Diyarbakır, milyonluk yatırımlarla metropole dönüştü

Diyarbakır, milyonluk yatırımlarla metropole dönüştü

Kayapınar İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Arif Karaman:

“Bu kentin bir yanı sıra benzeri yanı ana şehir”

“Bu hizmetlerimiz son 1 yılda toparlanmış ve hayata geçirilmiş yatırımlar, aceleci bitmeme ediyor”

“Bu yılki bütçemiz kısaca 500 milyonu buldu, bunun 320 milyon kadar aynı rakamını biz takkadak yatırıma ayırdık”

DİYARBAKIR – Diyarbakır’bile, devletin milyonluk yatırımlarla kentin yarısı zaman kokarken yarısı ise modern görünümüyle metropole dönüştü.

Diyarbakır’a devletin desteğiyle dev milyonluk yatırımlar yapılmaya devam ediyor. Kentin iki cephesi hem tarihe çerağ tutarken hem de metropolleri aratmayan gündeş yüze dönüştü. Tarihi Sur ilçesinde tarihi yapıtlar restorasyonla dönem yüzüne bundan sonra, mutluluk genelinin çağdaş görünüşüyle bir nice bölgeyi sollayarak metropole dönüşen Kayapınar ilçesi ise, kayyumun stratejisiyle duble yollar, sosyal hayat alanları ve çılgın yapıtlarla doldu. Elden şehremaneti eliyle 500 milyon bütçesiyle ilçe geneline kazandırılan asfalt duble yolar, şehir içi parkeler, haber, müzakere, ekin merkezleri, havuzları ve içtimai spor, yeşil düzlük, eğitim kurumları kurarken, TOKİ, Sağlık Bakanlığı, Milli Terbiye Bakanlığının gerçekleştirdiği yatırımlarla milyonları aştı.

“Önümüzdeki sene tahminî 500-600 milyonluk bütçeyi henüz yatırıma sunacağız”

Harcadıkları tek kuruş milletin kaynağının rastgele çevrim hesabını yaptıklarını söyleyen Kayapınar İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Arif Karaman, önümüzdeki yıl yaklaşık 500-600 milyonluk bütçeyi elan vatandaşın envestisman anlamında hizmetine sunacaklarını söyledi. Komutan Karaman, “Diyarbakır ve Kayapınar kolaylıkla büyüyor. Sayı Farkı 20 bin, 30 bin nüfusu artıyor buranın. Şehrin Kayapınar’ın aut kısımlarına çıktığımız devir şu gördüğünüz çağdaş binalar şipşak artıyor. Bunların altyapısı var, yolları var, intikal noktaları var. Tıpkısı yandan da bunlara yetişmeye çalışıyoruz. Kullanılmamış yerleşim alanlarında vatandaşımıza yeryüzü ferah hizmeti sunmak hesabına. Burada TOKİ’nin bir nice yatırımı var. Sağlık Bakanlığımızın yatırımı var. Diğer merkezi yönetsel kuruluşların birçok yatırımı var. Milli Yetişek Bakanlığımızın çok dokunaklı meslek yatırımı var burada” dedi.

“Bunların bütünü yekun iri ayrımsız adisyon tutuyor ve çabucak belediye olarak dönüp baktığımızda bu yılki bütçemiz tahminî 500 milyonu buldu” diyen Karaman, “Bunun 320 milyon üzere tıpkı rakamını tığ vakit kaybetmeden yatırıma ayırdık. İşte gördüğünüz asfaltlar kent içi parkeler selen merkezlerimiz, hanek merkezlerimiz, hars merkezlerimiz, havuzlarımız kâffesi bu dediğim bütçeden yapıldı. İnşallah önümüzdeki sene kısaca 500-600 milyonluk bütçeyi elan vatandaşımızın yatırım anlamında hizmetine sunacağız” diyerek konuştu.

“Aynı yanı çağ bire bir yanı ana şehir”

Kayapınar’bile 150 milyon lira envestisman gerçekleştirdiklerini hatırlatan Başkan Arif Karaman, kente çırağ yakıldığını aynı yanı uygarlık değişik yanı ise metropole dönüştüğünü vurguladı. Başkan Karaman, “Bura Kayapınar bura Diyarbakır, ego farklı meselelerle bunu tabir etmekten sevinme duyuyorum. Diyarbakır’ın tıpkısı yüzü bin yıllık bire bir medeniyete beşiklik, ocak sahipliği eden Talih ilçemiz, Diyarbakır’ın gayrı tarafı da çağcıl yüzü Kayapınar. Burası 410 bin nüfuslu tıpkısı ilçe. Beş Altı ay sonradan 2022 yılı nüfusumuz açıklanacak. Mahsus bunun konusunda durum ediyorum kim geçmişin ortalamalarına baktığımızda 20 bin civarında daha nefer üstüne koyacağız” şeklinde konuştu.

İlçenin rastgele sabık aktarılma ışıldak bire bir şans olduğunu değerlendiren Karaman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nüfusu, imkanları ve yaşam konforu artıyor. Bizim bakım alanımız genişliyor. İnsanlar artık Kayapınar’de yaşıyor. Bura Diyarbakır’ın çağcıl yüzü. Gündeş Kayapınar. Tığ üstelik bunu sık sık vurguluyoruz. İnsanların aklına tıraşlamak üzere. Niye çağdaş diyoruz, kaslı bir mimari durumu var buranın. Caddeleriyle, yollarının genişliğiyle, spor parkımız kabil birçok örneğe topluluk olmasıyla, modern amme binalarıyla, çağcıl kamu hastaneleriyle, çağcıl oran okullarıyla, modern hususi okullarıyla, modern binalarıyla, gelişmiş siteleriyle, adam başına sakıt yeşil alanlarıyla bir nice açıdan Türkiye’deki bir nice ilçeden kendini ayırabilen yerin adıdır Kayapınar. Cumhurbaşkanımızın açılışını yaptığı hizmetlerimiz arasında, veri parkımız, eğitim akademimiz, avrat hayat merkezimiz, kurslarımız, spor merkezlerimiz var da var. Bu hizmetlerimiz sonuç 1 yılda toparlanmış ve hayata geçirilmiş yatırımlar, çabuk bitmeme ediyor.”

“Yegâne kuruş kaynağın herhangi bir ahit hesabını yapıyoruz”

Tüm kayyumlar kabilinden kendilerinin de milletin harcadığı yegâne kuruş kaynağın herhangi bir çağ hesabını yaptıklarını aktaran Komutan Arif Karaman, elan gani ve mübarek lacerem kullanabileceklerini dertleri olduğunu kaydetti. Komutan Karaman, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bunun amacıyla tıpkısı derdimiz var, bunların bütünü hepimizin cebinden çıkan evlatlarımızın geleceğine yatırmamız gereken vergilerden harcanan paralar. Onun için çok iktisadi gidiyoruz. Tabi ki artık ayrımlı yerlere, değişik noktalara gidiyor, harcanıyor kaygısı, vatandaşımızın olmasın. Onların seçkin birinin cebin teriyle verdiği vergilerin kuruşuna büyüklüğünde harcamasını aynı adisyon içerisinde yapıyoruz. O da bu sonuçları doğuruyor, parkı sıfır, yeşil alanı olmayan, hangi bileyim, okuma salonu sıfır, mahallemiz kalmadı.”

Share: