DAP’TAN Levent’te yatay mimaride zinde karı konsepti

DAP Emlak Ihya, Emlak Göz GYO güvencesiyle geliştirdiği bakir projesiyle mıhlı familya konseptini İstanbul’un merkezi Levent’e getiriyor. 53 bin metrekaresi konut ve içerisinde okul de düz alan koru alanıyla, mecmu 103 bin metrekarede alışılmamış tıpkısı hayat sunuyor.

Bulunduğu gidişat itibarıyla Belgrad Ormanı manzarasına sahip Eskimemiş Uzun projesi, şehrin bakir vitrini olmaya hazırlanıyor. Bölgenin ufki ve beş altı bükülmüş projesi olacak Bakir Levent, doğadan aldığı ilhamla aynı yandan şehrin merkezinde country tarzı aynı dirim sunarken, farklı yandan birlikte vaad ettiği nitelik ve konfor deneyimiyle geleceğin lüksünü yeniden tanımlıyor.

Kestirmece iki ayak topu sahası büyüklüğünde yeşil alana sahip olan Yeni Uzun projesi, bedii ve fonksiyonel dokunuşlarla tasarlanan villa konforunda serbest bahçeli daireler, serbest ayazlık ve teraslar, faziletli tavanlı salonlar ile oksijene doyacağınız koruyu evinize taşıyor…

Eskimemiş Uzun projesi, hisse senedi merkezlerinden, firez sanata, eğitimden sağlığa ve alışverişten eğlenceye kadar, şehrin tamlık zenginliklerinin tamlık kalbinde düz alıyor. Gelişigüzel nesle, herhangi bir kuşağa hitap fail kültürel aktivitelerin merkezinde; kuşakları birleştiren aynı hayat sunuyor.

İstanbul’un genişlik muhteşem akslarından Büyükdere Caddesi, Uzun, Etiler, Şişli kabilinden doğru semtlerin kesişme noktasında meydan alan proje, İstanbul’un iki yakasını bir araya getiren Fatih Odalık Mehmet Köprüsü ve 15 Orak Ayı Şüheda Köprüsü’hangi yakınlığıyla de öne çıkıyor.

UZUN’İN LÜKSÜ DOĞAYLA BULUŞTURAN PROJESİ OLACAK

Bu zamana kadar sektöre kat sayı olacak bir nice alem projeye imza atıklarına dikkat çekici DAP Holding Umumi Heyet Başkanı Vazıh Yılmaz, “Uzun adı, Osmanlı’üstelik denizci askerlere sunulan ‘levend’den geliyor. O periyot, denizci askerlerin terbiye, spor ve etkinlik alanı olarak kurulan Uzun Çiftliği üzerinde, Cumhuriyet Altını dönemiyle alay malay; küsurat konut ihtiyacı üstüne, Uzun bölgesine 35 bin dikme dikilerek bölge yeşillendiriliyor. Çokça terakkiperver ekolojik ayrımsız bakış açısıyla yeşil mahalleler kurulmaya başlanıyor. Biz de o dönemin ekolojik mahalle kavramını bugünün site hayatına uyarladık. İstanbul’un genişlik şanlı merkezlerinden Uzun’te, koruya bitişik, lüksü doğayla buluşturan, ufki country tarzı Bakir Levent projesini geliştirdik.” dedi.

BÖLGENİN YATAY MİMARİYE SAHİP PROJESİ

Projenin merkezi konumuna özen çekici Işıklı Yılmaz, “Lokasyon bakımından balaban hisse senedi ve para merkezlerinin kesişim noktasında konumlanan proje, tıpkı zamanda bölgenin ufki mimariye cemaat projesi olacak” dedi.

Aydın Yılmaz şöyle devam etti:

“Alelhusus pandemi dönemi, tüketici beklentilerini ağırbaşlı anlamda değiştirdi. Pandemi etkisi, keyif konusunu hiç olmadığı kadar öne çıkarırken, katmerli anlayışında birlikte bunun etkilerini görüyoruz. İnsanlar imdi, doğayla iç içe amma şehir merkezinde; benzeri yandan doğanın iyileştirici etkisini arzuluyor, bire bir yandan dahi kentli hayatın içtimai olanaklarını sonuna kadar sürdürmek istiyor. Biz da “Çekmeköy projemizde 58 bin 300, Nişantaşı’nda ise 20 bin kişinin görüşünü alarak metin familya konseptini hayata geçirmiştik. Demin ise Yıpranmamış Uzun projesi için 82 bin kişiyle görüştük. Elde ettiğimiz bilgileri, DAP uzmanlığı ve bilimsel verilerin ışığında harmanladık. Yeniden öncü tıpkısı yaklaşımla, lüksü doğayla buluşturan şehirde country konseptini, sektörümüze kazandırdık. Bakir Levent, İstanbul’un merkezinde, elan önce yapılmayanı yapma vizyonu ile hayata geçiyor. Geleceğe miras nitelikte alem bire bir proje oluyor.”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’DEN SAĞLIKLI FAMILYA ÖNERİLERİ

“DAP’ın tescilli markası olan ‘Zinde Kari’ kriterlerini iki yıldır geliştirdiklerini belirten Fer Yılmayan, “Bu anlamda sektörün birlikte öncüsü olduk. Dosdoğru Aile kriterleriyle insanların dirim standardına dokunduk. Pandeminin henüz sunu başında metin familya kriterlerini hayata geçirdiğimizde henüz dünyada böyle aynı analog ya birlikte yaklaşım yoktu. Zaman geldiğimiz noktada Konfedere Milel’mağara açıkladığı ‘dimdik mahalle’ raporu, bizim iki yıl ilk söylediklerimizi doğrulama etmesi açısından alım verici… Bu anlamda hem sektöre hem dahi dünyaya misal olan öncü ayrımsız basiret geliştirmiş olduk.” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milel İnsan Yerleşimleri Programı’nın (UN-Habitat) yayınladığı “Elan zinde ve yeşil tıpkısı ati için Pandemi ve Şehirler” raporu, pandemi sonrası kentlerin ve mekanların akıllıca kurgulanmasının önemini ortaya koyuyor. Rapor, dirim alanlarının mukannen standartları olmasının gerektiğinin altını çiziyor.

söz konusu raporu yorumlayan Fer yılmayan, “Birleşmiş Milletler, pandemi sonrası konutların ve toplu yerleşim alanlarının pekâlâ olması gerektiğini sıraladı. Konfedere Milletlere göre yerleşim yerleri, aksata ve afiyet kabilinden günce ihtiyaçları zat yakın çevresinde karşılayan, volta mesafesinde gelişim ve eğitim imkanları sunan, zengin yeşil düzlük ve parklara komşu olan ve içtimai hayatı birlikte içinde barındıran konutlar içermeli. Rapora göre hem süresince bulunduğumuz pandemi gerçeği hem üstelik gelecekte oluşabilecek eskimemiş pandemiler için iskân yerleri belli standartları keşfetmek zorunda. Bu araştırma sonuçları; konutların maksimum dönüş ışığı ve havalandırma standartları ile donatılmış olması, beş altı bükülmüş yaşam anlayışı, konutların elastik mimari anlayışı sunması, kalabalıktan uzak, iyi ve emin konutlar olması gerektiğini ortaya koyuyor. Konfedere Milletler, kayırıcı cisim ve can kuşu sağlığı açısından bu kriterleri sağlayan konutların ve dirim alanlarının üretilmesini destekliyor. Buna merbut kendisine dahi tığ ev geliştiricilerin ve yaşamı tasarlayan mühendislerin varlıklı yeşil düz, parklara komşu olan ve içtimai hayatı dahi zarfında barındıran dosdoğru konutlar üretmesi artık kaçınılmaz soy” diye konuştu.

ŞEHİRDE KATMERLI VE COUNTRY YAŞAMIN KRİTERLERİ

Geliştirdiği ‘Dosdoğru Aile’ konseptiyle hane sektörüne yıpranmamış tıpkı içki getiren DAP’ın, ‘Şehirde Ötede ve Country Hayat’ standartları 5 maddede şöyle sıralanıyor:

1- Zinde Familya Olmalı: Yeşilliklerle dönük, doğayla soluk alan, az kıvrım ve dimdik ev kriterlerine akıllıca şekilde tasarlanmalı.

2- Şehrin merkezinde ve esaslı tıpkı semtte meydan almalı: Şehrin sunma kocaman noktalarından birinde, ensesi kalın geçmişi, kültürel atmosferi ve ayrıcalıkları ile şehir hayatı üzere elzem olmalı.

3- Doğayı ve şehri; ekin, tekellüm, moda ve eğlenceyle mükemmel şekilde harmanlamalı: Benzeri yanda tabiatın yenileyici ruhu, diğer yanda kent hayatının canlılığı ile hem yeşili hem dahi şehri özgürce yaşatabilmeli.

4- Merkezi hisse senedi alanları ve mal dünyası ile çöz içe olmalı: İş dünyasının kalbi ve merkezi aksiyon alanı namına akseptans edilen bölgeye volta mesafesinde olmalı.

5- Yürüme mesafesinde bütün ihtiyaçları sunmalı: İş merkezlerinden ekin sanata, eğitimden sağlığa, alışverişten eğlenceye hem site içerisinde hem dışında aradığınız herhangi bir şey yemeden içmeden beş altı adımda kayran almalı.

DAP’TAN Levent’te müfrit ve country yaşamının tanımı: YENİ UZUN

DAP’ın projesi Kullanılmamış Uzun’e rekor kâm!

 

Share: