Cumhur Reisi Erdoğan, Denizli’de “Emekçi Kadınlarla Mülakat” programında konuştu Açıklaması

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye Yüzyılı hepimizin kuma hayalini, eş geleceğini anlatım ediyor. Bunun için Türkiye Yüzyılı’nın siyasi değil, milli tıpkısı proje olduğunu, milli ayrımsız uyanıklık olduğunu söylüyoruz.” dedi.

Erdoğan, hafta sonu gerçekleştirdiği Denizli ziyaretinde, 2500 karı çalışanıyla Türkiye’nin sunma çokça karı işçisinin istihdam edildiği Bahir Yapı Fabrikası’nda “Amele Kadınlarla Mülakat” programına katıldı.

Buradaki konuşmasına kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, Türkiye’nin en çok avrat işçi işveren fabrikasında üreten, düzentileme veren, derece ortaya koyan kadınlarla benzeri araya gelmekten nazik sevinme duyduğunu dile getirdi.

Yönetiminde ayrımsız kadının düzlük aldığı Deniz Oluşum’i, bu yerinde tercihi için kutlama fail Erdoğan, buluşmaya, fabrikada müteharrik kadınların yanı sıra, müteşebbis namına kişi işini yürüteç kadınlar ile sivil topluluk kuruluşları temsilcilerinin da katıldığını, Türkiye’nin ihtiyacı olan fotoğrafın bu olduğunu söyledi.

Kadınları hayatın dışında markajcı tıpkı toplumun, potansiyelinin yarısından fariğ, yarısını atıl bırakmış olduğunun altını çizen Erdoğan, “Kadın, elbette esas adına evlatlarını, evini, ailesini, şefkati ve emeğiyle kucaklar amma bire bir zamanda eş, emeğiyle, becerisiyle, azmiyle, birikimiyle, mücadelesiyle bile özel bir yere sahiptir.” diye konuştu.

Erdoğan, hayatın seçkin alanındaki başarılarını adeta kapela çıkararak takip ettikleri kadınlarla herhangi bir buluşmalarında, Türkiye’nin bu nazik hazinesinin geç harekete geçirilmiş olmasından hayıflandıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Tığ, hükümete geldiğimizde kadınların aksiyon gücüne katılımı, girişimcilik düzeyi öylesine düşüktü kim inanmakta çokça pürüz çektik. Cumhuriyet Altını tarihinde kadınlarımızın hem hak ve özgürlüklerini yeryüzü serbest şekilde kullanabildikleri hem dahi emekleri ve becerileriyle aksiyon dünyasının rastgele alanında varlıklarını gösterebildikleri dönem, bizim dönemimizdir. Kadınlarımızın yeryüzü bir iki tıpkı eğitim bilimi düzeyini bütünleme oranını yüzdelik 70’lerden yüzdelik 88 seviyesine tığ getirdik. Hem etkin hem evinde ailesi ve çocuğuyla hayatını sürdüren kadınlarımıza verdiğimiz destekler ile hep yanlarında olduk. İş gücüne katılım düzeyi yüzdelik 27’lerde olan kadınlarımız, zaman yüzdelik 36 ile Cumhuriyet Altını tarihinin rekorunu kırdı. İstihdamdaki eş sayısını de 6 milyondan aldık, 10,5 milyona yaklaştırdık.”

Bu müspet gelişmelerin artarak sürdüğüne işaret eden Erdoğan, “Zaman, İŞKUR eğitimleri ile iz sahibi olan ve işe başlayan kadınlarımızı gördükçe bahtiyar oluyorum. Bugün, KOSGEB desteklerinin yarıya yakınını kadınlarımızın kullandıklarını gördükçe memnun oluyoruz. Bugün, kırsal kalkınma desteklerimizle kadınlarımızın başardıkları işleri gördükçe seviniyoruz.” dedi.

“Faşist bire bir zihniyetle mücadele ettik”

Benzeri şekilde, fabrikalardan kooperatiflere büyüklüğünde üretimin seçkin alanında kadınların güçlendiğini gördükçe geleceğe güvenle baktıklarını vurgulayan Erdoğan, kamuda ve hususi sektörde dalavere ve değişmeyen organlarının herhangi bir seviyesinde sayıları ve etkinlikleri anbean artan kadınlarla çalım duyduklarını anlatım etti.

Bahir Yapı’in 150 milyon dolar ihracat yaptığı bilgisini paylaşan Erdoğan, “Bunları çıktı milyarlara çıkaracağız değil mi? İnşallah Bahir Nesiç şöyle 1 milyarı yakaladığı devir, biz dahi ödülümüzü ona göre veririz.” ifadelerini kullandı.

Cumhur Reisi Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Tıpkı dolaşma kadınlarımızı ara sıra kıyafetini, kimi vakit çocuğunu mazeret ederek, bırakın dalavere organlarına, okullara, fabrikalara sokmamaya müteharrik faşist aynı zihniyetle mücadele ettik. Birlikte bu ilkelliklerini ‘çağdaşlık’ kılıfı altında satmaya çalışıyorlardı. Verdiğimiz şişman savaşım neticesinde birlik bu engelleri, civar yargıları, hatalı kabulleri birer birer geride bıraktık. Ülkemizi kadına takat ayıbından örtbas etmek amacıyla çalışırken, tıpkısı zamanda eğitimden istihdama değme alanda kadınlarımıza pozitif ayrımcılık uygulama politikaları birlikte hayata geçirdik. Yaygınlaştırdığımız meslek öncesi eğitim ve hizmet kurumlarıyla, çalışan çocuklu kadınlarımıza bindi olduk. Böylecene TBMM’de genişlik efdal eş sahne oranına ulaştığımız, eğitimden bankacılığa mukavemetli haddinden fazla alanda kadın istihdamının erkekleri geride bıraktığı bir yere ulaştık. Kadınlarımıza olan güvenimizin sunma cesim tezahürü, Türkiye’üstelik kadın kolları teşkilatlanmasına resmen ve çalışarak bünyesinde meydan veren önceki tümen, bunu gerçekleştiren önce genel komutan olmamızdır.”

“Yeni yüzyıldaki hedeflere gelişigüzel ulaşacağız”

Bugün itibarıyla DOĞRU Parti’nin 5 milyon 560 bin karı üyesi olduğuna dikkati calip Erdoğan, “Yani özge partilerin hepsini şöyle sıkışık koyun, toplanmış örgen sayısını söylüyorum, bizim eş üyemiz büyüklüğünde bunların üyesi yok.” diye konuştu.

Erdoğan, bir zamanlar takkadak belli başlı faaliyetlerin aracı adına tanıdık avrat kolları teşkilatlanmasını, DÜRÜST Parti’nin üç asıl sac ayağından biri haline getirdiklerini, anne paye, karı kolları ve bilgisizlik kolları olarak adlandırdıkları bu üç sac ayağının üzerinde Türkiye’ye eser kazandırdıklarını, millete bakım ettiklerini söyledi.

Kadınları, siyasetin nesnesi olmaktan çıkarıp öznesi haline getirdiklerini vurgulayan Erdoğan, “Kadınlarımız de bize eş imdi, bizim hep yanımızda oldular. Anca ki partimizin yalnız avrat uzuv sayısı 5 milyon 560 bine ulaştı.” dedi.

“Bunun amacıyla diyoruz kim bizimle mücadeleye girecek olanın iki kez düşünmesi lazım. Zira kişi hayatımızdan biliyoruz ki kadının gücünün ve fendinin galip gelemeyeceği mücadele yoktur.” ifadelerini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Kadınlarımızın desteği ve duasıyla bugünlere geldiğimiz kabilinden, inşallah Türkiye Yüzyılı’nı dahi onlarla alay malay mensur edeceğiz. Türkiye Yüzyılı hepimizin eş hayalini, ortak geleceğini anlatım ediyor. Bunun üzere Türkiye Yüzyılı’nın politik değil, milli aynı proje olduğunu, milli tıpkısı önsezi olduğunu söylüyoruz. Sizlerden bile Türkiye Yüzyıllı mücadelemize emeğinizle, fikrinizle, tercihinizle katkıda bulunmanızı alelhusus istirham ediyorum. Ülkemizi 2023’e nasıl alay malay getirdiysek, inşallah Cumhuriyetimizin bakir yüzyılındaki hedeflerine birlikte gene sizlerle gelişigüzel ulaşacağız.”

Kadınlara ve üretimevi yönetimine kendileriyle tıpkısı araya gelerek gösterdikleri bağlılaşım ve içten konukseverlik için teşekkür eden Erdoğan, başarılarının artarak devam etmesini diledi.

“Sizi aramayacağım dahi birtakım arayacağım”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının arkası sıra, buluşmada küçümseme düzlük kadınları dinledi.

KOSGEB desteğiyle kişi işini kuran Hırslı Çınar Erkuş, hareket hayatına atılma hikayesini katılımcılarla paylaştı. İkinci darülfünun adına şu dakika patika adına seçtiği tıbbi ve hoş kokulu nebatat bölümünü istisna etmek istediğini belirten Erkuş, “Benim için KOSGEB aynı dönüm noktası oldu, hep hayatımı değiştirdi. Yaptığım ürünlerim, sabunlarım ABD’üstelik satılıyor, bu bana inanılmaz derecede çekicilik veriyor.” dedi.

Bahir Yapı çalışanlarından Seher Barış, 2019’dahi İŞKUR İş Başı Eğitimi alarak işe başladığını belirterek, bu eğitimlerin artırılmasını istedi. Tıpkı eksantrik çalışan Gülşen Oymak ise beş altı yıl önceki cılız Denizli’deki TOKİ evlerinden almaya hak kazandığını anlatarak, kentte elan aşkın TOKİ konutu yapılmasını murat etti.

Programda saraka alan Golbol Karı Milli Takımı oyuncularından Şeydanur Kaplan, kadınlar namına sporda kazandıkları başarıların önemine bel etti. Tokyo Paralimpik Oyunları’nda, kadınlar golbol finalinde ABD’yi 9-2 yendiklerini hatırlatan Kaplan, bu yengi sonrası Cumhur Reisi Erdoğan’ın kendilerini arayarak tebrik ettiğini söyledi.

Bunun üstüne Reisicumhur Erdoğan, “Şeydanur, Amerika’yı 9-2 yeniyorsunuz, sizi aramayacağım de bazı arayacağım?” ifadelerini kullandı.

“Ağız Ağıza ihraç odaklı çalışıyoruz”

Programda küçümseme alan, fabrikanın 22 almanak çalışanı Kiraz Cerit üstelik Cumhur Reisi Erdoğan’ın kadınlara olan desteğini vurgulayarak, “karı elinin değmesi gerektiğini düşündüğü” yapı sektöründe bulunmaktan hava duyduğunu belirtti.

Fabrikada paket tutma bölümünde 2,5 yıldır çalıştığını tamlayan engelli personel Tansu Burcu mutluluğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Bu iş imkanını bulduğum amacıyla Deniz Hanım’a ve hisse senedi arkadaşlarıma haddinden fazla teşekkür ederim. Bana engelli olduğumu hissettirmediler. Hepsine değişik teşekkürname ederim. TOKİ’den üstelik familya sahibi oldum. Allah’a şükür sizin sayenizde oldu bunlar. Burada oturup sizinle muhabbet etmekten gelgel duyuyorum.”

Eşinin vefatının arkası sıra gelişim hayatına girişim atan Güvenç Yapı Boya Yönetim Kurulu Başkanı Remziye Güvenç birlikte kadına yönelik devlet teşviklerinin önemini anımsatarak, “Şu anda dünyanın genişlik adlı markalarına dış giysi ihraç ediyoruz. KGF kredisi aldık pandemide berenarı faydası oldu. Makinelerimizi yeniledik şu zaman tamamen ihraç odaklı çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Mesleğe iştirakçi yerine başlayan ve Zaman Oluşum Umumi Heyet Başkanlığına kadar yükselen Saime Gödeoğlu, “Çıraklığını yapmadığın işin patronu olamazsın” diyerek çıktığı yolda, hayallerine kavuştuğunu anlattı.

Gödeoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Buraya yetişme amacım ben da buradaki rüfeka gibi buradaki sıralardan geçtim. Ego dahi sizler üzere bütün bölümlerde çalıştım ve görüntü ettim kendi işimi kurdum. Sizler bile görüntü etmekten çekinmeyin ve hayallerinizin ardı sıra koşu. Devletimiz kadınların temas ahit arkasında. Teşviklerden yararlanabilirsiniz. Bazı Bazı SGK teşviki alıyoruz, KOSGEB’den teşvik alıyoruz, kimi zaman da KGF teşviki. Devletimizin aşağı bile hisse senedi açmak isteyen herkese teşvikleri var. Buradan herkese teşekkürname ediyorum.”

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Tutma Kurumundan 250 bin avro destek alarak kişi otelini açan Esma Ece de desteklerinden belde Reisicumhur Erdoğan’a teşekkür etti.

“Mevki ekonomisine, ihracatımıza bindi sağlıyoruz”

Kadınların sükse hikayelerinin ardından mütekellim Deniz Nesiç fabrikası Umumi Heyet Komutan Yardımcısı Bahir Baltacı, “Sayın Cumhurbaşkanım yavuz geldiniz. Haddinden Fazla fena hâlde başarı hikayeleri dinledik kadınlarımıza ilgilendiren. Türkiye’da 2021 ve 2020 yılında araştırı şirketlerinin yaptıkları rapora göre 358 tevhit sanayi bölgesi içerisinden yer yüksek karı istihdamını sağlayıcı firma, Baltacı Takım Deniz Nesiç firması oldu.” dedi.

Kadın çalışanların üretimin seçme alanda bildirme şişman destekçileri olduğunu belirten Baltacı, terbiye ve seminerle bile kadınların yeteneklerine derece katmanın firmanın bildirme büyük prensipleri arasında olduğunu söyledi.

İş dünyasına kadının katılımı ile ülke ekonomisine şişman katkı sağlandığına bel fail Baltacı, “2 bin 500’ü eş hep 3 bin 500 çalışanımızla Baltacı Grup ailesi olarak biz, talih ekonomisine, ihracatımıza destek sağlıyoruz. Kül çalışanlarımıza buradan çokça teşekkürname ediyorum. ” diye konuştu.

Program böylelikle sırasıyla solocu Tempo Azizoğlu, Odalık Torun ve UNESCO eliyle “Dallı Güllü İnsan Hazinesi Listesi”ne alınan Halime Özke konser sundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da seslendirilen türkülere haremlik etti.

Share: