Diyarbakır’da 4’üncü yılına girecek olan ‘evlat nöbeti’ne ailelerden bindi çağrısı

DİYARBAKIR’dahi çocukları terör örgütü PKK vasıtasıyla kaçırılan ailelerin HDP binası önündeki başlattıkları ‘yavru nöbeti’nde 1087’nci güne girildi. çocuklarına kavuşmak için mücadelelerini sürdüren aileler, 3 Eylül’de 4’üncü yılına girecek olan eylemlerine bindi çağrısında bulundu.

Terör örgütü PKK vasıtasıyla çocukları dağa kaçırılan aileler, 3 Eylül 2019’de Diyarbakır HDP İl Başkanlığı uğrunda yavru nöbetine başladı. 303 ailenin dönüşümlü adına sürdürdüğü nöbette, 1087’nci güne girildi. Bugüne büyüklüğünde 37 karı, çocuklarına kavuştu. 3 Ilkgüz’birlikte 4’üncü yılına girecek eylemle ilgili aileler, hem tün nöbetine başladı hem birlikte matbuat açıklaması yaparak bindi çağrısında bulundu.

‘SİZ GELMEDEN BİZ BURADAN KALKMAYACAĞIZ’2019’da 16 yaşındayken kaçırılan oğlu Yusuf için eylemini sürdüren Celil Bektaş, oğlunun HDP memleket binasından dağa götürüldüğünü ileri sürerek, şunları söyledi: “Benim oğlum 5 Mayıs 2019’üstelik bu binadan gitti. Inanma teşkilatına teşekkürname ediyorum, bizi  bu tün de boydak bırakmadılar. Cumhurbaşkanımıza, İçişleri Bakanımıza, herkese teşekkür ediyorum. Benim ismim Kürt Ulu, on paralık kimse bunu inkar etmesin. Tığ Kürtlüğümüzü inkar etmedik. Ne eyvah kim bu HDP evimize ateş düşürdü. HDP benim evimi yıktı. Benim oğlumu HDP götürdü. Yüz Kere söyledim, benim oğlumun montu bu binadan artık. Eğer bu HDP’üstelik biraz vicdan olsa beni bu ayla düşürmezdi. Hep çocuklara sesleniyorum. Bakın bilcümle ana ve babalarınız burada sizi bekliyor. Siz gelmeden biz buradan kalkmayacağız.”2015 yılında 15 yaşındayken kandırılarak dağa kaçırılan oğlu Özkan için enik nöbetini sürdüren Süleyman Aydın birlikte, şeb nöbetlerini 3 Ilkgüz’e kadar selis sürdüreceklerini söyledi. HDP’nin Kürt çoluk çocuk üzerinden yöntem yaptığını belirten Aydınlık, “Dizge evinde bahtiyar ve huzurluyken tığ burada mutsuz ve huzursuzuz. Tığ burada evlatlarımızın mücadelesine bitmeme ediyoruz. Bakın şu zaman saat gecenin 10’una geliyor. Bakın biz akşam birlikte HDP uğrunda uşak mücadelesi veriyoruz. Velet acısı haddinden fazla zordur. Tığ burada evlatlarımızı istiyoruz. Biz kimseden mülk mülk istemiyoruz. Biz çocuklarımızı HDP’den istiyoruz. Ego buradan katiyen kalkmayacağım. Türkiye’nin ciharıyek yanından anneler ve babalar gelmişler, burada kimden ne istemişler? Kâffesi evlatlarını istiyorlar. Hepsinin evlatları HDP yoluyla kandırılarak terör örgütüne gönderilmiş. Tığ buradan hep Türkiye’ye sesleniyoruz. 3 Eylül’da 3’üncü yılımızı bitiriyoruz 4’üncü yıla giriyoruz. Tığ yalnız kendi çocuklarımız için burada değiliz, hep Türkiye çocukları üzere buradayız” diye niteleyerek konuştu.Share: