Daraç genelinde yarından itibaren yağış başlayacak

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü Çekicilik Hesap Pusulası Uzmanı Cengiz Polat, “Hafta başından itibaren güney ve doğu bölgelerimiz ağırlıklı atılmak amacıyla, yurdumuzun kuzeybatı kesimleri aut bütün yurtta aralıklarla yağışlar göreceğiz.” dedi.

Polat, AA muhabirine, yarın ve gelecek haftanın hava sıcaklığı tahminlerine ilgili hikmet verdi.

Bir süredir güçlükle genelinde yağışsız eyyam yaşandığını tamlayan Çelik, ati hafta boyunca güney ve maşrık bölgelerinde görülecek yağışların aralıklarla süreceğini söyledi.

Ferda özellikle Güney Iye ve Akdeniz’üstelik arada bir sağlam almak amacıyla yağışlar görüleceğini tabir eden Polat, şöyle bitmeme etti:

“Yarın sabahleyin saatlerinde Cenup Ege’de başlayacak yağmur, öğle saatlerine akilane Cenup Veli ve kül Akdeniz Bölgesi’nde görülecek. Hafta başından itibaren ise cenup ve doğu bölgelerimiz ağırlıklı görünmek için, yurdumuzun kuzeybatı kesimleri dünya tam yurtta aralıklarla yağışlar göreceğiz. Bu yağışlar özellikle Akdeniz ile Güneydoğu Rum Bölgesi’nde, ayrımsız de Doğu Anadolu Bölgesi’nin güneyinde arada bir akva da tür.”

Sıcaklıkların genellikle zaman normalleri civarında seyredeceğini anlatan Polat, “Ölçülü Akdeniz üzerinde kâin güç basınçla hafta sonu biraz merhale sıcaklıklar arttı ve alelhusus garp bölgelerinde mevsim normallerinin üstüne çıktı. Ancak hafta esasen itibaren yine garp bölgelerde 3, 4 derecelik yalım düşüşü olacak. Güçlükle genelinde ise sıcaklıkların mevsim normalleri civarında, ihtimal 1, 2 kademe altında seyredeceğini durum ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

İstanbul, İzmir ve Ankara’da hava durumu

Ankara, İstanbul ve İzmir ile ilişik 3 günlük hava durumu tahminlerini de açıklayan Çelik, Ankara’dahi yer erdemli sıcaklığın 15-17, İstanbul’bile 16-18 ve İzmir’bile 20 paye civarında olacağını durum ettiklerini söyledi.

Polat, İzmir’da erte sabahtan itibaren beklenen gök ses sağanağın pazartesiden itibaren kesileceğini, İstanbul’birlikte pazartesi ayrımsız yağış geçişi olacağını, Ankara’birlikte ise yağış beklenmediğini, parçalı bulutlanmış aynı albeni olacağının durum edildiğini kaydetti.

Türkiye genelindeki yağış

Çelik, Türkiye genelindeki yağışlara ait şu bilgileri verdi:

“Ferda sabahleyin Muğla çevrelerinde kimi zaman kuvvetli yağışlar görebiliriz. Yine ferda öğle saatlerinden itibaren da Antalya’nın hele maşrık kesimleri ağırlıklı girmek üzere akva yağışlar göreceğiz, daha sonra birlikte Şarki Akdeniz’dahi. Pazartesi haset Şarki Akdeniz, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, İç Küçük Asya’nun doğusu ve Şarki Anadolu’nun güneyinde aralıklarla sağlam yağışlar görebiliriz.

Önümüzdeki hafta süresince güney ve şark bölgelerimiz ağırlıklı görünmek için yağışlar göreceğiz. Ancak kuzeyde birlikte hele Marmara’nın doğusu ve Karadeniz ibik kesiminde dahi hafif koyulmak üzere aralıklarla yağışlar olacak. ‘Kuzeyli rüzgarlarla gelişigüzel Karadeniz üzerinden gelen bulutlarla Marmara’nın doğusu ve Karadeniz’de üstelik gine aralıklarla yağışlar görülecek.’ diyebiliriz, önümüzdeki hafta süresince.

Yurt genelindeki yağışların hemen aceleten topu topu yağmur ve asuman ses sağanak şeklinde olacak. Alelhusus kuzeydoğu bölgelerimizde, Şarki Karadeniz’in çöz kesimleri ile Kars, Ardahan, Erzurum çevrelerinin erdemli yerlerindeki yağışların karla elinin körü yağmur evet bile kar şeklinde olacağını düşünüyoruz.”

Share: