Diyarbakır’da 30 bin dekarda 121 titrem lamba karpuzu hasadı

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mürtefi İhsan Su, Bismil ilçesinde lamba karpuzu hasadına katıldı. Vali Akarsu, “Kentte bu sene kısaca 30 bin dekar alanda 121 bin ton lamba karpuzu üretimi gerçekleştiriliyor” dedi.

Bismil ilçesi Mirza Bey Mahallesi’nde gerçekleştirilen lamba karpuzu hasadına Vali Mehabetli İhsan Su’nun yanında çok sayıda yetiştirici katıldı. Burada matbuat mensuplarına açıklamada buluna Ilbay Akarsu, Diyarbakır’ın tarımsal anlamda büyük rol oynadığını söyledi. En heybetli ekincilik ürünlerinden angın olanı, Diyarbakır karpuzu olduğunu hatırlatan Ilbay Akarsu, “Geçen yıllarda 56 kilo 200 gram geldi. Diyarbakır’da 45 ile 56 kilogram beyninde olan kurnaz karpuzlarımız var. Tekmil Türkiye’nin ve dünyanın tanıdığı Diyarbakır karpuzumuzun tescilini da almışız. Bugün inşallah önce hasadını yapmış oluyoruz. Bağımlı bu ürünümüz bizim amacıyla haddinden fazla değerli. Malumunuz bu konuda çeşitlerimiz var. Sürme, beyaz, karakış, beyazkış kabil çeşitleri var. Ama zaman burada sürme çeşidinin hasadıyla başlamış olduk. Diyarbakır karpuzumuzun festivalini yapacağız. Onu üstelik ileriki tarihlerde gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Diyarbakır genelinde kısaca 30 bin dekar alanda karpuz üretimini gerçekleştirdiklerini rapor eden Akarsu, “Tahmini 121 bin titrem lamba karpuzu üretimi gerçekleştirmiş oluyoruz. Bu anlamda karpuzumuz üreticilerimizin üstelik yetişkin tıpkısı kaynağı. Tabi bu, özellikle Diyarbakır karpuzu adına ifade ettiğimiz nazik bilgili karpuzlarımız, bunların imdi simgesel değerleri var ve bir zamanda buna dede tohumu dediğimiz tohumdan üretilen karpuzlarımızdır. O yüzden bunun devamı amacıyla de tığ tedbirler alıyoruz” şeklinde konuştu

Ekincilik ve Orman Bakanlığı, valilik ve büyükşehir belediyesi adına üreticilere bindi sağladıklarını anımsatan Ilbay Akarsu, “Ekincilik ve Orman Bakanlığımız birçok çiftçimize tarımsal destek sağlıyor. Diyarbakır karpuzu ile ilişik biz dahi büyükşehir belediyesi adına geçen yıllarda olduğu gibi bu sene birlikte yeniden Diyarbakır karpuzu yetiştiren çiftçilerimize bindi sağladık. 40 çiftçimize 90 dekar alanda 4,5 titrem tezek desteği sağladık” ifadelerini kullandı. – DİYARBAKIRShare: