Cumhur Reisi Erdoğan ile Rusya lideri Putin perşembe günü benzeri araya ati

Şubat ayında başlayan Rusya- Ukrayna savaşı, serencam günlerde oldukça ateş sürüyor. Ukrayna Rusya üzere şişman önem taşıyan Katliam Köprüsü’nü bombalarken Putin’in intikamı ise çığlık oldu. Moskof güçleri güzeşte sabahleyin Ukrayna’nın başkenti Kiev’i bombaladı. Kentin farklı noktalarından dumanlar yükselirken saldırılarda 19 gönül öldü, 100’den aşkın insan ise yaralandı.

Tüm dünyanın gözü yeniden ateş adına dönen bölgeye çevrilmişken ilgi çeken ayrımsız gelişme yaşandı. Kremlin, Rus şef Putin ile Reisicumhur Erdoğan’ın perşembe günü Astana’bile görüşeceğini açıkladı. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Putin-Erdoğan görüşmesinin gündeminde Ukrayna ve ikili ilişkilerin olacağını söyledi.

PESKOV: MÜZAKERELERE EŞ SAHİPLİĞİ KONUSUNU GÖRÜŞEBİLİRLER

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, geçmiş bile savaşın esasen beri Ukrayna ve Rusya arasındaki müracaat görüşmelerine arabulucuk özne Reisicumhur Erdoğan’ı belen yazar, “Putin ve Erdoğan, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna görüşmesine familya sahipliği teklifini görüşebilir” ifadelerini kullanmıştı.

10 IZZET BAŞKANIYLA GÖRÜŞECEK

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Ekim’üstelik Kazakistan’a gerçekleştireceği ziyarette Asya’de İşbirliği ve Yiğitlik Artırıcı Önlemler Konferansı (CICA) çerçevesinde aralarında Rusya Şevket Başkanı Vladimir Putin’in da bulunduğu 10 ülkenin ihtişam başkanıyla benzeri araya gelmesi bekleniyor. Erdoğan’ın Astana ziyaretiyle Türkiye ile Kazakistan arasındaki stratejik ilişkilerde somut adımlar atılması üstelik öngörülüyor.

27 ÜLKEDEN 50’YE YAKIN HEYETİN GİTMESİ BEKLENİYOR

Kazakistan Reisicumhur Son Teşrin Cömert Tokayev’in sülale sahipliği yapacağı zirveye Reisicumhur Erdoğan, Rusya Çap Başkanı Putin, İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin birlikte Azerbaycan Cumhur Reisi İlham Aliyev, Filistin Kerem Başkanı Mahmud Abbas, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Hıyanet Sani, Irak Reisicumhur Berhem Salih, Özbekistan Reisicumhur Mehabet Mirziyoyev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Döş Caparov, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman’ın birlikte “teleskop organ” statüsüne cemaat Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko da katılacak. Türkiye zirveye yer geniş heyetle katılan ikinci talih olacak. Toplanmış 27 üye ülkeden 50’ye andıran heyetin katılımı beklenen zirvede Asya kıtasındaki siyasi, ekonomik, yer ve insani alanlarda iş birliği ile yeni güçlük ve tehditlere cebin uğraş ve güven artırıcı tedbirler masaya yatırılacak.

Share: