Dicle Nehri’nde gark vakaları arttı, 6 bin çocuk yüzme eğitimine alındı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde gelgel sıcaklıklarının artmasıyla Dicle Nehri’nde yaşanan boğulma vakalarını alıkoymak amacıyla Cahillik ve Spor Bakanlığı’nın başlatmış olduğu “Yüzme bilmeyen kalmasın” projesi ile 6 bin bala yüzme eğitimi aldı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde hava sıcaklığının zaman normallerinden üstünde seyretmesiyle dallar açılmak amacıyla Dicle Nehri’nde yüzmeye çalışıyorlardı. Rastgele sene Dicle Nehri’nde onlarca boğulma vakası gerçekleşiyordu. Cahillik ve Spor Bakanlığına tutkun Cizre Toyluk Merkezi bahçesinde kurulan seyyar havuz ile yüzme bilmeyen çocuklara yüzme eğitimi verilmeye başlandı. Ehlivukuf antrenörler eşliğinde verilen eğitimler sonucu yıl süresince 6 bin çocuk yüzme eğitimi aldı.

Kursa katılan çocuklar yüzme eğitimine başlamadan geçmiş eğitmenler yoluyla karşılanarak özel yapılan duşluklarda duş aldıktan sonradan ayrıntılar yüzme seviyelerine ve gözyaşı seviyelerine göre gruplarda ayrılarak eğitimleri veriliyor. Yüzme kursuna mevrut çocuklar yüzme eğitimi alıp serinlemenin tadını çıkarırken, ailelerde çocukların emin şekilde yüzmelerinden hava yetkililere teşekkürname etti.

Yüzme antrenörü Ahmet Pözüt, amaçlarının gark vakalarının önüne döndürmek olduğunu söyleyerek, “Dicle Nehri’nde ferahlamak üzere giren onlarca gencimizin gark vakası ile karşı karşıya kalıyoruz. Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığımız aracılığıyla mülk ve ilçelerimizde ‘yüzme bilmeyen kalmasın projesi’ ile beraber Cizre’bile şu esas büyüklüğünde 6 bin çocuğa seslenme ederek yüzme öğrettik. Bakanlığımızın bu projesi ile bu arada gark vakalarının önüne geçmektir. Burada otizm ve engelli çocuklarımıza bile yüzme eğitimi veriyoruz. Hedefimiz boğulma vakalarının önüne geçmektir” diye konuştu.

3 çocuğunu yüzme kursuna getiren Ahmet Tekin, çocuklarının tehlikesiz şekilde yüzdüklerini belirterek yetkililere teşekkür etti. Tekin, “Çocuklarımızı buraya getiriyoruz. Yanı başımızda Dicle Nehri var, biliyorsunuz değme sene onlarca gark vakası gerçekleşiyordu. Tığ, siktirici tedirgindik. Meydana gelen gark vakalarından bilahare ilgililer ilaç amacıyla böyle tıpkısı proje yaptılar. Çocuklarımız çıktı güvenli şekilde yüzmeye geliyorlar hem da eğleniyorlar. Dicle Nehri’ne girip yüzmeleri bizi erinçsiz ediyordu bu projeyle onları Dicle Nehri’nden az buçuk uzaklaştırdık. Seçkin dönme gark vakalarının taşımak bizi üzüyordu Ama bu yapılan proje ile bu arada çocuklarımız domuzuna ayakyolu geçiriyor, yüzme öğreniyor ve serinliyor. İlgililere teşekkür ediyorum. Böyle projelerin devamını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Yüzme kursuna mevrut Diljan Dalmış, “Yüzme bilmiyordum. Cizre çok hamam ve ferahlamak amacıyla kıpırdamak istiyordum. Hem yüzme öğreniyorum hem dahi arkadaşlarımla eğleniyorum. Iyicene fasıla geçiriyoruz. Hakeza etkinliklerin ve aktivitelerin olması bizi mutlu ediyor, teşekkürname ediyorum” ifadelerinde bulundu. – ŞIRNAKShare: