Depremde zarar gören 6 cami yıkıldı, yerine yenilerinin yapımına başlandı

Geçtiğimiz yıllarda meydana gelen depremler nedeniyle Bingöl’da engel gören altı cami yıkılarak yerine yenileri yapılmaya başlandı.

Bingöl’dahi hareket riski nedeni ile kullanımı felaket oluşturan ve haklarında değişmeyen alınan toplamda şeş caminin katabolizma işlemleri tamamlanırken yerlerine yenileri yapılmaya başlandı. Bingöl iklim merkezinde kâin Karşıyaka Mahallesi Hz. Osman Cami, Simani Mahallesi Hz. Ebubekir Cami, Yeşilyurt Mahallesi Fatih Cami, Yenimahalle Cami, Eski Terminal Camii ve Endüstri Camisinin yadımlama işleminin bitmesinin peşi sıra hem Diyanet İşleri Başkanlığının hem birlikte iyilikçi vatandaşların katkısı ile namına yenilerinin temelleri atılmaya başlandı.

Konu ile ilişkin açıklama yapan Bingöl İl Müftüsü Mustafa Topal, “Bingöl’ümüzde altı sunum cami depremde hasar gördüğü amacıyla ait birimler ve kurumlar marifetiyle incelemesi yapılıyor. Bundan hava bu camiler bulgu itibariyle ibadete kapatıldı. Biz onları yıktık ve şu anda 6 tanesinde temelleri atıldı, yapımı devam ediyor. Hayırseverlerimizin katkısı oldu, Diyanet İşleri Başkanlığımızdan yardım geldi ve o gelen paralarla biz temelini attık. Bu paralarla inşallah altı caminin dahi kabasını hatim noktasına getireceğiz” dedi.

Müftü Topal temeli atılmış camiler üzere yaklaşık 120 milyon üzere benzeri paraya ihtiyacı duyduklarını belirterek “Bu şeş cami için hayırseverlerimizin desteğini bekliyoruz. Alelhusus Bingöllü hayırseverlerimizin yardımlarına ihtiyacımız var” diye konuştu. – BİNGÖL

Share: