Cumhur Reisi Erdoğan, “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Asıl Atma Töreni”nde konuştu: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Başlattığımız bu serencam kampanyayla TOKİ marifetiyle milletimize sunduğumuz göz sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Ayrıca kentsel tahavvül projeleri bile derhâl ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen ev sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır.” dedi.

Erdoğan, Sincan Lale Meydanı’nda “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Ana Atma Töreni”ne katıldı.

Buradaki konuşmasına, kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, bugün gazi payitaht Ankara’nın güzel ilçesi Sincan’üstelik, Türkiye’nin sunu balaban konut, iş yeri ve yer kampanyasının önce anne atma törenini gerçekleştireceklerini belirtti.

Türkiye’nin 2. Acun Savaşı sonrası hesapsız, programsız ve berenarı çabuk tıpkısı şehirleşme sürecine girdiğini hatırlatan Erdoğan, köylerden kaymakamlık ve toprak merkezlerine, hassaten büyükşehirlere yönelen göçü yönetecek basiret olmayınca, ortaya gecekonduların ve gayrisıhhi beton yığınlarından oluşan yerleşme alanlarının çıktığını söyledi.

Bir yandan tezce küsurat nüfusun konut ihtiyacı yeterince karşılanamazken, sair yandan düz yazı edilen yapıların teknik kontrolünün yapılamadığına dikkati çeken Erdoğan, bu gayrisıhhi yapılaşma dolayısıyla temas depremde yüreklerin ağza geldiğini, birçok insanın hayatını kaybettiğini anımsattı.

“Projelerimizin yaygınlaşması hususi sektörü dahi harekete geçirmiştir”

Yaşanılan temas deprem, başat ve kayşa felaketinin bu gerçeği yüze çarptığını dile getiren Erdoğan, bunun İzmir’dahi, Malatya’üstelik, Elazığ’de, Simav’da, Türkiye’nin ciharıyek yanında yaşandığını kaydetti.

Yakın tarihin arz şişman acısı olan 1999 depreminin peşi sıra bu doğrultuda gâh adımlar atılmışsa bile millete dilek ettiği soylu erki ve konforlu bölük arzının yeteri büyüklüğünde sunulamadığına bel eden Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde TOKİ tarafından inşa edilmiş bölük sayısı neydi biliyor musunuz? 43 bin. Biz, bugün bu rakamı 1 milyon 170 binin konusunda çıkardık. Nereden nereye.” dedi.

Antrparantez bu konut bölgeleri ve türlü kurumlar için 26 bin sosyal üretim düz yazı ettiklerini nâkil Cumhur Reisi Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başlattığımız bu akıbet kampanyayla TOKİ tarafından milletimize sunduğumuz basamak sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Ayrıca kentsel tahavvül projeleri dahi dakikasında ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen konut sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır. Elan yakında İstanbul Esenler’bile 60 bin konutluk kentsel tahavvül projesinin önceki etabının teyit töreninde vatandaşlarımızın heyecanına ve sevincine kuma olduk. Tabii 81 ilimizi ve ilçelerinin tamamını kapsayan bu iri konut atılımı ve kentsel transformasyon projelerimizin yaygınlaşması özel sektörü dahi harekete geçirmiştir. Sahi zaman ülkemizde 28,5 milyon konutun 13,5 milyonunun serencam 20 yılda nesir edildiğini görüyoruz.”

“Vatandaşlarımızın duasına talibiz”

Önce Kovid-19 salgınıyla sarsılan, ardından Rusya- Ukrayna Savaşı’yla elan dahi derinleşen aynı krizin içine sürüklenen dünyadaki gelişmelerin Türkiye’yi bile etkilediğine meni fail Erdoğan, konut ve kira fiyatlarında yaşanan, tek iktisadi ölçüyle kıyaslanamayacak artıştan vatandaşların kıygın olduğuna dikkati çekti.

Erdoğan, fırsatçıların yüksek kiralar uyguladığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“İşte bunun konusunda kira çoğalma sınırlamaları kabilinden tedbirleri hayata geçirirken, senkronik kendisine bile arzdaki artışı temin edecek bu çalışmalara başladık. Son dönemde, 2019’bile 50 bin, ayrımsız ahir yılda 100 bin haneyi kapsayan iki ayrı toplumsal basamak projesine milletimizin gösterdiği ilgiden aldığımız cesaretle, Cumhuriyet tarihinin sunma şişman kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin hane, 250 bin yer ve 50 bin hareket yeri kampanyamız işte bu hazırlığın neticesidir. Daha sonradan yer sayısını ne yaptık? 1 milyona çıkardık. Hangi dedik? Kura ile bu arsaların dahi dağıtımını yapacağız. TOKİ desteğiyle zat evini tahsis etmek isteyen cemi vatandaşlarımızı bu kampanyaya çağırma ettik. Atacağımız etap nedir? Atacağımız hamle şu, altyapıyı biz yapacağız, konutu birlikte vatandaşımız yapacak.”

Türkiye’de TOKİ’nin sunduğu imkanlarla familya sahibi olabilmiş milyonlarca insanın bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Bizim üzere arz balaban mükafat, bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır. Bugün üstelik kullanılmamış kampanyamızın temelini atarken, tekrar vatandaşlarımızın duasına talibiz.” diyerek konuştu.

“İş etme kapasitemizin büyüklüğünü gösteriyor”

“Kampanyaya referans sayısının 8 milyona yaklaşması, ne büyüklüğünde makul aksiyon yaptığımızı, ne şişman bire bir ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir.” diyen Erdoğan, basamak ve arsaların tamamı hizmete girdiğinde kısaca 6 milyon vatandaşın daha rahat, emin yuvasına kavuşmuş, kestirmece yarım yamalak milyon insanı istihdam edecek hisse senedi yerlerinin faaliyete geçmiş olacağını söyledi.

Erdoğan, projeyi açıkladıkları tarihten yemeden içmeden 40 çağ sonradan yaptıkları bu anne atma töreninin da millete olan taahhütleri konusundaki hassasiyetlerinin birlikte aksiyon ika kapasitelerinin büyüklüğünü bile gösterdiğini vurguladı.

Temelini attıkları ilk adım 5 bin 615 konutun Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Görgülü, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Uşak, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerini kapsadığını aktaran Erdoğan, hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri kısa bire bir sürede 81 ilin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracaklarını dile getirdi.

(Sürecek)

Share: