Dinlence bitti, gurbetçiler atak atak yaşadığı Avrupa ülkelerine dönüyor

Yıllık izinlerini Türkiye’de sevdikleriyle birlikte nâkil gurbetçiler, yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönem yolculuğunda Kapıkule Tahril Kapısı’nda uzun miftah kuyrukları oluşturdu.

Yaz tatillerini ve almanak izinlerini memleketlerinde geçiren gurbetçiler, tatilin sona ermesinin arkası sıra atak akış yaşadıkları Avrupa ülkelerine periyot yapmaya devam ediyor. Yaşadıkları ülkelere kaçmak için yola sâdır gurbetçiler, Edirne’den Bulgaristan’a açılan Kapıkule Cızık Kapısı’nda kuyruk oluşturdu. Kavurucu sıcağın altında sıranın kendilerine gelmesini bekleyen gurbetçiler, sevinçle geldikleri Kapıkule’den tasa ve gözyaşı ile ayrılıyor. Cümle peronların engelsiz tutulduğu Kapıkule’de yetenek en son seviyeye çıkarıldı.

“İçimiz buruk dönüyoruz”

Mersin’den yaşadığı Polonya’evet dönen gurbetçi Orçun Kaya, “Ailemiz orda kaldı, içimiz ekşimsi. Ayrımsız yandan dahi farklı memleketimiz olan Avrupa’evet dönüyoruz. Esasen arabayla gidip gelmek çıktı hoşumuza gidiyor. Türkiye’de baskı olmuyor, abat geçiyoruz. Ancak Bulgaristan ve Macaristan’bile haddinden fazla kânunuevvel bekliyoruz. Bir dakika önceki Romanya üstü otoyol tarzı olursa, Sırbistan’a uğramadan geçersek çokça daha rahat olacağını düşünüyorum” dedi.

“Gurbette sahn haddinden fazla zor”

Yaşadığı mevki Polonya’evet bölüm üzere yola çıkan gurbetçi İsmail Akar, “1 sene çalışıyoruz ve özlemle memleketimize gelip ailemizi görüyoruz. Aynı kamer ya bile ayrımsız hafta kalıyoruz. Gurbette avlu çok zor. İçimizdeki burukluğu nakletmek o kadar kıytırık değil. Yeryüzü önemlisi vatanımızı geride bırakıyoruz. Buraya geldiğimiz zaman Türkiye’de bizi haddinden fazla varlıklı zannediyorlar. Ama biz Türkiye’deki dostluğu ve komşuluğu orada bulamıyoruz. Şu zaman Rusya- Ukrayna beyninde çekişme var. Ama bizim ülkemiz arı sili. İnsanlarımız bahtiyar, inşallah bu ağırlık günleri atlatıp daha güzelce günler göreceğiz” şeklinde konuştu. – EDİRNE

Share: