CHP Kol Başkanvekili Özel, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Ekip Başkanvekili Müstakil Hususi, “Türe ve Kalkınma Partisi’nin elinde Türkiye batkı etti. Türkiye’yi iflastan çevirmek yalnız ve hemen seçmenin elinde.” dedi.

Hususi, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanları Serkan Taranoğlu ile Korkmaz Kişmiri üzere “gereğini yaptık” ifadelerini kullandığını savundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Taranoğlu ile Karaca’yı danışmanlık görevinden aldığını belirten Hususi, şunları kaydetti:

“Haklarında yenilir yutulur iddialar olmayan bu eşhas için cumhurbaşkanlığı danışmanlığından alınınca gereği yapılmış mı oluyor? Sözde? Zehra Taşkesenlioğlu dahi ayrımsız elan mebusluk yapamayacakmış. Bu yaptığınız işin hukuk neresinde? Diyor kim ‘ben 2 danışmanı görevden aldım, halloldu.’ Ben o danışmanların müddeiumumilik sorgusunun haberini okumadım, ben o danışmanların denetleme sürelerinin uzatıldığını okumadım, onların verdiği bilgilerle genişleyen bire bir cerrahi müdahale, kelepçeler, gözaltılar, polis güçleri arabasına bindirmeler, kurnaz minibüsüne sokulmalar, görmedik bunları. Doğruluk sistemi öyle işliyor, bu pekâlâ benzeri gelişim?”

MHP İzmir Karaburun İlçe Başkanı Erkan Özen’in şahit olarak katıldığı davada karşı tarafın tanığını dövdüğünü sav eden Hususi, “Olmayacak işler oluyor, denetim kararı yapıyorlar ve tutukluyorlar. Cumhuriyet Savcısıyla bunu kâm eden, uygulayıcı Esas Ukubet hakimini Şanlıurfa’ya sürdüler. Illet? Lacerem sen MHP’nin Karaburun İlçe Başkanı’nı tutuklarsın? Böyle tıpkı akort tutturmuşlar.” dedi.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’ın Ulus İttifakı ve CHP’nin teröristlerle bu arada olduğuna dair ifadeler kullandığını öne süren Özel, “Bunu üstelik şeye dayandırıyor, ‘Demirtaş’la, Kavala’ya özgürlük’ demişiz diye… İkisiyle ilgili efdal mahkeme kararları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları var. Duruşma kararının üstünde olan ki kim? Suçsuzluklarına arka mahkemeler karar vermiş amma halen elan ‘ego burada oldukça onları salmam’ diyor. Sazak, Adana, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerde terör örgütü mensuplarının kadrolaşmalarını görüyormuş beyefendi, bu belediyeler adeta yıldırı örgütünün yaymaca merkeziymiş. Şimdi bu iddiaları ispatlamayan müfteridir.” değerlendirmesini yaptı.

MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün Yunus Emre ilçesine sınırlı Karakoca Mahallesi’nde benzeri yer amacıyla mamure değişikliğine cevaz verdiğini nâkil Özel, eko-turizme açılacak bahse laf alanın Ergün’ün kızı Merve Ergün’e ilgilendiren olduğunu iddia etti.

Özel, “İsmet Satış acep birazcık ar paha misiniz? Siz partinin genel sekreteri çıkıp buna yanıt verir misiniz? Bu ulus, milliyetsever muhafazakar partisiniz diyerek inanıp oy vermiş. Hakeza mi milli değerlere bağlısınız? Bu mu sizin muhafazakarlığınız?” diyerek konuştu.

Ergün hakkındaki iddiaların MHP Umumi Başkanı Çap Bahçeli’ye anlatılmasını talip Hususi, “Derler ki, Büyüklük Beyi’n parayla pulla işi imkânsız. Birisi ‘Cesamet Bey’e bunu anlatsın. Desin ki Mehabet Bey, İsmet Bey susuyor ama bizimkiler benzeri belediyede hangi amal çeviriyor.’ Izzet Bey güvendiği sıkılgan birisini görevlendirsin, bu işlere baksınlar. Şayet MHP buna susacaksa etmek ki bu aha oldukça bir kurumsal kabulleniş var demektir. Onu dahi birkaç bölüm içinde göreceğiz. Bu işe Devlet As aynı aşama yaparsa çıkıp Çap Koca’e buradan teşekkürname edeceğim.” ifadelerini kullandı.

“Mektepli yurtları amacıyla hakikat ayrımsız çözüm üretilmeli”

Mektepli yurtlarının geçen yıla nazaran kapasitesinin arttırılmasına karşın kâin ihtiyacı karşılamadığını tez eden Özel, yurtlar üstüne ana aynı hal üretilmesi gerektiğini vurguladı.

Özel, ara sıra tıkır yurtlarına verilen yardımların hep yurtlardaki öğrencilere verilmesi gerektiğini, eve çıkmak talip öğrencilerin kirasına de devletin bindi vermesi gerektiğini belirtti.

Yeni yetişek talim yılının sorunlarla başladığını savunan Hususi, Öğretmenlik Patika Kanunu’nun öğretmenleri yarıştırdığı, ayrıştırdığını söyledi. Hususi, Meclis açılınca özel okulların lehine yapılan düzenlemeyi gabi takanak kanun teklifini sunacaklarını ifade etti.

Schengen vizesi başvurularında yaşanan sıkıntılara üstelik değinen Özel, Türk pasaportu taşıyanların çile çekmeye bitmeme ettiğini, Schengen vizesi için çok ince müddet bekletildiğini kaydetti. Özel, “Bu dönemde bu ilişki üçüncü dünya ülkelerine yapılıyor. Çıktı Türkiye beribenzer haddinden fazla itibarsızmış kabil davranılan tıpkı ülke haline geldi. Bunun biricik sorumlusu elem aut politika, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu. Bu bahis tıpkı zaman evvel Dışişlerinin deneyimli personelinin deneyiminden yararlanarak, benzeri diplomatik akın başlatılarak çözülmesi geçişsiz.” dedi.

Ege’de Yunanistan’ın S-300’lerle Türk cidal uçaklarını tacizine ilişik ise Özel, “S-300’lerle bize sevkitabii kilidi atmışlar. Cevap verelim, S-400’lerle sevkitabii kilidi atalım. Nerede bizim S-400’ler?” sorusunu yöneltti.

Ekonomiye değinen Hususi, “Itidalli Vadeli Izlence, 2023 hedeflerinin hüsran belgesi, Açıkçası bu. İcra, vecibe, enflasyon ve cari zahir rekoru, Türkiye ekonomi modelinin ihraç belgesi. İcra dosya sayısı yüzde 23 kalık geçen sene bugüne bakarak, KOBİ’lerin toplam borcu yüzde 43 artmış, vatandaşın borcu 3 ayda yüzde 20 kalık. Türe ve Kalkınma Partisi’nin elinde Türkiye hüsran etti. Türkiye’yi iflastan idare etmek DÜRÜST Parti’nin elinde değil, Topluluk İttifakı’nın asla değil, çabucak ve yemeden içmeden seçmenin elinde.” değerlendirmesini yaptı.

Share: