Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın 5 almanak kalkınma planı hazırlanacak

Karacadağ Kalkınma Ajansı vasıtasıyla planlı çalıştayla, Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın 5 yıllık kalkınma planı belirlenecek.

Diyarbakır’de tıpkısı otelde gerçekleştirilen “Karacadağ Kalkınma Ajansı 2024-2028 TRC2 Bölgesi Mıntıka Planı” çalıştayında, ajansın umumi sekreteri Hasan Maral tarafından kalkınma planına ilişkin sunum yapıldı.

Maral, bu kapsamda yürütülecek çalışmalara ilişkin AA muhabirine, Diyarbakır ve Şanlıurfa’dan sorumlu kalkınma ajanslarının 2009’dan beri bölgede faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.

Bölgede oylumlu anne temalardan “tarım”, “kırsal kalkınma”, “endüstri”, “turizm” ve “kültürel miras” toplumsal evolüsyon eksenlerinin, aktörleriyle tıpkısı araya gelinerek tartışılacağını anlatan Maral, “Burada plan, anahtar ve basiret önerisi geliştirdik. Misyon stratejilerimiz var. 4 ayrı oturum yaparak alanında kâmil şahıslar, yeni dolaşma mıntıka planına ilgilendiren fikir, öneri, traksiyon ve projelerine ait detaylar verecek. Bu aldığımız bilgiler doğrultusunda mevcut ebat analizleri yapılarak, eldeki özge format setleri dahi irdelenerek taslak hazırlanacak.” dedi.

Bu planla ilişik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın haziranda yayımladığı genelge doğrultusunda çalışmalara başlandığına belen fail Maral, 2023’ün önceki yarısında üstelik Cumhurbaşkanı’nın onayıyla ati 5 almanak döneme ait faaliyete geçeceklerini belirtti.

Maral, “Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın önümüzdeki 5 almanak kalkınma planını hazırlıyoruz. Bunları hazırladıktan bilahare potansiyellerimizi harekete geçirecek alanların, envestisman ortamının iyileştirilmesi amacıyla atabileceğimiz adımların, beşeri resülmal ve turizm kabilinden alanlarda çekicilik ve kuruluşların yapması müstelzim faaliyetlerin altını doldurmuş alacağız. Kullanılmamış stratejilerle 2014-2023 yılları ortada ulaştığımız hedeflerimizin üzerine yıpranmamış performans göstergeleri ekleyerek eskimemiş bir kademeye atlamış olacağız.” diyerek konuştu.

Çalıştay, “Istihsal ve Dış Tecim”, “Turizm ve Kültürel Miras”, “Içtimai Kalkınma” ile “Tarım ve Kırsal Kalkınma” oturumlarıyla sürüyor.Share: