Cumhur Reisi Erdoğan: Putin’le hemfikir olduk  (2)

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, “Sayın Putin, görüşmemde şunu söyledi. Tığ ücretsiz adına bu tahılı bu ülkelere, Cibuti, Somali, Sudan, gönderelim dedi. Oydaş olduk. Uygun kaldık” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, İstanbul Tüyap Fuar ve Kurultay Merkezi’nde planlı 19. MÜSİAD EXPO’ya katıldı.

Fuarda, Erdoğan’ın yanı sıra Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, SELIM Öğür İstanbul Saylav Akif Çağatay Tığ, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekip Avdagiç, MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı düzlük aldı. Kuran-ı Koçak tilaveti ile başlayan programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın domestik araba Togg’u kullandığı videonun bile gösterimi yapıldı.

DÜNYAMIZ AKIBET 3 YILDIR SANCILI BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR Fuarın Türkiye ve hisse senedi dünyası için alımlı çalımlı olmasını dileyerek konuşmasına başlayan Erdoğan, “Dünyanın 125 ülkesinden, 100 bini fazla ziyaretçiyi ve 5 milyar dolarlık tecim hacmini hedefleyen fuarımızın liyakatli geçmesini talep ediyorum.  Dünyamız son 3 yıldır global salgınla başlayan arkası sıra sıcak çatışmalar ve bölgesel gerilimlerle devam fail sancılı bir süreçten geçiyor. Müstevli döneminde alınan anif tedbirlerin tedbir zincirleriyle arsıulusal ticaretin işleyişinde nöbet açtığı tahribatın etkilerini halen hissediyoruz. Mütekâmil ülkeler dahil kavi çokça tutum akibet 50-60 yılın genişlik faziletkâr şişkinlik rakamlarıyla kafa etmeye çalışıyor. Ötede küsurat enerji, besin ve tor konu fiyatlarının ekonomiler üzerindeki baskısını aynı müddet elan sürdüreceği anlaşılıyor. Azık ve erke kriziyle birlikte toplumsal zenginlik kayıplarını bile derinleştiren bu yeni soy karşısında çoğu ülke yalpalamakta, nevmit kalmaktadır” dedi.

YIKICI SONUÇLARI CIVIL CIVIL AFRİKA VE ASYADAKİ KIRILGAN DEVLETLERDİR Reisicumhur Erdoğan, “Krizi dizge çeşitli derecede hissetse da tahripkâr sonuçlarını yer alçak şekilde yaşayanlar, Afrika ve Asya’daki kırılgan devletlerdir. Krizin soylu erki yönü konuşulurken ne eyvah kim milyonlarca insanın çektiği sıkıntılar ayn ardı edilmektedir. Badiye Afrikası’ndaki kardeşlerimizin zaten ızdırap olan durumları çıktı tahammülfersa aynı hal almıştır. Dünyanın anlayışsız kalanına kayırıcı hakları ve özgürlük dersi veren mağribî kurumların ve ülkelerin bu kilolu tablo karşısındaki kayıtsızlığı sıkılma vericidir” diye konuştu.

PUTİN İLE MUTABIK KALDIK Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dün akşam Sayın Antonio Guterres ile yaptığım konuşmada, G20’dahi bunu gündeme getirelim ve G20 zirvesinde birlikte hele dünyada neler yapacağız, Rusya- Ukrayna arasındaki bu savaşla birlikte özellikle tığ kaslı ülkelere mi bu tahılı gübreyi göndereceğiz, yoksa bir iki mütekâmil, fakir ülkelere mi göndereceğiz. Bunun için orada benzeri etap atalım. Birkaç kaslı, fakir torlak ülkelere bu desteği verelim. Zira Sayın Putin, görüşmemde şurası söyledi. Tığ ücretsiz yerine bu tahılı bu ülkelere, Somali, Sudan, gönderelim dedi. Hemfikir olduk. Bunu bile G20’dahi açık çaplı görüşelim. Mutabık kaldık. Atmamız gereken girişim bu, yapmamız müstelzim de bu. Bali’birlikte ayrımsız araya geleceğiz ve orada birlikte bu görüşmeleri yapacağız. Avrupa’yı bostan, dünyanın kalın kafalı kalanını ise vahşi otlar namına tanımlayan zihniyetin bu şekilde davranmasına tabiatıyla şaşırmıyoruz. Akseptans dahi etmiyoruz. Bunlar amacıyla uygarlık takkadak batıyı kayırıcı vakit kaybetmeden beyaz zehir adamı, doğruluk ve özgürlükler de hemen Avrupalı bireyleri ifade etmektedir” şeklinde konuştu.

BİZİ ÜZEN MAZLUM VE MAĞDULARIN ÇIĞLIKLARINA SAĞIR KESİLMESİDİR Erdoğan, “Afrikalı, Asyalı, Latin Amerikalılar ise ancak bozuk hareket gücü ile altınıyla, petrolüyle ve ayrıksı birlik natürel kaynaklarıyla bunlara hizmet ettiği ölçüde değerlidir. Böyle tıpkısı boyut yoksa bu insanlar görkemli Avrupa bahçesini istila eden birer müstesna otundan ibarettir. İnsanı diline, cilt rengine, kökenine bakarak ayıran bu ayrıcalı göz açısının dünyamızı kuşkusuz tıpkı felakete sürüklediğini mümasil geçmişteki elem tecrübelerden gayet ongun biliyoruz. Sömürgeciliği yıpranmamış defa ve yöntemlerle bitmeme ettirenlerin, krizler karşısında vicdanı kibir takınmasını bile beklemiyoruz. Bizi temel üzen İslam dünyasındaki kardeşlerimizin yeryüzü azından aynı kısmını mazlum ve mağdurların çığlıklarına sağır kesilmesidir. Türkiye mukavemetli çok alanda olduğu kabil bu hususta üstelik farkını ortaya koymaktadır ve koyacaktır” dedi.

İHTİYAÇ SAHİBİ ÜLKELERE TAHIL GEMİLERİN ÖNCELİKLİ ULAŞMASINI TEMİN EDECEĞİZ Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyanın milli gelire göre sunma fazla insanca müzaheret fail ülkesi namına demincek eskimemiş tıpkısı etap henüz atıyoruz. Muhataplarımızla yaptığımız serencam görüşmelerimizde Karadeniz’deki hububat koridorundan alelhusus Afrika’daki gerekseme sahiplerinin henüz aşkın yararlanma ettirilmesine müteveccih ufuk birliğine vardık ve bunu geliştiriyoruz. Kilolu gıda krizi ve kıtlıkla boğuşan, Somali, Cibuti, Sudan ilkin tutmak için umum ihtiyaç sahibi ülkelere hububat gemilerinin öncelikle ulaşmasını temin edeceğiz. Türkiye adına, 11 yıldır bilcümle imkanlarımızla yanlarında olduğumuz Somali halkına bu baskı günlerinde daha çok bindi vereceğiz” dedi. Erdoğan, “Amacımız Türkiye’yi envestisman, istihdam, istihsal, dış satım ve cari fazla eliyle büyüterek, toptan ticaret ve finansman sisteminin yemeden içmeden makul odaklara hizmet fail cenderesinden kurtarmaktır. Bu doğrultuda yürüttüğümüz metanetli mücadelenin meyvelerini toplamaya başladık. Yaşanan rastgele toptan kriz, Türkiye’nin u tercihinin ne kadar akilane olduğunu konfirmasyon etmektedir. Bu başarının lokomotifi siz hisse senedi insanlarımızsınız” ifadelerini kullandı.

ŞİKAYET ETMEYECEĞİZ, HAL YOLLARINA BAKACAĞIZ Erdoğan, “Enerji ve emtia fiyatlarındaki dalgalanmaların üstüne kaslı ülkelerde anbean yayılan resesyonun eklenmesi işimizi güçleştiriyor. Özellikle petrol, doğalgaz, nükleer bunaltıcı, antrparantez kömür kabil kendine yeterli erke kaynaklarına eş ülkeler, toptan düzeydeki karşılık artışlarından sınırlanmış seviyede etkilendikleri için avantajlı duruma geçiyorlar. Resesyonla alay malay daralan pazarın artık bizim okkalı yerine ihracat yaptığımız bölgelerde olmasının, ihracatçılarımızı zorlamaya başladığı anlaşılıyor. Birtakım alanlarda bunun emarelerini görüyoruz ancak ana maharetimiz zaten hakeza dönemlerde kendimize eskimemiş çıkış belgesi yolları bulmamız değil mi? Şikayet etmeyeceğiz. Bilcümle birlikte hal yollarına bakacağız. Türkiye ılımlı ve efdal teknolojiye, yüksek munzam değere dayalı ürünlerin üretimi ve ihracatı üzerine ağırbaşlı gayret göstermekle gelişigüzel sanayimizin anne omurgasını hala asıl gerekseme maddeleri oluşturuyor. İnsanlar yemekten, giyinmekten, günce hayatları için mukteza asıl ürünleri almaktan vazgeçmeyeceklerine göre bizim pazarımız yalınç süssüz bitmez, küçülmez” diyerek konuştu.

TÜRKİYE DOĞALGAZDA EŞKÂL OLACAK Erdoğan, “Artık Türkiye, inşallah doğalgazda bire bir forma olacak. Rusya, doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya sevki üzerine Sayın Putin’in açıklamalarını dinlediniz, duydunuz. Bu çalışmayı el birliği içerisinde sürdüreceğiz. Karadeniz’dahi bulduğumuz doğalgazı sisteme verdiğimizde konutların ihtiyacını karşılama yanı sıra cıvıltı üretiminde bile boşalma sağlayacağız. Akkuyu Çekirdeksel Sakil Santralimizin üniteleri, etap adım devreye girdikçe bu sıkıntıyı ağız ağıza çözmüş olacağız. Sinop Nükleer enerji noktasında bizim kinci etabımız olacak. Bakanlığımız üçüncü etapla ilişik çalışmalarını da sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

– Karaköse

Share: