Dev bankalar emlak sektöründe iyimserliği yükseltti

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Şubat ayında Londra’da toplanan tahminî 100 gayrimenkul geliştircisi ve yatırımcı ortada, 2020’nin mart ayında güneş tacı virüsün ortaya çıktığı dönemden bu yana ilk kez optimizm hakim. Şirketler ve yatırımcılar Londra’de vadi kayran şube binalarını hedef düzlük akça miktarını ve şirketlerin ödemeyi akseptans ettiği rekor miktarlardaki kiraları konuştu. Aynı zamanda rekabetin yüksek olduğu dahi dile getirildi. Emlak şirketi Knight Frank ise, ofislere müteveccih talebin tek olmadığı büyüklüğünde erdemli olup olmadığını sordu.

Sonuç dönemde boş masaların ortada ofiste müteharrik dizge için, bu sorunun cevabı az çok degaje. Fakat İngiltere’üstelik hükümet pandemi kısıtlamalarını kaldırmaya hazırlanırken, taşınmazlar şirketlerinin güveni artıyor. İşverenler yüksek zikıymet eskimemiş icar sözleşmeleri imzalıyor ve yatırımcılar yazıhane binalarına milyarlarca pound yatırım yapıyor. Aktivite hele Londra’nın merkezinde efdal. finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak West End bölgesinde, Google gücük ay ayında 1 bilyon dolarlık gurur yaptığını açıkladı.

Londra’birlikte bu hafta 2020’nin ekim ayında satışa çıkan The Scalpel isimli yapı, 820 milyon sterline alıcı buldu.

Ofislerin geleceği için cüret oyu niteliği haiz tıpkı geçim bile Canary Wharf bölgesinde yapıldı. Citigroup ikonik gökdeleninin restorasyonu için üç almanak ve 100 milyon sterlinlik bire bir yatırım açıklamasında bulundu. Ancak trend bunlarla sınırlı değil. Londra’nın merkezi haricindeki bölgelerde ofislere harcanan 8,9 milyar paunt bugüne kadar kaydedilen yıllık yer faziletkâr üçüncü hacim oldu. Mesafe ayında NatWest Manchester’dahi saha alan bir çatı amacıyla 292 milyon sterlin ödedi. Bu barışma Londra dışında İngiltere’de ayrımsız ofis için ödenen yeryüzü erdemli miktar oldu.

Tüm bu etkinlik ise çalışanların pandemi sonrasında site merkezlerine gezi ederek ofislerde harıldamak isteyeceğine müteveccih ayrımsız hesap üzerine gerçekleşiyor. Çalışanların ne istediği ise belirsiz. İsviçre bankası UBS Avrupa Taşınmazlar Stratejisi ve Araştırmaları Başkanı Zachary Gauge, “haddizatında bunun tıpkı kanıtı namevcut, ofise aktarılma Omikron varyantı zımnında nazik bire bir çarpış aldı” dedi.

İngiltere’bile evden say zorunluluğu giderilmiş olsa birlikte ülkede ofise çağ cümle anlamıyla gerçekleşmedi. küçük ay süresince ofisler kestirmece %25 doluluk oranına ulaştı. Pandemi öncesi ise bu seviyeler %55 ila %60 civarındaydı.

İngiltere’da çalışanların üçte biri 2020’nin mart ayından bu yana ofislere gitmedi. Bu kapsam alelhusus de Londra’nın merkezi amacıyla nazik tıpkısı sorun. Financial Times’ın haberine göre Londra’nın merkezinde düzlük kayran perakendecilerin satışları, pandemi öncesi seviyelere nazaran %55 elan bağan. İlan edilen gelişigüzel 10 gelişim pozisyonunun birinden fazlası, tamamen uzaktan iş pozisyonu oldu. Milyonlarca müşareket yeryüzü azından bodur vadede evden iş imkanı tanıyacak. ESIR’üstelik Pew eliyle yapılan benzeri anket çalışmasında çalışanların %60’ının evden çalışmayı tercih ettiği ortaya daha çok.

İngiltere’üstelik üstelik şirketlerin haftanın ara sıra günleri ofise gidilen hibrit faaliyet modellerini benimsemesiyle, yazıhane alanlarında antrakt oluştu. Gayrimenkul geliştiriciler birlikte ofise çevrim üzerine oldukça iyimser. Ancak taşınmazlar sektörü ofise aktarılma tahmininde yanıldığı takdirde, bunun etkileri haddinden fazla kırıcı olacak.

Hong Kong bankacılığında fintek depremi

 

Dev şirketler Rusya’bile müeyyide dalgasına hazırlanıyor

 

Çatı ruhsatı sunulan yapıların yüzölçümü arttı

 

Share: