Diyarbakır’da sıcaklarla birlikte ayn kuruluğu şikayeti pik seviyede

Diyarbakır’da sıcaklarla alay malay göz kuruluğu şikayeti pik seviyede

Taşkın sıcaklar göz sağlığını etkiledi

Op. Dr. Yusuf Izin:

“Göz kuruluğu şikayeti Ağustos ayıyla birlikte sunu faziletkâr seviyeye ulaşmakta”

DİYARBAKIR – Diyarbakır’de katmerli sıcaklar ayn kuruluğu rahatsızlığındaki artışları da yanı sıra getirdi. Op. Dr. Yusuf Müsaade, sakınmak için güneş gözlüğü ve bazı aksiyon kollarında çalışanlara havari gözlükler önerdi.

Güneydoğu Küçük Asya bölgesi müfrit sıcakların etkisi altındayken Diyarbakır’dahi da sıcaklar 40 derecenin üzerinde seyrediyor. Ötede sıcaklar bir nice hastalığı tetiklerken bunlardan biri üstelik göz kuruluğu. Selahattin Eyyubi Celal Hastanesi’nde Göz Hastalıkları Bölümünde memur Op. Dr. Yusuf Onay, çılgın sıcaklarla gelişigüzel göz kuruluğu şikayetlerinin artığını ve Ağustos ayıyla birlikte yer faziletkâr düzey olduğuna ilgi çekti.

Dr. Diploma, ayn kuruluğu, gözü nemlendiren yaş tabakasının bir iki olması veya gözyaşı kalitesinin çirkin olmasına ilişkin hastalarda tanıdık yanma, veca, yıkılma, kızarıklık kabil genel şikayetler olan bir çor olduğunu söyledi. Dr. Onaylama, “Diyarbakır’da gözlemlediğim kadarıyla kesif görülmekte. Bahar ayından beri alerjiyle alay malay tıpkı artım görülmekte. Bu konuyla ilişik özellikle bir aydır haddinden fazla müracaat olmakta. Göz kuruluğunun anne sebepleri evet gözyaşı bir iki, ya üstelik yaş var ama kalitesi darmadağın. Sıcaklarla bu arada gözün üstündeki gözyaşının buharlaşmasının artmasıyla göz kuruluğu şikayeti gittikçe artmakta. Ağustos ayıyla alay malay bildirme erdemli seviyeye ulaşmakta. Ayn kuruluğu olan hastaların sene ortamında bu şikayetleri var. Yaz aylarında hastaların deva ihtiyacı, doktora müracaat ihtiyacı henüz de artmakta” dedi.

“Mevsimsel işçilerde göz kuruluğu çokça daha aşkın görülmekte”

Henüz geçmiş ayn kuruluğu olmayan hastalarda birlikte bu aylarda derman örtmek için başvuru yapıldığını ifade fail Dr. Diploma, “Havuza girdikten bilahare, göl sularına girdikten bilahare bize gelen hastalarda bir güruh viral konjektif dediğimiz gözlerde balkı, çapaklanma, göz kapaklarında şişme ve sunu çok insanların beraber girdiği yerlerde oluyor. Normalde yüzerken temiz olmayan akarsu kaynaklarında gözün sınırlanmış tutulmasında fayda var. evet da yüzme gözlüğü kullanılabilir. Tarlada güneşin altında etkin mevsimlik işçiler bu gibi durumlarda ayn kuruluğu haddinden fazla henüz aşkın görülmekte. Bunların semptomları normal göz kuruluklarından daha aşkın. Zira bu hastalar güneşe çıktı fazla maruz kalıyorlar. Yaş buharlaşması çok oluyor. Bu hastaların damlaya henüz çok ihtiyaçları oluyor. Bu işlerde çalışanlar kesinlikle kullanabilirlerse sıra gözlüğü kullanmaları amma işini engelliyorsa koruma gözlüklerini önermekteyiz” şeklinde konuştu.

Share: