Diyarbakır’da esnaf ve yurttaş yasadışı ziynet eşyalarına karşı bilgilendiriliyor

Diyarbakır’bile esnaf ve vatandaş yasadışı bezgi eşyalarına cebin bilgilendiriliyor

DİYARBAKIR – Diyarbakır Valiliği ve Diyarbakır İl Güvenlik Müdürlüğü, Diyarbakır Sarraflar ve Kuyumcular Odası işbirliğince şehirde yasadışı değerli eşyaların alış-satışına karşı esnafı bilgilendiriyor.

Serencam dönemde Diyarbakır’bile küsurat düzme ve bağan ayarlı değerli dolaşımına karşı Diyarbakır Valiliği, İl Güvenlik Müdürlüğü ve Diyarbakır Sarraflar ve Kuyumcular Odası mücadele ediyor. Bu çerçevede yapmacıklı değerli ve dolandırıcılık konularında kuyumcu esnafı, cürüm ve cezaların vadi aldığı broşürlerle bilgilendiriliyor.

Konuya ait İhlas Bili Ajansı muhabirine izah yapan DİKO Başkanı Mehmet Yüksel, Diyarbakır’dahi yapmacıklı altınla mücadelenin yordam kesmeden bitmeme ettiğini belirtti.

Yüksel, “Diyarbakır İl Güven Müdürlüğü 8-9 aydır daim bize koruyucu oldu. Yasadışı ürünlerin satışla mücadelesinde emniyetle birlikte akıntı ettik. Diyarbakır’da 450 cevahirci esnafımız bulunmaktadır. Gerçeklenmiş bunlar içerisinde yasadışı iz satanı üstelik var. Bunlar dolaşma devir önümüze çıkıp engel olurlar. Tığ bunları sonsuz uyarıyoruz. Daim sağduyu benzeri şekilde yolumuza devam ettik” dedi.

“Mağdur olma, Mağdur etme” sloganıyla yola çıktıklarını anlatım fail Yüksel, “Yıllardır yasadışı ürünlerin satışından sönümsüz esnafı incitmeden düzeltelim dedik. Diyarbakır Valiliğimiz ve İl Güvenlik Müdürlüğümüz ile gelişigüzel broşür hazırladık. Bu konuda ara sıra esnafımızın ihtimal bilgelik bulunmayan diye niteleyerek risale bastık. Bizler, “Kıygın olma, mağdur ika” sloganıyla bu yola çıktık. Sloganımızın anlamı, tıpkısı yapıt alındığında kontrol edilmeli, rapora verilmeli ve ayarının kaç olduğu öğrenilmeli kim mağdur olunmasın. Bu yüzden vatandaş dahi kıygın imkânsız esnaf birlikte. Esnaf ve vatandaşımızı yasadışı ürünlere özen etmesi amacıyla oluşturduğumuz not ile bilgilendiriyoruz. İl emniyetimiz bunu esnafımıza dağıtırken sözlü bir şekilde bile olayı izah ediyor” ifadelerinde bulundu.

Cevahirci esnafına dağıtılan brifing broşürde şu ifadeler vadi alıyor:

“cumhuriyet altını üretimi üzere Darphane ve Damga Matbaası Umumi Müdürlüğü çıkışlı bir tane kurumdur. Damga Matbaası Umumi Müdürlüğü dışında cumhuriyet üreten veya üretimine delalet eden kişilere 5237 az TCK. 200. Maddesi layıkıyla yasalı iş yapılacaktır. Darphane ve Mühür Matbaası Umumi Müdürlüğü tarafından basılmayan ve AĞABABA altını kendisine satışı yaptığı belirleme edilen hayat ve tüzel eşhas hakkında 5237 mahdut TCK. 197. Maddesi gereğince, Parada Düzmecilik suçundan yasal işlem yapılmaktadır. Ülkemizde ve uluslararası tekmil kurumlarda gelişigüzel ayarın 1 milyem değeri olup, standardı belirlidir ve yasalarla koruma altındadır. Bağan ayarlı yahut sahte zer sattığı tayin edilen şahıslar TCK 158. Maddesi göre Nitelikli Dolandırıcılık suçundan adli işlem yapılmaktadır. Hırsızlık ürünü satın alınması halinde TCK 165. Maddesi mucibince Suç Eşyasını Satın Almaktan yasal işlem yapılmaktadır. Cevahirci vitrininde kâin yapmacıklı yahut taklit ürünlerde aldatma mahiyeti olmaması amacıyla altın değildir ibareli bilgilendirme yazısı bulunmalıdır.”

Share: