkesin karnının doyduğu ve huzurun olduğu tıpkısı Türkiye bina etmek olduğunu vurguladı.

Elektriği kesilen kâh evlere gittiğini, aileleri ülfet ettiğini rapor eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Dertleriyle aynı şekilde hemhal oldum. Demin kaç hanenin elektriği kesildi, gizliyorlar. Cümle 9 aydır milletvekillerimiz soruyor, ‘Kaç kişinin ve hanenin elektriği kesildi?’ diye. Yanıt vermiyorlar. Şöyle cevap versinler, ‘9 aydır tek hanenin elektriği kesilmedi’ diye, seviniriz. Niçin gizliyorlar? Elan fazla hanenin elektriği kesildi diye. Kavim görmesin, duymasın diyerek. Esasta yanlışlık işliyorlar. Esnafı birlikte faaliyet zammından sonra özellikle kasapların dertlerini bile biliyorum. On Paralık bulut etmeyin. Sabık yıl 3 milyon 449 hanenin elektriği kesildi. Demin kaç hanenin elektriği tortu, bilmiyoruz. Buradan kamu görevlilerine çağrı yapıyorum. Milletvekillerinin sorduğu soru önergelerini yahut vukuf kazanma yasasına göre istemiş oldukları bilgileri zamanında vermeyenler yanlışlık işliyor. Kendinizi suça ortak etmeyin, cevabını verin. Sevgili sizin değil, Türkiye’nin sorunudur.”

(Sürecek)

Share: