Diyarbakır haberi | (Işık bekleniyor) 2. Uluslararası Diyarbakır Bodur Film Festivali başlıyor

Ekin ve Turizm Bakanlığı ile Sinema Umumi Müdürlüğü’nün katkılarıyla ve Diyarbakır Valiliği ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin paydaşlığında düzenlenecek olan 2. Arsıulusal Diyarbakır Gücük Film Festivali, 12 Teşrinievvel Salı haset etkinlikleri ve açım töreniyle başlıyor.

15 Ekim Cumartesi akşamı düzenlenecek olan kapanış ve bergüzar törenine kadar sinemaseverlere dolu dolu dört gün yaşatacak olan curcuna, Diyarbakır Firez Nutuk ve Beyaz Perde Derneği (DİSİNEDER) eliyle organize edildiği belirtildi.

Parla Şenol’a itibar ödülü verilecek

Kayapınar Belediyesi ile Talih Belediyesi yoluyla desteklenen festivalin açılış töreninde ise, birbirinden ünlü beyaz perde sanatçıları, hakem heyeti üyeleri, kısa film yönetmenleri ve sinemaseverler benzeri araya ati. Gecede Sezai Karakoç namına verilen Iş Ödülü sahibi Cezmi Başat ve Sami Hazinses yerine sunulan Faaliyet Ödülü sahibi Suna Selen’e ödülleri sunma edilecek. Saygınlık ödülü ise, aktör Parla Şenol’a sunulacak. Açılış töreni, saat 19.00’da Dicle Üniversitesi Kurultay Merkezi Mağaza B’de gerçekleştirilecek.

Sinemaya doyuracak etkinlikler

Festivalinde film gösterimleri, masterclass çalışmaları, atölyeler ve söyleşilerin yer aldığı komple meşgul ayrımsız izlence hazırlandı. 2. Uluslararası Diyarbakır Gücük Film Festivalinde, çekimleri Diyarbakır’da gerçekleştirilen ‘Suzan Suzi’ filminin gösterimi yapılacak. Bedri Ayseli’nin yapımcılığını üstlenip başrolünde meydan aldığı ve Ahmet Hoşsöyler’in yönettiği filmin gösterimi, 13 Ekim Perşembe saat 18.30’da Sezai Karakoç Firez ve Kongre Merkezi Cep Sinema Salonu’nda gerçekleşecek. Festivalde düzenlenecek olan mecmu etkinlikler, Sezai Karakoç Firez ve Kongre Merkezi’nde yapılacak. Festival bünyesinde yarışan güdük filmlerin gösterimi ise, iki salonda gerçekleştirilecek. Gösterimler, dört ahit boyunca saat 13.00’da başlayacak ve 19.00’a büyüklüğünde sürecek. Filmler günde dört ayrımlı seansta izleyicilerle buluşacak.

Festivalin geçmiş günü olan 12 Ekim Çarşamba günü, görüşme ve masterclass çalışmaları başlayacak. 12 Ekim’de; saat 15.00’da oyuncu Selin Yeninci’nin ‘Üçkâğıtçılık ve Kariyer Yolculuğu’ söyleşisi ve 18.30’da oyuncu Parla Şenol’un masterclass çalışması gerçekleşecek. 13 Ekim Perşembe günü ise; saat 13.30’da direktör Selman Nacar’ın ‘İlk Film İlk Yönetmenlik’ söyleşisi, 15.00’da sinema eleştirmeni Sevda Oylum’un “İran Sineması’nda Bodur Film Kültürü” söyleşisi, 16.00’da TRT Sinema Müdürü Faruk Güven’in ‘TRT12 Punto Kuma Yapımı Filmlerin Proje Süreçleri’ söyleşisi ve 17.00’da yönetici Tümay Özokur’un ‘Girişim Girişim Düzencilik’ söyleşisi gerçekleşecek. 14 Ekim Cuma günü; 16: 00’da yönetmen Ramazan Kılıç’ın ‘Güdük Film Yapımı’ söyleşisi, yönetmen Banu Sıvacı’nın “Fikirden Senaryoya Senaryodan Filme” söyleşisi, 17.00’da oyuncu Erkan Avcı’nın “Düzencilik Sohbetleri” söyleşisi ve 18.00’da Alican Yücesoy’un “Sinemada Üçkâğıtçılık” konulu söyleşileri düzenlenecek. ve festivalin serencam günü olan 15 Ekim Cumartesi günü ise; 13.00’da kameraman Endişe Reyhanoğlu’nun “Bağımsız Sinemada Yapımcılık” söyleşisi, 14.00’da direktör Gözde Kural’ın “Senaryodan Beyazperdeye” söyleşisi ve 15.00’da Millî Kısa Film Yargıcılar Kurulu Başkanı direktör Hayat Atay’ın masterclass çalışması gerçekleştirilecek.

15 Ekim akşamı ödüller sahiplerini bulacak

2. Uluslararası Diyarbakır Kısa Film Festivali’nde filmler; Millî Bodur Kurgulanmış, Ulusal Bodur Dokümanter ve Uluslararası Güdük Film Yarışması tutmak için üç ayrı kategoride 10 film yarışmada kayran alıyor. Festivale başvuran ve asıl seçkiye seçilen gelişmemiş filmler, mecmu 15 bergüzar heykelciği ve 40 bin TL’lik ödül üzere yarışacak. Hakem Heyeti üyeleri eliyle belirlenen sonuçlar, 15 Teşrinievvel akşamı saat 19.00’da İç Kermen Eski Cezaevi’nde düzenlenecek olan armağan töreninde açıklanacak.

Yönetmen ve çekimci Serhat Gönen’in direktörlüğünde gerçekleştirilecek olan 2. Diyarbakır Arsıulusal Bodur Film Festivali’nin koordinatörlüğünü ise Esra Güzel yapıyor. Ayrıca, iz birliği BİROY’un temsilcisi namına Hars Bakanlığı Sinema Umumi Müdürlüğü Tutma Kurulu’nda iki yıl süresince kurul üyeliği yapan ve 2022 yılı itibariyle Kültür Bakanlığı temsilcisi namına görev eden liyakatli oyuncu İpek Tuzcuoğlu, festivalin bu yılki danışmanlığını üstleniyor. – DİYARBAKIR

Share: