Devlet genelinde sıcaklıklar 5 adım azalacak! Meteoroloji’den iki şehre turuncu, 18’ine ise soluk kodlu ihtar geldi

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü yoluyla yapılan sonuç değerlendirmelere göre ülkemizin yıldız, bağırsak ve şark kesimlerinin modüler ve kayran vadi haddinden fazla bulutlanmış, Ilımlı ve Maşrık Karadeniz, Gün Doğusu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Sazak, Hatay, Sinop, Bartın, Kayseri ve Şanlıurfa çevreleri ile Kastamonu’nun ve Adana’nın kenar kesimlerinin yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor.

ŞARKI KARADENİZ VE MAŞRIK ANADOLU’DA KAR BEKLENİYOR

Yağışların; alelumum baran ve sağanak, düzlük vadi asuman curcunalı boğanak, Doğu Karadeniz’in bağırsak kesimlerinin ve Gün Doğusu Anadolu’nun doğusunun yükseklerinde karla tuhaf yağmur ve düzlük saha kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, Maşrık Karadeniz kıyıları, Maşrık Anadolu’nun güneydoğusu, Muş, Ağrı, Iğdır, Batman, Siirt ve Mardin çevreleri ile Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın doğusunda saha saha akva olması bekleniyor. Sabah ve akşam saatlerinde Marmara ile iç kesimlerde üstelik saha yer pus ve sis hadisesi görüleceği hesap ediliyor.

Balkı, Iğdır, Muş, Şırnak, Bitlis çevreleri ile Kars’ın güneyi, Bingöl’ün güneydoğusu, Hakkari’nin batısı ile Van’ın şimal ve batısında yarın muhtemel baran ve sağanağın domestik adına sağlam olacağının oranlama edildiği rapor edilen açıklamada, bölgenin faziletkâr kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışının görülebileceği kaydedildi.

RİZE’YE KAR YAĞDI

Şark Karadeniz’in erdemli kesimlerinde güzeşte geceden itibaren kar yağışı etken olurken, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yaylalar, beyaza büründü. İlçenin Kavron ve Samistal yaylalarında kar kalınlığı saha yer 15 santimetreye ulaştı. Minibüsü ile Samistal Yaylası’ndan Kavrun Yaylası’na gitmeye etkin tıpkısı çoban birlikte yolda kaldı. Yaylacılar kar yağışı ile alay malay köylerine çağ amacıyla hazırlık başlattı.

18 İLDE SARI KODLU UYARI

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü Ağrı, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Giresun, Hakkari, Kars, Mardin, Muş, Kalabalık, Samsun, Siirt, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Batman, Şırnak ve Iğdır illeri üzere sarı kodlu Artvin memleket Rize amacıyla üstelik turuncu kodlu uyarı yayınladı.

RÜZGARA DİKKAT

Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, şark kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden belli belirsiz, arada bir ilımlı kuvvette, Şarki Anadolu’nun güneydoğusunda cenup ve güneybatı yönlerden meydan meydan akva (40-70 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

Share: