Denizli yerli: Çameli ustalık geziyle her yönü yine tanıtıldı

Çameli beceri geziyle temas yönü tekrar tanıtıldı

DENİZLİ – Denizli Çameli Kaymakamlığı önderliğinde, Çameli Belediyesi marifetiyle düzenlenen ve 3 devir boyunca bitmeme eden ‘Çameli Sempozyumu’ Ustalık ve Huy Gezisiyle sona erdi.

Denizli’üstelik Çameli Kaymakamlığı önderliğinde Çameli Belediyesi vasıtasıyla ilçenin coğrafi, kültürel, turizm, sosyoekonomik yapısı ve kalkınma modelleri başlıkları altında planlı ve 3 devir süresince devam eden ‘Çameli Sempozyumu’ Teknik ve Natür Gezisiyle sona erdi. Çameli Kaymakamı Kübra Eroğlu, Çameli Şehremini Cengiz Arslan, sempozyumda beyanat sunan veri insanlarına ve gazetecilere ilçeyi rastgele yönüyle gine tanıttı. Çameli İlçesi Teknik ve Tabiat gezisi Çameli Taş Konaklarının tanıtılmasıyla başladı. İlçeye tutkun Kızılyaka Mahallesi’nde bulunan Dr. Özcan Özçelik’in Karadağ Konağındaki müzesini ülfet fail konuklar. İlçeye kapalı Elmalı Mahallesi’nde kâin trakking rotalarını birlikte gezdi. İlçeyle ilgilendiren adına uzan zamandır yapmayı planladıkları sempozyumun sonuna geldiklerini, sempozyumda 55 demeç ve lokma yapıldığını anlatan Çameli Belediye Reisi Cengiz Arslan, kaza tarımı ve turizmiyle ilişkin sempozyumlar bile düzenleyeceklerini söyledi.

İlçenin değme yönüyle üç dönme boyunca devam fail sempozyumda tekrar mercek altına alındığına özen çeken Başkan Aslan, “İlk dönme Hayri Dev firez merkezinde sunumlarımızı yaptık. 55 beyanat ve sunum yapıldı. Kâffesi birbirinden kızıl. İkinci ve üçüncü gün başka sunumları tamamladık. Başarılı katılımı yüksek bir sempozyumu gerçekleştirdik. Teknik yolculuk ile Çameli tanıtımındayız. 60 ya mail akademisyenimiz taş konaklarından başlayacağı, doktor us konağından Elmalıdaki rotalarımıza büyüklüğünde rastgele yeri gezeceğiz. Çameli’nin herhangi bir yeri gezmeye ayar, âdeta tıpkısı kısmını bugün gösterebileceğiz. Sempozyumumuzu bitireceğiz. Ama sempozyumumuz bitmeyecek. Yürütme kurulundaki arkadaşlarımız Çamelili akademisyenler. Onlara şunu söyledim. Çameli’ye herkesin bir vefa borcu var. Bu bilgi şöleni onun için yetişkin. Elimizdeki değerler periyot gelecek bulunmayan olacak. Sempozyumda unutulmaya beniz tutmuş bölümler vardı” dedi.

“Bütün dünyadan ulaşabilsin diye niteleyerek bildirileri internete yükleyeceğiz”

Beyanat sunan herkese teşekkürname fail Başkan Cengiz Aslan, “Tarihle coğrafyayla ait üç sunumda Çameli tarihini yeniden yazmış olduk. Osmanlı’bile de Çameli nereye bağlıydı. Babun ve Likya ortasında eskimiş. Burdur yöresi menteşe Fethiye bölgesinin beyninde kalık üçe bölünmüş bire bir coğrafya, gazi Mustafa Kemal Atatürk imzasıyla Karaman ismiyle nahiye reşit. 1930’lu yıllarda mahalleler köyler karışma olmuş. Elimizde akademik icraat var. Kenar yapısıyla ilgili yerel dilimiz teberru etmek üzereydi ve hocalarımız bir tane bir tane çalışmışlar. Çameli fırıldak olta dokumalı. Demeç sunan herkese teşekkür ediyorum. Kitabı basmadan sunumlar yaptık. Onlara süre vereceğiz ilaveler yapılınca kitaplar basılacak. Bilcümle dünyadan ulaşabilsin diyerek bildirileri internete yükleyeceğiz. Çameli tarihi ve kültürünü oradan öğrenecekler. Baştan beri istiyorduk. Pandemiden ara vermek zorunda kaldık” şeklinde konuştu.

“Ekincilik turizm çalıştayı yapmamız lazım”

Bire Bir yılda 150’ye mümasil endemik asıl ile 600 bitki çeşidi tespit edildiğini tamlayan Başbuğ Aslan, “55 sunumun hepsini strateji ettim. Her bildiride bilmediğimiz ayrımlı konular ortaya artık. Çameli tarihi, bunu netleştirdik. Ne Türk boyundan gelinmiş bütünü netleşti. Endemik bitkilerle ilgilendiren Türkiye da endemikler Torosları takip ediyor. Bizde Torosların başındayız. Tıpkı yılda 150’ye mümasil endemik asıl ile 600 nebat çeşidi belirleme edildi. Türkiye ortalaması ve Denizli ortalaması yüzdelik 17 ise bizde yüzde 24’lerde tek düzentileme yapılmamış. Tarım turizm çalıştayı yapmamız geçişsiz. Çameli bile turizmde tarımda neler yapmalıyız bunu ortaya çıkartacağız. Bu işin yalnız güneş boyutu bulunmayan kazançlı boyutu birlikte var. Çameli ye iktisadi ne katabiliriz. Bunu haddinden fazla önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: