CHP Grup Başkanvekili Özel, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Kol Başkanvekili Özgür Hususi, CHP İstanbul Saylav Gürsel Tekin’in “HDP’ye bakanlık verilebilir” sözlerine ilişik, “Sayın Gürsel Tekin’in orada yapmış olduğu açıklamada kendisinin şahsi değerlendirmesidir. Budun İttifakı’nın hakeza aynı gündemi olmadığı açıklanmıştır.” dedi.

Hususi, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Manisa’üstelik üzüm fiyatını 27 teklik namına açıkladığı anımsattı.

Kendilerinin de üzüm fiyatı üzerine araştırma yaptıklarını, Manisa Tarım Odasıyla görüştüklerini dile getiren Özel, görüşmeler sonucunda üzüm fiyatının 35 lira olması gerektiğini belirlediklerini aktardı.

Erdoğan’ın üzüm fiyatını açıklaması sonrası piyasanın “karmakarışık” olduğunu doğacak süren Hususi, “Yerey Mahsulleri Ofisi çiftçiden bilcümle üzümü almadığı için serbest piyasada üzümün fiyatı 19 lira, 20 lira, 21 teklik kendisine gerçekleşmiş durumda.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın üzüm üreticisine değil dahi üzüm ihracatçısı Mualla Uçak’a üzüm fiyatını danıştığını söyleyen Özel, “Zaman gelinen fiyatın tek sorumlusu bunlardır ama bunlar sadece vatandaşı kötü etmediler, kendilerini zengin ettiler. Bu fiyatlardan üzüm alıp dış satım yapıyorlar ve geçtiğimiz hafta bu eleştiriler yoğunlaşınca toplumsal medyadan kendilerini savundular.” ifadelerini kullandı.

“Yoksulluğu buyurmak değil yönetmekle övünen bire bir gayritabii hükümet”

Ocak ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı yetkililerinin “ulusal ziyaret programları” kapsamında sosyal müzaheret yapılan evleri görüşme ettiğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzalı mektubunu sunduğunu aktaran Özel, şunları kaydetti:

“Bu boyut eleştirilince ‘tığ bu ziyareti seçme yıl yapıyorduk’ diyor. Reisicumhur mektubunda ‘bu uygulamayı bu sene ilk kez başlattık’ diyor yani bakanı yalanlıyor. Bakanlıkla üstelik zat yazısında filhakika bakanını yalanlıyor. ‘Bu aplikasyon 2022 yılından başlatılarak yapılacak’ diyor. Kitap 2002’den beri yaptıklarını falan anlatıyor, AKP propagandası… Yoksulluğu yok etmek değil yönetmekle ve müzaheret düzlük ocak sayısını 2 katına çıkarmakla övünen tıpkısı antika hükümet, ‘Biz size 2002 den beri şunları yaptık, bunları yaptık’ Recep Tayyip Erdoğan, ‘bire bir oyu bize verin’ dememiş. Allah tek siyasetçiyi bu hale bu duruma düşürmesin, bunlara tenezzül eder kuzuluk düşürmesin. İktidarımızda, 1 sene süresince familya destekleri paketi hayata geçip geliri olmayan ailelerin gelirleri ayrımsız minimum ücrete tamamlanacak. Salim elin verdiğini sol el görmeyecek, devletin görevlileri yaymaca üzere bap konu geçemeyecekler.”

Giresunlu arıcıların “AK Parti marifetiyle dolandırıldık” diyerek kendilerine geldiğini ileri süren Özel, Türkiye Ekincilik Hayvancılık ve Arıcılık Platformu’nun (TAHAP) arıcılardan “fasit şeker” taahhüdüyle mülk toplandığını ve arıcılıkla uğraşanları dolandırdığını tez etti.

Emniyet Umumi Müdürlüğünün, polislere ödenecek mahiye promosyonlarıyla ilgili açıklamaları dolayısıyla CHP İzmir Milletvekili Hedef Vekil hakkında cürüm duyurusunda bulunduğunu dahi anımsatan Hususi, “Bizim açımızdan Kasıt Bakan’a yapılan bu yansıtma onun üzere takdirname niteliğindedir. Garaz Vekil bunu ortaya çıkarıyor, yanlışlık duyurusunda bulunuyorlar. Sayenizde bu konuda yapılan himmet bilcümle Türkiye vasıtasıyla duyuldu. Bu konuda çalışmaya bitmeme edeceğiz.” diyerek konuştu.

Türkiye’nin bir nice durumunda festivallerin fek edildiğini belirten Hususi, “Adalet ve Kalkınma Partisi, MHP’nin Türkiye’yi getirdiği noktada çoluk çocuk festival yapamamakta, iktidara yakın sanatkâr değilsen konserlerin fesih edilmektedir.” dedi.

“Itidalli vadeli programı zar edip, yapamadıklarını bize sülale ödevi namına vermişler”

Türkiye ekonomisine ilgili erek ve politikaların yer aldığı Orta Vadeli Program’ın (OVP) açıklandığını anımsatan Hususi, Cumhur Reisi Erdoğan’ın “Tıpkısı Türkiye hayalet ediyorum; dünyanın genişlik nazik 10 ekonomisinden biri reşit” ifadesini eleştirdi.

Özel, OVP’nin tahakkuk oranına ilişik şu ifadeleri kullandı:

“Recep Tayyip Erdoğan, AK Öğür, bir iki gitmiş mahirane gitmiş, dere tepe öğün gitmiş bire bir dahi bakmış ki 2011’birlikte 838 olan milli gelir şu anda 867 milyar dolar, tıpkısı rüşvet boyu kez gitmiş. Başladıkları yerdeler. 2023’te Cumhuriyet Altını Umum Partisi’nin Millet İttifakı olursa 2025 hedefleri de cirim, dahası dahi hacim ama yönetemeyecekleri benzeri aktarılma üzere ilımlı vadeli programı car yazar, yapamadıklarını bize aile ödevi namına vermişler. Başımızla birlikte o itidalli vadeli programda ne üstlenme ediliyorsa onu ve henüz iyisini yapmayı Cumhuriyet Altını Halk Partisi taahhüt ediyor. 20 yılda tutan bir tane OVP’si namevcut, Recep Tayyip Erdoğan on paralık zaaf etmesin tıpkısı tanesi tutak 2025 hedefleri amacıyla o bile biz iktidarda olduğumuz için.”

Benzeri gazetecinin CHP İstanbul Mebus Gürsel Tekin’in “HDP’ye bakanlık verilebilir” sözlerini anımsatması üzerine Özel, “Partinin tutumu açısında şurası söylemem gerekir; Cumhuriyet Halk Partisi’nin görüşlerini Sayın Genel Başbuğ, Sayın Parti Sözcümüz ve 3 Kadro Başkanvekili açıklar. Bunun dışında yapılan değerlendirmeler kişisel değerlendirmelerdir. Bunun ötesinde yapılan her husus spekülasyondur. Sayın Gürsel Tekin’in orada yapmış olduğu açıklamada kendisinin zatî değerlendirmesidir. Budun İttifakı’nın böyle bire bir gündemi olmadığı açıklanmıştır.” dedi.

Bir gazetecinin Cumhur Reisi Erdoğan, Ege’üstelik Yunanistan’ın Türk jetlerine tacizine ilişik, “Tıpkı tün ansız gelebiliriz” sözlerini anımsatması üstüne ise Özel, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Beyefendi ‘Ayrımsız geceleyin ansızın gelebiliriz’ nereden alıntılamış? Kıbrıs Sulh Harekatı’ndan, onun öncesinden olanaklı mi? ‘Aynı geceleyin ansız gelebiliriz’ Kıbrıs Barış Harekatı’nın öncesindeki bire bir slogandır. Bülent Ecevit’i seçkin fırsatta aşağılayan, vıcık vıcık gören, pespaye düşürmeye çalışanların neye sığındıklarını, neye sarıldıkları, milletin zihnindeki ne duyguya oynadıklarını bir görelim. İkincisi, 20 yıldır bu ülkeyi yönetiyorsunuz. Yunanistan sizin görevinizi doğru yapmamanız yüzünden silahlandırılması müstelzim adaları silahlandırıyor.

Özellikle son 10 yılda, onlarca istifham önergesini ya karşılıksız bıraktınız evet inkar ettiğiniz ya dahi kaçamak cevaplar verdiniz. Hep tehalüf partilerinin milletvekilleri size ‘Adalar silahlandırıyor, ne yapacaksınız?’ dedi. 19 yıldır bu konuya duyarsız, bu konuyu görmeyen, eleştirileri duymayan AK Fırka seçme senesi gelince benzeri şeb akılsız gidebilirmiş. Siz bir tün anca akılsız filan değil seçim sonuçlarına göre tıpış tıpış gideceksiniz.”

Share: