Cumhur Reisi Erdoğan, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” asıl atma töreninde gün verdi: 2028’e kadar 500 bin konutun tamamını bitireceğiz

8 milyona mail adam başvurduğu “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamındaki 5 bin 615 sosyal konutun evvel temelleri atılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara’da planlı törende konuşuyor.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMLE ÜRETİLEN HANE SAYISI 3 MİLYONU BULDU”

Reisicumhur Erdoğan, “Göreve geldiğimizde TOKİ vasıtasıyla nesir edilmiş bölük sayısı 43 bindi. Bugün 1 milyon 170 binin üzerine çıkardık. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen hane sayısı 3 milyonu buldu. Ülkemizde 28.5 milyon konutun 13.5 milyonunun akıbet 20 yılda nesir edildiğini görüyoruz. Zaman Ankara’dahi 2 bin 171, Kırşehir’üstelik 458, Yozgat’ta 141, Konya’de 206, Kahramanmaraş’ta 210, Diyarbakır’bile 158, Elazığ’üstelik 88, Tunceli’dahi 118, Erzurum’da 158, Amasya’da 87, Bolu’birlikte 206, Zonguldak’ta 595, Afyonkarahisar’bile 364, Yardımcı’ta 158, Manisa’bile 78, Münevver’üstelik 265 ve Muğla’da 154 göz kalkmak amacıyla 5 bin 615 konutun temeli atılıyor.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Önceki Kovid-19 salgını ile sarsılan sonra Rusya- Ukrayna Savaşı ülkemizi birlikte etkiledi. Icar fiyatlarında aile sahipleri, kiracılara zulmetti. İşte bunun konusunda kira artış sınırlamaları kadar tedbirleri hayata geçirirken eş zamanlı namına birlikte arzdaki artışı gerçekleştirme edecek bu çalışmaları başlattık. Son dönemde 2019’bile 50 bin aynı sonraki yıl de 100 bin haneyi havi iki ayrı sosyal göz projesine milletimizin gösterdiği ilgiden bile aldığımız cesurca Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik balaban kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin hane, 250 bin yer ve 50 bin hisse senedi yeri kampanyamız aha bu hazırlığın neticesidir.

“BILDIRME ŞIŞMAN MÜKAFAT, ALDIĞIMIZ DUADIR”

Daha sonradan arsa sayısını ne yaptık 1 milyona çıkardık. Hangi dedik? Kura ile bu arsaların de dağıtımını yapacağız. TOKİ desteği ile özlük evini fayrap etmek isteyen umum vatandaşlarımızı bu kampanyaya dahil ettik. Atacağımız adım nedir? Atacağımız etap şu; Altyapıyı tığ yapacağız konutu dahi vatandaşımız yapacak. Ülkemizde TOKİ’nin kendilerine sunduğu imkanlarla aile sahibi olabilmiş şu anda milyonlarca vatandaşımız var. Bizim üzere yer iri mükafat bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır.

“MÜRACAAT SAYISI 8 MİLYONA YAKLAŞTI”

Kampanyaya başvuru sayısının 8 milyona yaklaşması ne kadar akla yatkın tıpkısı hisse senedi yaptığımızı, hangi büyük bire bir ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir. Basamak ve arsalarımızın hepsi hizmete girdiğinde tahminî 6 milyon vatandaşımız henüz huzurlu, elan sakıncasız yuvasına kavuşmuş tahminî sakim milyon insanımızı istihdam edecek iş yerleri faaliyete eski olacaktır. Projemizi açıkladığımız tarihten sadece 40 periyot sonradan yaptığımız bu anne atma töreni da milletimize olan taahhütlerimiz konusundaki hassasiyetimizin yanı sıra iş yapma kapasitemizin büyüklüğünü göstermektedir. Temelini attığımız ilk etap 5 bin 615 ev Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Okumuş, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Çeltek, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerimizi kapsıyor.

“TEMELLERİ 81 İLİMİZİN TAMAMINDA YAYGINLAŞTIRACAĞIZ”

Hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri güdük tıpkısı sürede 81 ilimizin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracağız. Türkiye ekonomisi proje kapsamında yapılacak 900 milyar lira kullanılmamış yatırımla 2 trilyon liralık ivme kazanacaktır. İnşallah söz verdiğimiz şekilde 2 sene içre 250 bin konutluk önceki etabı 2028’e büyüklüğünde birlikte 500 bin konutun tamamını bitirip doğruluk sahiplerine teyit edeceğiz. Akşam Ezanı bambaşka sabah apayrı, domates dolması bulunmayan ha. Ne dediysek o. Bugüne büyüklüğünde ne dediysek o. TOKİ’nin işlenmiş konutlarını biliyorsunuz bunları hep görüyorsunuz. Anne atma törenimizi Malatya ve Elazığ depremlerinin üçüncü, İzmir depreminin ikinci yılında yapıyor olmamız birlikte antrparantez anlamlıdır. Depremle sarsılan şehirlerimizdeki vatandaşlarımızı 40 bin göz düz yazı ederek pekâlâ sunma kısa sürede yuvalarına kavuşturduysak inşallah bu projeyi bile bire bir kararlılıkla hayata geçireceğiz. Bu tarihi projenin hazırlıklarını yürüteç ve icrasını gerçekleştiren Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza, TOKİ’mize, yüklenici firmalara, mimar, mühendis ve işçilerimize şahsım, milletim namına teşekkür ediyorum.”

Share: