Demokrat Parti Genel Başkanı Tevazulu: “Tekrar Hürriyet Diyeceğiz, Yeniden Adalet Diyeceğiz”

Demokrat Fırka (DP) Umumi Başkanı Gültekin Tevazulu, “Onların bıraktığı bayrağı, beherglas zerresi tıpkı şehidin us ile boyanmış bu vatanı kutsal bilmiş bizler amacıyla ayrımsız ‘vatan ve ulus’ meselesi olan bu mutlu davayı, yıllar boyunca Anadolu’nun ücra köşelerine demokrat misyonun anıt şahsiyetleri, liderleri, hizmetkarları hep taşımıştır. Bugün birlikte ülkemizin içine düştüğü, makul ile yanlışın saha değiştirdiği dönme demokratların, demokrasiyi benzeri konjonktürel izlence namına görenlerin ülkeye zat varlıklarını kaçınılmaz bire bir kadere evirmek amacıyla elimizde noksan merbut demokratik imkanlarla da olsa meşruiyetten ayrılmadan gene budun diyeceğiz, gene özgürlük diyeceğiz, esasen doğruluk diyeceğiz” dedi.

DP Umumi Başkanı ve Afyonkarahisar Mebus Gültekin Uysal, Menderes, Polatkan ve Dayanabilen’nun idamlarının yıldönümü nedeniyle zaman anıt mezarda düzenlenen anma töreninde benzeri istişare yaptı. Tevazulu, özetle şunları söyledi:

“15 Mayıs 1919 sabahı Eğlek Meydanı Kordonboyu’nda Palikarya gemileri Patris ve Atronitos’tan Pasaport’a yanaşan ve İzmir Metropoliti Hrisostomos eliyle kutsama edilen Palikarya Efzon Alayına, Themistokles gemisi ile karaya sâdır 5. Yaya Alayına sınırlanmış Palikarya askerlerine ‘Olmaz, gayrimümkün, böyle ellerini sallaya sallaya giremezler’ diye itiraz fail ve evvel kurşunu atan, işgalcilerin süngü darbeleri ile 31 yaşında şehadete eren Hasan Tahsin söz temsili. ya birlikte 23 Ara 1930 günü kafası küflü benzeri ayaklanmaya müdahale ettiği amacıyla öldürülmüş, hainlerin öldürmekle hırslarını doyuramayıp affedin başını keserek ayrımsız sopaya takıp sergiledikleri Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay. Olur, Milli Mücadeleden sonra vatanın bekası üzere terör örgütlerine alın kahramanca savaşım ederken şehadete duayen binlerce Mehmetçik? ya Cumhuriyet değerleri için vatanın gelişigüzel sathında görevini ödeme ederken haince maktul şehitlerimiz.

“HANGI ŞEHİTLER GÖRDÜ BU VATAN”

Söz Temsili 31 Mart 2015 haset teröristler tarafından görevini ifa ettiği adliye binasında sersem alınıp martir edilen Müddeiumumi Düz Kiraz. ya üstelik 10 Teşrinisani 2016 yılında Mardin’da PKK’lı teröristler vasıtasıyla düzenlenen saldırıda şehit olan Martir Kaymakamımız Muhammed Fatih Safitürk. Batman’ın Kozluk ilçesinde 9 Haziran 2017’dahi karne dağıttıktan sonraları evine gittiği sırada namert terör örgütü PKK saldırısında hayatını kaybeden Aybüke Yalçın. Hangi şehitler gördü bu yurt.

“17 EYLÜL’DE İSE BAŞBAKANIMIZI ŞEHİT EDEN ZALİM BİR İRADEYİ BİR EL ELAN TELİN EDİYORUZ”

Bu vatanın, bu milletin kurtuluşu ve devletin kuruluşu uğruna isimli adsız hangi canlar şehadete erdi. Adını sayamadığımız on binlerce şehit; temas birinin derdi millet, temas birinin derdi memleket! İşte bugün bile ‘derdi millet’, ‘derdi ülke’ olan üç şehidimizin, işgalden kurtulan bu vatanın kurtuluşuna yarenlik etmiş, kuruluşuna haremlik etmiş ve sonunda milletimizin istikbali amacıyla balaban ayrımsız ağırbaşlılık üstlenerek mücadelesini bitmeme ettirmiş üç adam yiğidin şehit edilişinin sene dönümünü vergi ediyoruz. 61 yıl evvel 16 Eylül’birlikte iki bakanımızı, 17 Eylül’dahi ise başbakanımızı şehit eden acımasız aynı iradeyi bir yol elan kargıma ediyoruz.

“YİNE HÜRRİYET DİYECEĞİZ, YİNE ADALET DİYECEĞİZ”

Onların bıraktığı bayrağı, beher zerresi bire bir şehidin karın ile boyanmış bu vatanı lahut bilmiş bizler amacıyla aynı ‘yurt ve budun’ meselesi olan bu hümayun davayı, yıllar boyunca Anadolu’nun ücra köşelerine demokrat misyonun anıt şahsiyetleri, liderleri, hizmetkarları hep taşımıştır. Zaman üstelik ülkemizin içine düştüğü, akilane ile yanlışın düzlük değiştirdiği dönme demokratların, demokrasiyi benzeri konjonktürel izlence namına görenlerin ülkeye öz varlıklarını mübrem bir kadere sarmak amacıyla elimizde eksik sınırlanmış demokratik imkanlarla üstelik olsa meşruiyetten ayrılmadan tekrar millet diyeceğiz, yeniden özgürlük diyeceğiz, gine türe diyeceğiz.

Bu kalp ve düşüncelerle zaman burada andığımız Martir Başbakanımız Adnan Menderes, onun bakanları Fatin Rüştü Sağlam, Hasan Polatkan ve onlarca bilinmeyen kahramanı, bu acıyı ortak aynı kötü yerine yaşamış büyüklerimizi, Kurucu Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız Ihtişam Bayar’ı, balaban liderimiz Süleyman Demirel’i, o bayrağı kendisinden sonradan taşıyan Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ı ve bugün bulunduğumuz bu alanda vurulmuş bulunan martir Başbakanımızın eşi Berrin Menderes’i, onu kıymetli evlatları Görgülü Menderes’i ve bulunduğumuz bu mekanda yatan tam geçmişlerimizi, kamu şehitlerimizi birlikte bu vesileyle rahmetle el almak istiyorum.”

Share: