Çin akaryakıt fiyatlarını indirdi

Çin, benzen ve motorinin düzensiz koca fiyatlarında indirime gitti.

Ülkenin esas iktisadi planlama organı Ulusal Kalkınma ve Düzeltme Komisyonu, yaptığı açıklamada, benzinin titrem fiyatını 290 yuana (40,88 dolar), motorinin ise 280 yuana (39,47 dolar) düşürüldüğünü bildirdi.

Komisyon, ülkenin üç büyük üreticisi konumundaki, kamuya ilişkin Çin Ulusal Petrol Şirketi (CNPC), Çin Petrokimya Şirketi (SINOPEC) ve Çin Millî Denizaşırı Yer Yağı Şirketi’ne (CNOOC) petrol üretimini sürdürmeleri ve dağıtımı kolaylaştırarak sunu istikrarını sağlamaları talimatını verdi.

Uluslararası fiyatlardaki artışa karşın yapılan indirimde, büyüklük geçen kamer benzin ve mazot ithalatında kaydedilen iri yetenekli artışların etkisi olduğu anlayış ediliyor.

Gümrükler Umumi İdaresinin verilerine Çin, ağustosta 1,12 milyon titrem benzen, 830 bin ton süt ithal etti. Benzen ithalatını güzeşte yılın tıpkısı dönemine bakarak yüzdelik 97,4, mazot ithalatı ise yüzde 52 arttı.

Çin’de makbul yer yağı fiyatı rejimine bakarak, aranjör çalım olan Millî Kalkınma ve Islahat Komisyonu, çöz piyasadaki müteferrik petrol fiyatını, arsıulusal fiyatlara bakarak her 10 gelişim gününde benzeri ayarlıyor. İç piyasadaki petrolün varil fiyatının 130 doların üzerine çıkması yahut 40 doların altına düşmesi durumunda fiyata engelleme ediliyor.

Share: