Cumhurbaşkanı Erdoğan, “e-İnsan Programı”nda konuştu: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye çıktı mebzul talimli evlatlarının kariyer için sıkı dışına gittiği değil, ancak dışında eğitim gören evlatlarını kendine calip bir çekim merkezi olmuştur.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Kavim Kurultay ve Ekin Merkezi’nde düzenlenen “e-İnsan Programı”nda yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milel (BM) Kalkınma Hedefleri ile ahenkli ölçülü çalışmalarla vesile eşitliği, saydamlık, adisyon verebilirlik, yenilikçilik ve liyakat üzere değerleri anne düzlük benzeri insan kaynağı kültürü oluşturmanın peşinde olduklarını söyledi.

İnsan Kaynakları Ofisi aracılığıyla geliştirilerek uygulamaya konulan sistemlerin evcil ve milli hazırlandığını dile getiren Erdoğan, atılmış seçkin adımda gençlerin ve çalışanların umutlarını güçlendirecek, sili güvenlerini yükseltecek, becerilerini ve yetkinliklerini artıracak, devleti ve özel sektörü başarıdan başarıya taşıyacak “Kabiliyet Dalavere Modeli”nin inşasının hedeflendiğini bildirdi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Millet Kütüphanesi’nin dünyada müstesna kütüphanelerden bir tanesi olduğunu belirtti.

Yekpare imkanlara erbap Millet Kütüphanesi’nin 24 saat, 7’den 70’e eksiksiz vatandaşlara bakım verdiğini aktaran Erdoğan, kütüphaneyi gezen acun liderlerinin “Projeyi bize birlikte verir misiniz?” dediğini, kendilerinin de “Projeyi verebiliriz.” yanıtını verdiklerini anlattı.

Cumhur Reisi Erdoğan, ilmi ve Millet Kütüphanesi kabilinden projeleri “tamam insanlığa arpalık” olarak düşündüklerini ve bunların “insanlığın emrinde olduğunu” söylediklerini kaydetti.

“İlmi öğrenim gelmek için çıktı hocalarımızı seferber ettik”

Türkiye’deki üniversite sayısının 81 yer genelinde artırıldığını hatırlatan Erdoğan, bunun “Ne ister var, 76 lime yetmiyor mu, 81 ilde ne?” şeklinde eleştirildiğine dikkati çekti.

Demincek ise kimsenin söyleyecek sözünün kalmadığını tamlayan Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

” Iğdır’dan, oradaki aynı gencimiz üniversiteye gidecekse İstanbul’a veya Ankara’ya sebep gelsin? ‘Hocalarımızı tığ Iğdır’a gönderelim, oradaki üniversiteye gönderelim, Muş’a gönderelim, Ağrı’ya gönderelim’ dedik. Oradaki üniversitelerimizi yaptık. Demincek ne oluyor? Hocalarımız, o üniversitelere gidip, orada dersi veriyor ve oradaki gencimiz Ankara, İzmir, İstanbul buralara gelme meşakkatini çekmiyor. Yani tığ ilmi tahsil demek amacıyla daha çok hocalarımızı seferber ettik, iyi olsun hocalarımız oralarda bu dersleri atfetmek yoluyla gençliğimiz haddinden fazla daha özgüvenle yetişme sürecine başladı.”

Üniversite sayısının 76’dan 208’e yükseltildiğini anlatım fail Erdoğan, üniversitelerle alay malay anaokulundan evvel ve ortaöğretime büyüklüğünde hepsini güçlendirerek ayrı tıpkı statünün yerleştirildiğini, ilmin ulaşamadığı kavuşum bırakılmadığını kaydetti.

Yapılan sonuç düzenlemeyle, bazen üniversitelerdeki abes kontenjan sorununun mehabetli ölçüde çözüldüğünü dile getiren Erdoğan, bu sene böyle benzeri sorunun olmadığını vurguladı.

” Herhangi Bir öğrencimize yetecek seviyede darülfünun kontenjanına sahibiz”

Cumhur Reisi Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bizim darülfünun sayısını müzayede sebeplerimizden biri, geçmişte yeryüzü balaban kalın kaynağı olan yükseköğretime ulaşılabilirlik sorununu çözmekti. Bu amacımıza ulaşarak yükseköğretimde sadece ulaşılabilirliği değil, punt eşitliğini birlikte realizasyon ettik. Sonunda üniversitelerimizi seçkici aynı bakış açısıyla, mahsus zümrelerin, anlaşılan dirimlik seviyesindeki insanların eriştiği bir düz olmaktan çıkardık. Bugün bundan sonra ortaöğretimden mezun olan herhangi bir öğrencimize yetecek seviyede darülfünun kontenjanına sahibiz.”

Eksiksiz dikkatlerin ve kaynakların eğitimin kalitesinin yükseltilmesine, üniversitelerden mezun olanların istihdam alanlarının çoğaltılmasına verildiğine belen fail Erdoğan, üniversiteye hazırlanan gençlerin akıllıcasına bölüm ve çığır tercihi yapabilmelerinin temini üzere 40 binin üstünde emare öğretmenle “Danışman Hikmet Sistemi” üzerinden teşrikimesai yapıldığını belirtti.

Erdoğan, antrparantez üniversitelerin “mezun hareket gücüne katılma” performanslarını uyumlu namına ölçen aynı tümce kurduklarını, ölçümlere göre hazırlanan raporların üniversitelere ve emare öğretmenlere gönderildiğini, böylecene kül tarafların hakikat fotoğrafı görmesini sağladıklarını anlattı.

Ulusal Staj Programı

Kül üniversitelerde faaliyete geçirilen “kariyer merkezleri”nin gençlerle asıl bölüm ortada köprü kurduğunu rapor eden Erdoğan, doğruluk sektörün talebi ile gençlerin kariyer hayallerini buluşturmaya yönelik “Yetenek Kapısı”nın devreye alındığını söyledi. Erdoğan, 1,2 milyonun üzerinde öğrenci ve çıkışlı ile 8 binin üzerinde çalıştıran ve kariyer danışmanının “Yetenek Kapısı” üzerinden ücretsiz şekilde tıpkı araya geldiğini kaydetti.

Reisicumhur Erdoğan, şunları kaydetti:

“Öğrencilerimizin yaşadıkları benzeri diğer oylumlu sorunu, ‘Ulusal Staj Programı’ ile adaletli ve bol tıpkı şekilde çözüme kavuşturduk. Kişisel bilgilerin adsız tutulduğu yetenek havuzu, kurumlarımızın stajyer öğrenci temininde her an çıktı rağbet gösterdiği aynı farklı heybetli programımızdır. Böylece, rastgele aracıya ve onun getirdiği şüpheye mevzi bırakmadan stajyer âdem kaynağı arzı ile talebini buluşturma imkanı elde ettik. Bu sistemde herkesin referansı, öz kabiliyeti, birikimi ve vizyonudur. Son 2 yılda 160 bini aşkın gencimiz ücreti ve sigortası azamet tarafından karşılanan bu izlence üzerinden kamu kurumlarında staj yapma imkanı bulmuştur. Programın, OECD vasıtasıyla benzer uygulama kendisine gösterilmiş olması doğru istikamette gidildiğinin işaretidir.”

Lehçe kariyer fuarlarına müteveccih dahi değerlendirmelerde mevcut Erdoğan, bugüne büyüklüğünde 23 ayrı yerde 400 bini çok mukayyet gençle, 5 binden fazla işverenin bu fuarlarda tıpkısı araya geldiğini belirtti.

Yurt dışında eğitim bilimi gören Türk vatandaşı veya mavi deneyli sahibi yetenekleri kazanmaya müteveccih “Arsıulusal Kariyer Fuarı”nın da 10 ülkede gerçekleştirildiğini bildiren Erdoğan, “Türkiye daha çok ongun eğitimli evlatlarının kariyer için yurt dışına gittiği değil, dar dışında terbiye gören evlatlarını kendine calip bir hava merkezi olmuştur. Antrparantez başka büyüklük vatandaşlarından yetenekler de toptan marka haline mevrut şirketlerimizde harıldamak için Türkiye’ye yönelmektedir. Binlerce Türk vatandaşı istihdam gitmek için davet açan yabancı şirketler bulunan. Bu noktaya geldik. Birkaç başvuruyla avunmak zorunda kalıyordu birileri. Zira kendini iyi yetiştirmiş aynı gencimiz için ülkemizde işlemek daraç dışında çalışmaktan temas bakımdan çok elan caziptir.” diyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: