CHP lideri Kılıçdaroğlu: “Apayrı bire bir ülkenin Erdoğan lehine veya bambaşka biri lehine içişlerimize engelleme etmesini katiyen akilane bulmayız”

CHP lideri Kılıçdaroğlu: “Ayrıksı aynı ülkenin Erdoğan lehine yahut ayrıksı biri lehine içişlerimize engelleme etmesini asla akıllıcasına bulmayız”

ANKARA – Cumhuriyet Altını El Partisi Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Eksantrik benzeri ülkenin Erdoğan lehine veya ayrıksı biri lehine içişlerimize engelleme etmesini katiyen akla yatkın bulmayız. Türkiye kişi göbeğini zat cüda etmek zorundadır” dedi.

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, basın mensupları ile bir araya gelerek gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Yıl sonu değerlendirmesi yaparak gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Suriye ile Türkiye’nin normalleşme sürecinde üçüncü tıpkısı ülkenin müdahalesinin akla yatkın olmadığını ve bunu akilane bulmadıklarını söyledi. Er seçme adına yeryüzü geç 6 Nisan 2023 tarihini gösteren Kılıçdaroğlu bu tarihten sonrasının er intihap olmayacağını söyledi.

Altılı Masa hakkında açıklamalarda bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, “Hiç bulut etmeyin atılımına kararlılıkla, azimle yoluna devam edecek. Peki, tabiatıyla gündeminde değişik konular var amma beherglas gündeliği topladığımızda uygar insanlar kabil oturarak konuşarak, artısını, eksisini fikren bire bir değişmeyen vereceğiz. Vereceğimiz kararın altılı ganyan masa kararı olacak. Belki hiç karşılaşılmayan bizim siyasetimize karşılaşılmayan bir süreci yaşıyoruz. Benzeri araya gelip konuştuğumuz ahit sonsuz ‘aman masa dağıldı, aman şöyle oldu, aman böyle oldu’. Bir dönüş hatırlarsanız efendim aha, ‘HDP masanın altında, masanın üstünde masanın yanında’ diyorlardı. Bunların hacısı hocası uydurma duyum. Tabii kim değişik düşünebiliriz amma sonuçta oturuyoruz, uzlaşıyoruz. Ekiplerimiz söz gelişi şu anda hükümet programı üzerinde çalışıyorlar. Şeş partinin kadroları çalışıyor. Altı parti üstünde kadrolar aşağıdaki kadrolar üstünde uzlaşma sağlanamayan bölümleri kırmızıyla yazıyorlar. 6 liderin önüne koyacaklar, 6 reis oturacağız, ulaşacağız” diye niteleyerek konuştu.

“Aramızda güceniklik bulunmayan”

Altılı Masa toplantısı öncesi İYİ Tümen Umumi Başkanı Meral Akşener ile görüşmesini değerlendirerek bu görüşmenin süssüz aynı ülfet olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Aramızda gücenme yok. Tığ elan önce üstelik görüşüyorduk” ifadelerini kullandı.

“Ekrem İmamoğlu iri lokmadır ve boğazınıza takılır”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun şehremaneti başkanlığı görevine serencam verilmesi ihtimali durumunda elbette tıpkısı defa izleneceğinin sorulması üstüne mütekellim Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Takım toplantısında söyledim. Henüz evvel de ifade etmiştim, Ekrem İmamoğlu şişman lokmadır ve boğazınıza takılır. Bayağı ayrımsız fenomen değildir. Umarım olayı o kadar çepel boyutlara taşıyamazlar. Seçimle gelenin seçimle gitmesi lazım. Seçimle mevrut atanmış yargıçlar tarafından gidecekse onun adı demokrasiye darbedir. İnsan haklarına, özgürlüklere 16 milyon seçmenin iradesine darbedir” dedi.

“Erdoğan’a tezkere yazdım”

Türkiye’nin Suriye ile temaslarını değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Düşüncelerim sunma baştan beri belliydi. Ego bunu defalarca rapor ettim. Suriye konusunda yanlış yapıyorsunuz, kusurlu siyaset izliyorsunuz diye niteleyerek. Erdoğan’a tezkere yazdım. Başvekillik döneminde tezkere yazdım. 27 Ağustos 2012’da yani eksiksiz 10 sene geçmiş tıpkısı pusula. Mektuptan 2 tamam okuyacağım kızıl rüfeka, ‘Sayın Başvekil. Komşu, Suriye’deki gelişmeler ülkemizin başta güvenliği başlamak amacıyla ekonomisi, sosyal huzuru, turizm ve nakliyat alanları karışma çok serbest kapsamda artarak aksi külfet yapmaya bitmeme etmektedir’ demişim. 10 yıl önceki ve tezkere yazmışım, hatalı yapıyorsunuz diye niteleyerek. İkinci tamam ‘Türkiye’nin yıpranmamış ayrımsız mebde yaparak ağırlığını Suriye’üstelik sulh uyum, muvazene ve güvenden yana koyması gerekmektedir’ demişim. O ant beni tekrar suçlamışlardı. Esad’ı demişlerdi şöyle demişlerdi böyle demişlerdi. Devleti ki bereketli biliyor? Soru, tıpkısı devleti kim dolgunca tanıyor? Istifham iki. Türkiye’nin çıkarlarını sunu mebzul kim savunuyor? Soru üç. Erdoğan’a münhal anlatım yazar, senden çokça elan ongun devleti ben biliyorum. Devleti haddinden fazla henüz bereketli tanıyorum” ifadelerini kullandı.

“Biz tıpkısı kral gitsin yıpranmamış ayrımsız kral getirelim istemiyoruz”

Cumhur Reisi Erdoğan’ın ‘adayınızı belirleyin’ çağrılarına yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Cumhur Reisi adayının ki olacağını neden nikbet ediyorsun? Ki olursa olsun. 6 lider niteliklerini daha önceki açıkladığı ayrımsız Cumhur Reisi adayı belirleyecek. Bu kadar süssüz. Sorun kişide olsa deriz ki kişide bir dava var. Hakeza tıpkı namzet belirleyin kim aha ya kim olursa olsun. Sorun herkes zer rüfeka hep. Biz ayrımsız kral gitsin eskimemiş tıpkı kral getirelim istemiyoruz. Biz kalça istiyoruz. Kurallı bire bir izzet istiyoruz. Yasama, Icra ve Yargının müstakil medyanın bağımsız milletvekili olduğu bire bir uyum istiyoruz” dedi.

“Bambaşka ayrımsız ülkenin Erdoğan lehine veya bambaşka biri lehine içişlerimize engelleme etmesini katiyen akla yatkın bulmayız”

Türkiye’nin Suriye ile normalleşme sürecine Rusya’nın aynı müdahalesi olması durumunda ne tepki vereceklerinin sorulması üstüne mütekellim Kılıçdaroğlu, “Ayrıksı tıpkı ülkenin Erdoğan lehine veya başka biri lehine içişlerimize müdahale etmesini asla akıllıcasına bulmayız. Türkiye kendi göbeğini öz saklamak zorundadır. Böyle ayrımsız ümit süresince saray gibi. Ama tığ katiyen bunu kabul etmeyiz ve akla yatkın bulmayız. Bir ülkenin öz saygınlığını korumasını anne yollarından birisi da komşusu olduğu yahut olmadığı diğer ülkelerin içişlerine karışmamasıdır. Namına yandaş çıkartmamasıdır” ifadelerine kayran verdi.

Er seçme karşı birlikte konuşan Eksiksizlik Kılıçdaroğlu 6 Nisan 2023 tarihine büyüklüğünde alınacak er seçme kararını destekleyeceklerini ancak bu tarihten sonraları alınacak aynı erken intihap kararını desteklemeyeceklerini söyledi.

Share: