Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhuriyet Altını tarihinin en şişman toplumsal ev projesi lansman töreninde konuştu: (3)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Altını tarihinin arz nazik toplumsal konut projesiyle, aksiyon yerlerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 kamer önel ile emekçilere ve canlı girişimcilere sunacaklarını bildirdi.

Beştepe Ulus Kongre ve Firez Merkezi’nde planlı, Cumhuriyet Altını tarihinin yer nazik sosyal basamak projesinin tanıtım töreninde mütekellim Erdoğan, şu anda 12 ilde, 3 bin 930’u bütün, toplanmış 10 bini aşan sanayi tipi hisse senedi yeri projesi yürüttüklerini söyledi.

Kampanyanın önce etabı kapsamında, 10 bin yeni aksiyon yerini henüz kıytırık ve itidalli ölçekli sanayicilerin hizmetine sunacaklarını belirten Erdoğan, mensur edecekleri aksiyon yerlerinin, ülkenin yatırımına, üretimine, sanayisine ve istihdamına oldukça çok benzeri ulama sağlayacağını dile getirdi.

Reisicumhur Erdoğan, “Onlarca farklı sektöre yayılan onarım ve imalat kollarında yoğunlaşan hoşur işletmelere hitap eden uran tipi hisse senedi yerlerimiz, 100 bine yakın melfuf istihdam sağlayacaktır. Bu gelişim yerlerini, 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 kamer vade ile amele kardeşlerimize, tüvana girişimcilerimize sunacağız. Bütün bu yatırımların daha geçmiş çivileri çakılır çakılmaz sanayi çarkları hızlanmaya, ekonomimiz güçlenmeye ve 200 bin kullanılmamış istihdamla iş gücümüz kazanmaya başlayacaktır. İlk evim, ilk iş yerim projesinin 81 ilimize, ülkemize ve vatandaşlarımıza uz uğurlu olmasını diliyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Erdoğan, dünyada toplumsal basamak, fehamet ve müzaheret uygulamalarının, iktisadi daralma dolayısıyla gabi plana atıldığı tıpkısı dönemden geçildiğini, özellikle içtimai konut projelerinin, yapım malzemelerinin maliyetlerindeki ekstrem artışlar sebebiyle tamamen durduğunu aktardı.

Cumhur Reisi Erdoğan, “Biz ise çağın seçkin ihtiyacı gibi bölük arzında yaşanan daralmaya cebin üstelik çözümü domestik ve milli imkanlarla arıyor, buluyor ve hayata geçiriyoruz. Gerçekte bir vakitler beri toplu göz projelerimiz Anayasamızda düz düzlük toplumsal şevket ilkesini en encam ve aktif düzeyde hayata geçirdiğimiz alanlardan biridir. Türkiye’nin akıbet dönemde yaşadığı muhteşem iktisadi büyümeye, ihracatta ve üretimde gösterdiği performansa sınırlanmış, iktisadi atılımının arz somut örneklerinden biri dahi aha bu göz kampanyasıdır.” diye niteleyerek konuştu.

Dünyada hiçbir ülkenin, maliyet ve müddet olarak atılganlık edemediği benzeri projeyle, milyonlarca vatandaşı sülale sahibi yapmakta azimli olduklarını söyleyen Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Konut üretimindeki hızımızdan ve aksiyon kalitemizden yakalamak talip Avrupa’daki, Asya’daki ve Afrika’daki tecrübemizden yararlanmak isteyen onlarca mutluluk var. Tığ bu alandaki birikimimizi öncelikle vatandaşlarımızın istifadesine sunuyoruz. Bu tablo, tıpkı güç meselesi olmanın ötesinde, değme kayıt altında millete bakım amacıyla düzentileme, çoğaltma ve mücadele ika anlayışının tabii ayrımsız sonucudur. Fehamet milletine hizmet üzere çalıştıkça, ulus birlikte devletine daha nekes tesahup etmek de daha çok güven etmektedir. 15 Temmuz gecesi yaşananlar bu hakikatin arz çarpıcı ifadesidir.”

Hükümetleri döneminde, hayata geçirdikleri el erki ve kalkınma devrimleriyle milletle devleti, bir vakitler tek olmadığı büyüklüğünde bütünleştirdiklerini, birleştirdiklerini ve güçlendirdiklerini belirten Erdoğan, “Konut projelerimizi de bu tatlılıkla yürütüyoruz. Ailelerimizin, konutlarıyla sosyal ve kültürel imkanlarıyla hangi büyüklüğünde gür, ne büyüklüğünde düzenli yerleşim yerlerinde yaşarlarsa hem öz bireyleri beyninde hem çevreleriyle o kadar dimdik ilgiler içinde olacaklarına inanıyoruz.” dedi.

“Türkiye’yi kat sayı ayrımsız mevki haline getirmenin gayreti içerisindeyiz”

Cumhur Reisi Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda İstanbul Esenyurt’taki hane dağıtım projesine ait de “Mesnet pozitif 3 medar artı 4. Orada vatandaşlarımızın mutluluğunu gördüm. Esenyurt aşina geçmişi bakımından gecekonduların ferah olduğu bire bir yer amma orada kentsel inkılap projesiyle çok kilolu aynı adım attık, atıyoruz ve hep bunlarla bu arada şehirlerimize yakışan aynı yapılaşmayı yaparak Türkiye’yi eş tıpkısı devlet haline getirmenin gayreti içerisindeyiz.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, yer sarsıntısı konutlarına ilişik de şunları söyledi:

“İzmir’de yaşanan hareket ve şipşak depremden sonra o bölgeyi nasıl değiştirdiğimizi, şüphesiz dönüştürdüğümüzü bölük teyit töreninde yekpare İzmirlilere ekranları başında izleyen tekmil milletimize gösterdik. Benzeri madde Malatya’da, Elazığ’üstelik ve Erzincan’bile tamlık buralarda da gösterdik. Yangınlar oldu, Antalya-Muğla bilcümle buralarda alelacele inşaatların yapımını gerçekleştirdiğimiz kabil gelip, ‘Başkanım bütünü dolgunca domuzuna de benim traktörüm gitti benim halim ne olacak, benim savuşturmak teknem oydu’ diyen fellah kardeşime dedim kim ‘Bir hafta ortamında traktörün sana gelecek.’ Tığ aynı haftayı bulmadan traktörünü o dikici kardeşimin namına ve onun kabil çevredeki bilcümle çiftçilere traktörlerini ulaştırdık.”

“Yurtlarımız henüz meşbu değil”

Projenin topu, 500 bin hane, 250 bin bölük gayeli yer ve 50 bin iş yeri bittiğinde, 3 milyon 750 bin kişiyi henüz tehlikesiz hayat alanlarına kavuşturmuş olacaklarını nâkil Erdoğan, “Cumhuriyet Altını tarihinin en büyük toplumsal konut hamlesinin sevincini milletimizle yaşarken, ülkenin temas kazancına, seçkin sevincine, her güzelliğine itiraz edenler de unutmayın, onlar yersiz durmuyor. Seçme projemiz kabilinden, 500 bin içtimai konutun bile yapılamayacağını söylemelerini ben kale birlikte almıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Laf değil, hisse senedi ürettiklerini, iş yapmaya bitmeme edeceklerini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bizi asıl şaşırtan, mugayeret cenahının, gençlerimizin familya sahibi olmalarına karşı çıkmasıdır. Tek konuda gençlerimize güvenmeyenler, bu hususta dahi ayrımsız yaklaşımı göstermektedir. Ulan uymazlık, tığ göreve geldiğimizde sizin gençlerimize verdiğiniz burs neydi ya 45 liracıktı. Demin burslar 650’ye, 850’ye çıktı ve asgari ücrete çıktı kimlerin, lisansüstü yetişek talim görenlerin. Biz böyle yaklaşıyoruz gençlerimize ve tığ gençlerimizi hamdolsun sokaklarda bırakmadık. Şu dakika bakımından 850 bin gencimizi iskan edecek yurtlarımız var. Yurtlarımız daha dolmuş değil, yurtlarımızı dolduracak başvurma elan namevcut amma biz buna karşın yeni ilavelerle 1 milyonun üzerine inşallah yurtlarımızı çıkaracağız. Tığ gençlerimize hep güvendik, hep inandık, bütün bindi verdik. Göz projemizde üstelik onlara olan güvenimizi ve desteğimizi kendilerine yüzde 20’lik aynı kontenjan ayırarak gösterdik. Eskiden şüphesiz yüz binlerce gencimizin TOKİ projeleri ile eş sahibi olmalarını sağlamışsak bugün dahi aynısını yapacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye kazandırdıkları rastgele yapıt üzere sosyal bölük projesinin üstelik millete olan vefa borcunu ödemenin vasıtası olarak kabul ettiklerini belirterek, “Alelhusus alelhusus TEKNOFEST gençliğini bizim seçkin yönüyle desteklememiz gerekiyor.” dedi.

Erdoğan, içtimai göz projesinin ayrı bir özelliğine dikkati çekerek “Çeyizciler üzere körpe olsun. Zira seçme bölük 250 ayrımlı cihaz noktasında bir hareketlenme meydana getiriyor. Nedeniyle ekonomiye de ayrı aynı hareketlenme demektir bu. İnşallah attığımız bu adımla, bu projemizin ülkemiz üzere yeni ayrımsız tırmanışa, bakir aynı dirilişe açar olmasını diliyorum.” ifadesini kullandı.

-Notlar

Programda, Cumhuriyet tarihin genişlik şişman toplumsal ev hamlesinin lansman filmi izlendi.

Törene, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, Yargıtay Başkanı Mehmet Kaplıca, Türe Bakanı Bekir Bozdağ, Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Alım, Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, TBMM Başkanvekili Celal Adan, YANLIŞSIZ Parti TBMM Kadro Başkanı İsmet Yılmaz ile Büyük Bağlanak Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici katıldı.

(Bitti)

Share: