CHP lideri Kılıçdaroğlu, Elazığ’da özeleştiri yaptı: Oyumuzun düşüklüğünün kabahati sizde değil bizde

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Elazığ’da kol toplantısının arkası sıra yurttaşlara seslendi. Meşalelerle karşılanan Kılıçdaroğlu, sili eleştirilerde üstelik bulundu.

ÖZ ELEŞTİRİLERDE BULUNDU

Açıklamalarında Kılıçdaroğlu, “Canan hemşerilerim Elazığ’ın ekmeğini yedim, suyunu içtim. Gençliğim burada geçti. Tecim lisesinden mezun oldum. Elazığ’ı on paralık unutmadım. Bürokratken dahi Elazığ’a geldim. Elazığlılarla her yerde, rastgele ortamda kucaklaşıyorum. Elazığ’ın bu nahiye amacıyla hangi büyüklüğünde altın bire bir şehir olduğunu biliyorum. Elazığlıların gücünü, Elazığlıların çalışkanlığını da biliyorum.” dedi.

“FIKIR VERİN DEDİK, VERMEDİNİZ, HAKLISINIZ”

Burada oyumuzun düşük olduğunu bile biliyorum. Oyumuzun düşüklüğünün kabahati sizde değil bizde. Yani CHP’üstelik. Gelmedik, oturmadık, konuşmadık, çayınızı içmedik, yemeğinizi yemedik. Ankara’birlikte oturduk. Nutuklar attık. ‘Bize fikir verin’ dedik. Siz bile vermediniz, haklısınız. Deminden geliyorum. yavaş yavaş geziyorum. Deminden geliyor, oturuyorum. Konuşuyorum, dertleşiyorum, her bir sorunuza bir tane yegâne, ilgiyle kendisine yanıt veriyorum. Tatmin önderleri ile tıpkısı araya geliyorum. Gençlerle beraberim, kadınlarla, haksızlığa uğrayan ailelerle, çiftçilerle beraberim. Bunların sorunlarının tamamını çözeceğiz. Bu memlekete erinç ve bereketi getireceğiz. On Paralık kimse bulut etmesin.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları:

” Türkiye’nin tehlikeli mesail yaşadığını biliyorum. Hiçbir vatandaşımın umutsuzluğa kapılmasını istemem. Türkiye’nin çözülmeyecek hiçbir sorunu yoktur. Şeş lider tıpkısı aradayız. Altı reis Türkiye’nin gelişmesi için, büyümesi üzere, sorunlarının çözülmesi için çaba harcıyoruz. Tıpkı aradayız, beraberiz, birlikteyiz. Bundan tehlikesiz olmanızı isterim.

“MASANIN ALTI-ÜSTÜ, BUNLARA İNANMAYIN”

Havuz medyası edip; bozuldu, şöyle oldu, hakeza oldu… Masanın altı, masanın üstü… Bunlara sakın inanmayın. Hemen ve vakit kaybetmeden bize inanın. Esnafın, çiftçinin, gençlerin dünya kadar sorunu var. Aileler, alçak bire bir meskenet yaşıyorlar. Bebeklerin yatağa açgözlü yatırıldığını, öğrencilerin okula giderken yeterli beslenmediğini gayet bereketli biliyorum. Amma bunları hal iradesi ve kararlılığındayız. Tamamını çözeceğiz. Bize soruyorlar, ‘Çözeceksiniz ama parayı nereden bulacaksınız?’. On Paralık meraklanmayın, kentet çetelerin çaldığı paraların tamamını alacağım, bu milletin esnafına vereceğim. Bu milletin çiftçisine vereceğim. Ki alın teri döküyor, çalışıyorsa onun hakkını teyit edeceğim. Bana diyorlar ki ‘Efendim, kuintet çetelerden bu paraları alamazsın.’ Hususiyet ortamında alacağım, türe içre alacağım, yargı süreci içre alacağım. Alacağız parayı, vereceğiz millete. Dünyalık milletin parası. Adaleti gerçekleştirmek üzere, devletin dini adalettir, haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytandır. Nedeniyle kim adaletsizlik yapıyorsa karşısına çıkacağız. Kim mağdurun yanında değilse karşısına çıkacağız. Bilcümle mağdurların, haksızlığa uğrayanların tamamının hakkını ve hukukunu doğrulama edeceğiz. Şayet siyasa bunu yapmıyorsa, niye yöntem yapıyor? Sizden isteğim bize güvenin.

“BENİM SARAYLARDA HABITAT NİYETİM YOK”

Benim saraylarda yurt gibi bir niyetim yoktur. Saray değil umum üzere, vatandaş üzere sürdürmek isterim. Nedeniyle sarayda oturanlar milleti unuttular. Milletin derdini bilmiyorlar. Amma ego sarayda oturmuyorum, benim dışımdaki ilkokul bacanak dahi, genel başkanımız birlikte sarayda oturmuyor. Beraber, dal kola, beraberinde bu ülkenin sorunlarını çözmek amacıyla yola çıktık. Sizlere kategorik ve kemiksiz çağrı yapıyorum. Bize katılın. Doğruluk istiyorsanız, artağanlık istiyorsanız, haksızlıklarla uğraşmak istiyorsanız, tüyü natamam yetimin hakkını yiyenlerle çabalamak amacıyla bize katılın. Bize katılın ki hayatiyetli olalım. Bize katılın kim Mısır’daki sağır şehriyâr dahi ‘Yahu Türkiye’birlikte bire bir şeyler oluyor, Türkiye’de benzeri doğruluk arayışı var, Türkiye’dahi insanlar yola imdi; Türkiye’de insanlar hakkı, hukuku ve adaleti arıyor. Bunun birlikte liderliğini altı siyasal partinin umumi başkanı yapıyor’ desinler. Bize katılırsanız bu arada faal olur, ülkenin sorunlarını çözeriz.

“FİTİL FİTİL BURUNLARINDAN GETİRECEK BAY EKSIKSIZLIK”

Faizcilere ne büyüklüğünde mal ödendiğini, eroin baronları ile dal kola gezdiklerini, devleti soyanlarla yan yana yürüdüklerini biliyorum. On Paralık unutmayın, doğruluk ortamında onların burunlarından fitil fitil bu Bay Kemal getirecek.

“DÖNÜP BANA MİLLİYETÇİLİK EDEBİYATI YAPACAKSIN”

Öyle vadi okudum, dünya lideri oldum. Efelenecek, sövecek. ‘Bak servet varlığını araştıracağım papazı vermesen’. 10 dakika sonradan papazı tasdik edersen, ülkeyi yönetemezsin. Biz hangi yapacağız, anca yapmayacağız asla. Tank, tırtıl fabrikasını Katarlılara sattılar. Katarlılardan o fabrikayı alıp ordumuza teslim edeceğiz. Askeri hastaneleri kapattılar. Terörle mücadelede yaralanan askerler hastaneye gelinceye büyüklüğünde şehit oldular. O hastanelerin tamamını tıpkısı hafta ortamında alacağız ellerinden, orduya teyit edeceğiz. Askeri hastaneleri birlikte yerine koyacağız.

Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdılar, bana benzeri üstelik nasyonalizm edebiyatı yapıyorlar. Siz ki, ulusalcılık ki? Nasyonalizm yurt toprağını metrukiyet etmemek, bayrağı indirmemektir. Elazığ’ın damarını biliyorum, tüvana tıpkı milliyetçilik damarı var biliyorum. Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırırken bayrağı indirecek ve türbeyi kaçıracaksın. Dönüp bana ulusalcılık edebiyatı yapacaksın. Ego o bayrağı götüreceğim, oraya dikeceğim. Süleyman Şah Türbesi’ni birlikte toprağına götüreceğim.

“TEREYAĞINDAN KIL ÇEKER GİBİ ÇÖZECEĞİM”

Tığ insanımızı seviyoruz. Siyasa bölüt bakım etme sanatıdır, siyasetçinin bölüt hesap vermesidir. Halkına hesap vermeyen bire bir siyasi olanaksız. Bakın sabık sene 4,5 milyon civarında vatandaşın, hanenin elektriği kesildi. Ego birlikte elektriğimi kestim. 4,5 milyonun insanı derdini söylemek için. Demin soruyoruz. Kaç hanenin elektriği kesildi, 2022’bile? Karşılık vermiyorlar, korkuyorlar… Akıllıca haberdar etmek zorundasınız bu milleti. Meraklanmayın, çözeceğim. Tereyağından kıl çeker üzere çözeceğim.

“SİZLER VARSANIZ BU ÜLKENİN ÇÖZÜLMEYECEK HİÇBİR SORUNU YOKTUR”

Bu ülkede herkesi barıştıracağım. Bulunmayan sağcı, solcu, yok şu kimlikten, bu kimlikten, şu inançtan, bu inançtan. Ne derlerse desinler. Açık ve açık söyleyeyim. Herkesin inancı başımın konusunda. Herkesin kimliği başımın konusunda. Herkesin hayat tarzı başımın üzerine. Herkesin barışması, kucaklaşması lazım. Türkiye’nin dünya kadar sorunu var. Bu sorunlara talibiz. Sorunlara talibiz. Sorunların bati olduğunu biliyorum amma asla meyus değilim. Çünkü sizler varsınız. Sizler varsanız bu ülkenin çözülmeyecek tek sorunu yoktur.”Share: