Diyarbakır’ın Hani ilçesinde doğal gaz sevinci

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde doğal gaz sevinci

Hani ilçesi doğalgaza, yurttaş rahatlığa kavuştu

DİYARBAKIR – Diyarbakır’ın Hani ilçesinde altyapı çalışmalarının ardından bölgeye geçici süreliğine taşımalı doğalgaz verilmeye başladı. İlçe sakinlerinin doğalgazın bölgeye gelmesiyle yaşadığı bahtiyarlık gözlerine yansıdı.

Hani Belediyesi aracılığıyla gerçekleştirilen doğalgaz projesinin önceki etabı çerçevesinde ilçeye taşımalı doğalgaz montajı gerçekleştirildi. Böylelikle iş sonucunda bölgenin yüzde 30’una doğalgaz verildi.

İlçede planlı çalışmalar arasında doğalgaz projesinin koca olduğuna değinen Hani Belediye Reisi İbrahim Lale, evlere şu yargılama taşımalı olarak giden doğalgazın mümasil zamanda temel borudan çekileceğini söyledi.

Doğalgazın ana hattan alınması üzere 4-5 kamer üzere benzeri sürenin gerektiğine ilgi calip Lale, “İlçemizdeki evlerin ısınması üzere doğalgaz çabuk bir şekilde taşımalı olarak kuruldu. İnşallah kısa sürede doğalgazı tamamen anne borudan bile çekeceğiz. İlçenin tamamıyla doğalgaza kavuşması için firmamız çalışıyor. Amma gazı temel hattan ahzetmek için 4-5 ay müddet gerekiyor. Bu müddet zarfından vatandaşımız taşımalı hattan ısınma yardımını takanak. Elhasıl ilçemizin doğalgaz sorunu 1 yıl içerisinde kökten çözülecek” dedi.

İlçe halkının bölgeye doğalgaz çekileceğinin tayf üstelik edemediğini rapor fail Lale, “Doğalgazın çokça yönlü faydası bulunmaktadır. Bunların başında kömür ve odun fiyatlarının yükselmesi geliyor. Mavera yandan, ilçemizde ormanlarda kesilen ağaçların sayısı da azalacak. Bu yönden birlikte bir nebze üstelik olsun fayda sağlanacak. Doğalgaz hele iktisadi kendisine bile vatandaşımızın bütçesine akla yatkın tıpkı şekilde hitap etmektedir. İlçemizdeki evlerin yüzdelik 30’u doğalgaza kavuştu. Ferasetsiz kalan evler dahi arz gücük sürede doğalgaza kavuşacaktır. İlçe halkı doğalgazın ilçeye geleceğini tek tayf üstelik etmiyordu. Ama doğalgaz ilçemize geldikten sonra milletimiz şükranlarını sundu” diye niteleyerek konuştu.

Adıyaman’dan Hani’ye gelin yerine mevrut Kübra Yılmayan, ilçeye doğalgaz çekilmeden ilk kış aylarında zorlandığını belirtti.

Bebeklerinin doğduktan bilahare familya içerisinde doğalgaz yardımıyla tamlık odaya çıkardığını söyleyen Yılmayan, “Evimizin doğalgazsız olması bizi çokça zorluyordu. Özellikle bebek doğduktan sonradan bu bizi az buçuk henüz zorlamaya başladı. Doğalgazın gelmesiyle gelişigüzel bebeğimizi sobalı olan tek benzeri odada değil üstelik birlik odalara çıkarmaya başladım. Arz azından eskiye bakarak henüz birkaç pestil oluyoruz. Günümün çoğu özellikle mutfakta geçtiği için doğalgaz olmadığı ahit türkçesi bir anda işim bitsin de odaya geçeyim niyetindeydim. Doğalgaz geldikten sonraları evin içi yaz ayındaki alaz kabilinden oldu” ifadelerine meydan verdi.

İlçeye doğalgaz çekileceğinden umudunun olmadığını belirten Mensure Uçak ise, soba kullandıkları dönemde evlerinin büyük olması nedeniyle ısınamadığını söyledi.

“Demincek ellerim yunak suda olduğu için pamuk kadar olmuş”

Tayyare, “Doğalgazın ilçemize gelmesi haddinden fazla sunturlu oldu. Biz bu günleri göreceğimize on paralık inanmıyorduk. Mutfakta, banyoda, lavaboda çok şükür demincek hamam suyumuz bulunmaktadır. Hele ocağımızda doğalgaz ateşinin tütmesinden haddinden fazla memnunum. Hakeza rahatlığı rabbim başka dünyada da bize versin. Ellerimde tuzlu balgam olduğu için antipatik suya değdiği ant çatlıyordu. Şimdi ellerim sıcak suda olduğu üzere iğ kabil ergin. Bir Vakitler televizyonlarda doğalgazın evlere çekildiğini izliyorduk. O devir kişi kendime keşki bizim da hamam suyumuz, evimizin hacısı hocası ısınsa diyordum. Demincek çokça şükür bize da felek oldu” ifadelerinde bulundu.

Share: