Doğu Anadolu’daki 7 ilde “Yayalara öncelik duruşu, hayata ihtiram duruşu” etkinliği yapıldı

Şark Küçük Asya’daki 7 ilde, İçişleri Bakanlığınca büyüklük genelinde “Yayalara evleviyet duruşu, hayata saygı duruşu” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında etkinlikler düzenlendi.

Erzurum’un Palandöken ilçesindeki Polis Güçleri Amca İlköğretim Okulu önünde yapılan uygulamada, Ilbay Okay Memiş, İl Inanma Müdürü Levent Tuncer, İl Cingöz Komutanı Miralay İlker Parıltı, Palandöken Belediye Reisi Muhammet Sunar ve öğrenciler arızi geçidini kırmızıya boyadı.

Etkinliğe katılan öğrencilerle dostça fail Memiş, trafik kurallarının önemine belen ederek öğrencilerle yoldan güzeşte sürücülere bu kuralların yer aldığı risale verdi.

???????Memiş, burada yaptığı açıklamada, sürücülerin arızi önceliği uygulamasına kimi zaman uyma etmediğini gördüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu kurala uymamız gerekiyor amma hangi yazık yeterince uymadığımızı görüyoruz. bazen palyatif geçidinde durarak yayaya kez veren araçlara arkadan mevrut ayrıksı ayrımsız otomobilin çarptığı anları dahi gördük. Bu farkındalığın artması amacıyla yapılan izlence haddinden fazla yerinde tıpkısı uygulama. Bu farkındalığı beş çağındaki evlatlarımıza vermeye çalışıyoruz.”

Ardahan

Ardahan’daki program, Kazım Karabekir Caddesi’nde 23 Gücük Ay İlkokulu uğrunda yapıldı.

Programda muvakkat geçitlerini öğrencilerle boyayan Ilbay Hüseyin Öner, “Kampanyamız ‘Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu’. Biz da bunu uygulamak ve bu farkındalığı tasarlamak için buradayız.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe katılanlara teşekkür fail Öner, öğrencilerle kardeş kardeş edip çikolata ikram etti.

Öner, sürücülere ise trafikte gelgeç önceliğine ilgilendiren farkındalık tasarlamak amacıyla ara sıra broşürler dağıttı.

Tunceli

Tunceli’dahi de Vali Mehmet Ali Özkan’ın katılımıyla Atatürk Mahallesi’ndeki 15 Temmuz Bulvarı’nda sâri geçidi pentür etkinliği düzenlendi.

Uygulama kapsamında kentteki esas arterler ve caddeler ile meslek çevrelerindeki eğreti geçitlerinde al hutut çizildi.

Vali Özkan, trafikte bulaşıcı önceliğinin oluşturulması üzere sürücülerle kardeşçe ederek, onlara değişik hediyeler verdi.

Kars

Kars’ta dahi Vali ve Belediye Başkanvekili Türker Garip’ün katılımıyla Cumhuriyet Altını Meydanı’nda etkinlik gerçekleştirildi.

Gariban, beraberindeki İl Güvenlik Müdürü Güç Sağdıç, İl Uyanık Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek ile sürücülere kurallara uymaları üzerine uyarılarda bulunarak risale dağıttı.

Yoldaki palyatif geçitlerini öğrencilerle kırmızıya boyayan Garip, trafikte yayalara evleviyet tanınmasını istedi.

Iğdır

Iğdır’bile de Ilbay ve Belediye Başkanvekili Hüseyin Açık Deniz Sarıibrahim, İl Jandarma Komutanı Miralay Nejdet Karaca, İl Inanma Müdürü Oğuzhan Yonca, Milli Eğitim Bilimi Müdürü Servet Etken ve öğrencilerin katılımıyla etkinlik düzenlendi.

Kurtuluş İlkokulu önündeki etkinlikte öğrenciler ellerindeki Türk Bayrağı ve değişik dövizlerle okullarının önündeki gelgeç geçidine yürüdü.

Etkinlikte öğrenciler ve katılımcılar geçici geçidinin önce şeridini kırmızıya boyadı.

Sarıibrahim, öğrencilerle kardeş kardeş edip gidiş geliş kurallarının önemine meni etti.

Ağrı

Ağrı’daki aktiflik ise Şemsi Türkmen Rum Lisesi önünde mevcut palyatif geçidinde yapıldı.

Ilbay Osman Varol, İl Emniyet Müdürü Nihat Dikkat ve İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hasan Kökrek ile ellerinde Türk bayrakları olan beş öğrencilerine gidiş geliş kurallarıyla ilgili mütenevvi broşürler dağıttı.

Etkinlikte öğrencilerle yaya geçidini boyayan Varol, yayaların trafikte önceliği olduğunu ve özellikle ekol bölgelerinde sürücülerin elan tetik olması gerektiğini söyledi.

Polis ekipleri üstelik çocuklara düdük ihsan etti.

Erzincan

Erzincan’üstelik ise Mimar Sinan Mahallesi’ndeki Şehit Açıkgöz Uzman Çavuş Fırat Tığ İlkokulu önünde düz düz yolcu geçidinde aktiflik yapıldı.

Vali Mehmet Sirkat, etkinlikte öğrencilerle ayrımsız süre trafik kurallarına ilişik dostça ederek, muvakkat geçidini boyadı.

Etkinlikte polis güçleri ve cingöz ekipleri de öğrencilere boyama kitabı dürü etti.

Share: