Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık”

Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Sıkıntılı başvuru sonuçlarının bir numara fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu içre bulunan Sıkı Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Yetersiz başvuru sonuçlarının birinci fazda desise oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca sayısal ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini bile analiz, plan ve aplikasyon adına üç temel başlıkta inceliyoruz”

Ev referans süreçlerini ‘analiz, cazibe ve aplikasyon’ kendisine 3 temel başlıkta ele aldıklarını belirten Kasapoğlu, aplikasyon noktasında öğrenci komplo işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekillik kendisine parçalanmamış çalışmalarımızı bilgi odaklı ayrımsız şekilde hep ile tıpkı sistem yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini birlikte çözümleme, tasrif ve uygulama olarak üç ana başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün birinci safha sonuçlarını açıklayacağım. Esas amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara iskân sürecini bildirme kesintisiz şekilde, sunma bol, güçlü tıpkısı eş güdüm ile yapmak. Öncelikle tam başvuruların kâffesi afaki aynı şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını tefhim etmek isterim” diyerek konuştu.

Başvurular 12 amme kurumun dijital altyapı verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 amme kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini nâkil Nazır Kasapoğlu, “Biliyorsunuz bakir eğitim talim yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 kamu kurumu aracılığıyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Doğruluk Bakanlığı, Milli Yetişek Bakanlığı, Belde Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Mesai ve Toplumsal Düzenlilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sülale ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital yerine doğrulama edilen enfrastrüktür ile analiz edildi. Başvurusu uygulanan sevgili öğrencilerimiz, dirimsel, sükse ve içtimai uzanım kriterleri ana alınarak sayısal ortamda nesnel bir şekilde tayin edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına sunma mümasil vekillik yurdundan gidermek sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, uyum aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açılış tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları hele değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık”

Birinci fazda toplam ancak başvurularının yüzde 80’ini başarı ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Nazır Kasapoğlu, “Yıllık bazda yer aşkın talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin en efdal tertip oranını gerçekleştirdik. Ülke yerine bir numara fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı sıkıntılı faaliyetlerinin dünyada eşi ayrımsız olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, MEMLUK yüzdelik 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Biz, yüzde 80’lik bire bir istikbal oranı ile hem birlikte birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 el cümlesi ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mümasil ilde bile ikinci faz yerleşimlerin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere düzlük verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak olmak için 41 ülke merkezimizde bilcümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci faz sürecinde cezbetmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tümü yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: