DİYARBAKIR – Ağırlığıyla yarışacak karpuzlarda hasat başladı

Vali’nin lamba karpuzu tarlasına gitmesi

Vali’nin çiftçilerle konuşması

Vali’nin Diyarbakır karpuzları için bilgi vermesi

Vali Su’nun açıklamaları

Vali’nin karpuz kesmesi ve gazetecilere ağırlama etmesi Diyarbakır’birlikte ağırlığıyla yarışacak karpuzlarda hasat başladı

Vali Mehabetli İhsan Su:

“Diyarbakır’ımızın hem ülkemizde hem dünyada tanınması, tanıtılması açısından Diyarbakır karpuzumuz makro bir kitap”

DİYARBAKIR – Eylül ayında düzenlenmesi planlanan “Diyarbakır Hars ve Lamba Karpuzu Lansman Etkinlikleri” kapsamında ağırlığıyla yarışacak karpuzların hasadına başlandı.

Vali Büyük İhsan Su, Bismil ilçesine sadık rustik Mirzabey Mahallesi’nde ekinci Hamit ve İkram Atlı’nın tarlasında planlı “Karpuz Hasadı Toprak Haset” etkinliğine katıldı, yetiştirilen karpuzları inceledi.

Kestiği aynı karpuzu gazetecilere üstelik ikram eden Akarsu, elan sonra üreticilerle bire bir araya geldi.

Hasat edilen karpuzlardan bilgili olanlar, karpuz festivali kapsamında yapılacak yarışmada sergilenmek üzere sevimsiz albeni deposunda sahabet edilecek.

Vali Su, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilin simgesi Diyarbakır karpuzunda önce hasada başlandığını belirtti.

İlin bir nice muhteşem tarımsal ürüne ehil olduğunu, bunlardan bildirme önemlilerinden birinin Diyarbakır karpuzu olduğunu tabir eden Su, tescilli karpuzun yıllara göre ağırlığının 45 ile 56 kilo ortada değiştiğini söyledi.

Akarsu, tescilli karpuzun farklı çeşitlerinin bulunduğunu zaman hasadı yapılacak olanların en anaç olan “laden” çeşidi olduğunu, ilkgüz ayında curcuna düzenleyeceklerini rapor etti.

“Kısaca 121 bin titrem lamba karpuzu üretiyoruz”

Diyarbakır’birlikte elden “Diyarbakır karpuzu” değil, gayrı karpuz çeşitlerinin da üretildiğine işaret fail Akarsu, “İlimiz genelinde kısaca 30 bin dekarda lamba karpuzu üretimi gerçekleştiriyoruz. Tahminî 121 bin titrem lamba karpuzu üretiyoruz. Karpuz, bu anlamda üreticilerimiz için şanlı ayrımsız dirimsel kaynağı. Diyarbakır karpuzunun çıktı simgesel değeri var. Tıpkısı zamanda bunlar ata tohumundan üretilen karpuzlarımız. Bunun devamı için tedbirler alıyoruz. Hem Bakanlığımız hem Il hem de Büyükşehir Belediyesi olarak üreticilerimize destekler sağlıyoruz.” dedi.

Su, Büyükşehir Belediyesi olarak güzeşte yıllarda olduğu kabilinden bu yıl birlikte üreticilere bindi sağladıklarını anlatarak, bu yıl 90 dekarda Diyarbakır karpuzu yetiştiren 40 çiftçiye basma ve merhem desteğinde bulunduklarını rapor etti.

Bundan sonra birlikte desteklerin süreceğini tamlayan Su, “Zira bu bizim için makro bir yayın. Diyarbakır karpuzumuzu tanıtıyoruz, Diyarbakır karpuzumuz üstelik Diyarbakır’ımızı tanıtıyor. Diyarbakır’ımızın hem ülkemizde hem dünyada tanınması, tanıtılması açısından Diyarbakır karpuzumuz koca bire bir yayın.” diye niteleyerek konuştu.

Üretilen hep kurnaz karpuzları Büyükşehir Belediyesi olarak satın alacaklarını belirten Akarsu, böylece üreticilere bindi sağlamış olacaklarını kaydetti.

Etkinlikte, katılımcılara peynir ve karpuz ikramında bulunuldu.

Tarla haset etkinliğine, Bismil Kaymakamı Enver Kağan Zengince, Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Ecdat, kurumların temsilcileri ve çiftçiler katıldı.Share: