Demirci’de TOÇEV’in oluşturduğu bahçenin geliri çocukların eğitimine verilecek

Manisa’nın Demirci ilçesinde TOÇEV eliyle kurulan “PAYAM Ekolojik Badem Köyü’nden elde edilecek dirimlik, gerekseme sahibi çocukların eğitim masrafları üzere kullanılacak.

Demirci Oyuntu Arkası mevkisinde TOÇEV vasıtasıyla satın alınan 52 dönümlük tarım arazisine Karaoklar Ekolojik Avlu Çiftliğince ortaklaşa düzenlenen “Idrak Etmek Herhangi Bir Çocuğun Hakkıdır” projesi doğrultusunda bin 800 badem ve 100 kâr fidanının yanı sıra 4 bin lavanta dikildi.

PAYAM Ekolojik Badem Köyünün açılışı amacıyla planlı törende konuşan Ilçebay Gaybubet Kaya, Demirci’nin halı, eğitim ve sporun başkenti olduğunu, tarımda dahi hızla tıpkı format olma amacında ilerlediğini belirtti.

Tarımın öneminin herhangi bir geçen zaman arttığını kaydeden Kaya, “Biz da ilçe ve yerli yönetimlerle tarımın gelişmesi üzere icraat yapıyoruz. Karaoklar Çiftliği de ilçemizde tarımın gelişmesi üzere pir projeler yapıyorlar. İlçemizde bu şekilde badem çiftliklerinin kurulması bizi mutlu ediyor. Demirci’ye envestisman tahsis etmek isteyen herkesi çağırma ediyor, desteğe hazır olduğumuzu izah etmek istiyoruz.” dedi.

Demirci Şehremini Selami Selçuk üstelik bölgelerinde bademin çokça iyi şekilde yetiştiğini belirterek, ” Toprağımız bu noktada berenarı artağan. İlçemizin böyle yatırımlar kazanmasına kurgu olan Karaoklar çiftliğine birlikte teşekkürname ediyorum.” diye konuştu.

TOÇEV İcra Müesses Üyesi Gidişat Yoğun dahi Karaoklar Ekolojik Sahn Çiftliği ile yaptıkları anlaşma doğrultusunda Demirci’da tarım arazisi satın aldıklarını söyledi.

Amaçlarının çocuklarının eğitimine katkı bulmak olduğunu tamlayan Alçak, şöyle konuştu:

“Ferdî bağışlarla tabii ki eğitime bindi sağlıyoruz fakat amacımız bunun daha sürdürülebilir adına sağlanması. Toprağa envestisman fayrap etmek, ülkemize envestisman fayrap etmek. Tüketime değil üretime destek çıkmak istiyoruz. 1200 badem dikildi. 600 bademi genişlik gücük sürede tamamlayacağız. Toprağı kimyasal ile yormadan 4 bin lavanta diktik. Kâr ağaçları ile işin dirim bilimsel çeşitliliğini destekliyoruz. Karaoklar Ekolojik Hanay çiftçiliğinin üretim tecrübesinden faydalanacağız. Bademlerimiz 3 yıldan itibaren eser vermeye başlayacak. Biz üstelik buradan elde edilecek gelirle çocuklarımızın eğitime katkı sunacağız.”

Konuşmaların peşi sıra törene katılanlar çocuklarla badem fidanı dikildi.Share: