Çin Dışişleri Bakanı Vang’dan, ABD’ye alın Rusya ile bağları güçlendirme mesajı

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, “ülkesinin dış politikada MEMLUK’nin soğuk harp mantığına dair çevreleyici ve cepheleştirici siyasetine alın Rusya ile bağlarını ve dayanışmasını sürdüreceğini” bildirdi.

Dışişleri Bakanı Vang, Pekin’de Çin Arsıulusal İlişkiler Enstitüsünün düzenlediği sempozyumda yaptığı çevrim içi konuşmada, “Aynı devlet (ABD), sahte bire bir ‘demokrasiye cebin otoriterlik’ anlatısıyla soğuk harp mantığını animasyon arayışında. Çin ve Rusya, diğer ülkelerle el birliği süresince hegemonyaya karşı çıkıyor ve kullanılmamış antipatik savaşı reddediyor.” ifadelerini kullandı.

Çin’in Rusya ile ilişkilerinin “kayaç kabilinden sağlam” olduğunu, dış müdahalelerden ve arsıulusal ortamdaki değişimlerden etkilenmeyeceğini vurgulayan Vang, Pekin’in Moskova ile “kopça güveni derinleştireceğini” ve “Çin-Rusya kapsamlı mühim katılım koordinasyonunu güçlendireceğini” belirtti.

Vang, Çin’in Ukrayna krizinde tutarlı şekilde objektif ve etkisiz tekebbür aldığını, tek tarafa gayr lehine temayül göstermediğini, ateşe körükle gitmediğini ve egoist kâr arayışında olmadığını dile getirerek, ESIR’nin tutumunu mestur şekilde eleştirdi.

Çin, Ukrayna krizinin başlangıcından bu yana Rusya aleyhine “işgal”, “ofans” sözcüklerini ve “ayıplama” anlamına ati ifadeleri kullanmaktan kaçınmış, BM Umumi Kurulunun kınama kararında çekimser düşünce kullanmıştı.

Batı’nın cidal nedeniyle Rusya’ya konuşu yaptırımlar uygulaması sonrasında Moskova ile Pekin arasındaki ticaret hacminin arttığı gözlenmişti.

“KUL’nin Çin’i çevreleme politikası, hegemonya arayışı”

Vang, konuşmasında Washington’ın Çin’i çevrelemeye ve baskılamaya müteveccih yöntem izlediğini bile savundu.

Başkan Joe Biden’ın Çin’in bölgede ve dünyada küsurat etkisine alın küresel ve lehçe ittifakları güçlendirmeye müteveccih stratejisini, “hegemonya arayışı” ve “yavaş politikası” kendisine niteleyen Vang, “ÇAKER ısrarla Çin’i rüçhan rakibi yerine tanımlayıp kuşatmaya, baskılamaya ve kışkırtmaya fiilen Çin-MEMLUK ilişkilerinde gösterişli güçlükler yarattı.” değerlendirmesinde bulundu.

Vang, ABD’nin önceki Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ağustos başındaki Tayvan ziyaretini, “hegemonik güçlükle gözdağı eylemi” kendisine niteleyerek, Çin’in ziyaretin ardından Cezire çevresinde düzenlediği askeri tatbikatlarla “ÇAKER’deki Çin karşıtlarına kıpırdak fiyat verdiğini” tabir etti.

Washington’a bloklar arası cepheleşme ve muvaffakiyetsiz toplamlı oyun anlayışını infirak ika çağrısında mevcut Vang, “Rekabete kilitlenmek yarardan çok kötülük getirir, işbirliği ise seçimden haddinden fazla zorunluluktur.” diyerek konuştu.

Pelosi’nin ziyareti, adayı topraklarının parçası yerine gören Çin’in tepkisini çekmişti. Çin ordusu, ziyaretin peşi sıra Tayvan çevresinde askeri tatbikatlar başlatmış, 7 dönüş süren tatbikatlar Cezire’nın çevresinde fiili kuşatma oluşturmuştu. Ana zırh ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin esas karasından ateşlenen güdümlü füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Share: