Danimarka, Putin’in bölümsel seferberlik ilanını “Avrupa barışına tehdit” yerine görüyor

Danimarka Defans Bakanı Morten Bodskov, Rusya Çap Başkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik zar etmesine reaksiyon göstererek bunun “Avrupa barışını zılgıt ettiğini” bildirdi.

Bodskov, “Putin’in yeni ele geçirmeleri ve tehditlerinin sırf akseptans edilemez” olduğunu belirterek Rusya’ya, Ukrayna’daki saldırılarını ve nükleer zırh tehditlerini sonlandırma çağrısı yaptı.

Savunma Bakanı Bodskov, Putin’in kısmi seferberlik ilanının, “Putin’in, Avrupa’da asayiş ve sulh için tıpkısı tehdit olduğunun başka ayrımsız vurgusu olduğunu” ve “Danimarka’nın Ukrayna ile elan andıran olması gerektiği anlamına geldiğini” belirtti.

Berlin duvarının yıkılmasıyla “askeri ancak adalete adam tutulduğu Avrupa’yı geride bıraktıklarını” vurgulayan Bodskov, “Bu bizim idraksiz göstermek istediğimiz Avrupa değil.” değerlendirmesinde bulundu.

Bodskov, “Putin’in sınırlarının ötesindeki ülkeleri görebildiği ve bu ülkelerin namına ait olduğunu düşünebildiği tıpkısı Avrupa’ya” topluluk olmamak için Ukrayna’ya “bağımsızlık mücadelesinde” destek verdiklerini söyledi.

Share: