Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ahlat Otağı’nda

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Bitlis’in Ahlat ilçesinde “1071 Şehriyâr Alparslan Çakal Armudu Otağı”nın kurulduğu alanda açtığı çstant ve kurduğu çadırla kenti tanıtıyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen Malazgirt Zaferi’nin 951. yılı etkinlikleri, ilçeye kapalı Çarho mevkisindeki 450 bin metrekare düz üzerinde kurulan “1071 Odalık Alparslan Yabani Armut Otağı”nda başladı.

Büyükşehir Belediyesi dahi alanda oba kurdu, stant açtı.

26 Ağustos’a kadar devam edecek etkinlikler kapsamında 1071 Hükümdar Alparslan Otağı, okçuluk, atıcılık, süvari okçuluk, geleneksel oyunlar gibi birçok etkinliğe eş sahipliği yapacak.

Kentin sayımsız eserlerinin başında mevrut ve UNESCO Dünya Hars Mirası Listesi’nde saha düz Diyarbakır surlarının devir içindeki yaşanmışlıklarını fotoğraflar ve belgelerle ziyaretçilerin beğenisine sunan Büyükşehir Belediyesi, büyüklüğüyle dünyaca angın ve Türk Nişancı Kurumu yoluyla tescillenen Diyarbakır karpuzunu ve kentin yüce simgelerinden olan Diyarbakır güvercinlerini bile ziyaretçilerle buluşturuyor.

Etkinlikte, Büyükşehir Belediyesi ziyaretçilere, Diyarbakır Dergisi, lansman fotoğrafları albümü, turizm rehberi kitabı, kapela, anahtarlık ve broşür bulunan çanta birlikte ödül ediyor.

Ziyaretçilere ayrıca Diyarbakır kadayıfı ve çöreği, reyhan şerbeti, limonata ikramı yapılıyor.

Büyükşehir Belediyesi, Olgunlaşma Enstitüsü ile alay malay hazırladığı 1071 Malazgirt Sergisi’ni Yabani Armut Otağı’nda açtı.

25 Ağustos’a büyüklüğünde açıkça olan Diyarbakır standına, ziyaretçiler ağır sıklet bent gösterdi.

Share: