Doktor koşa çoğu ahit ameliyatlara birlikte giriyor

Samsun’da bir hastanede yan yana odalarda fariza eden kulak büyüklenme boğaz uzmanı çift, çoğu antlaşma ameliyatlara gelişigüzel giriyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tababet Fakültesinden 1999 yılında mezun olan Başat Fethallah (48) ve Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesini 2000 yılında mütemmim Canan Yırtıkça Fethallah’ın (44) yolları İstanbul Fatih Sultan Mehmet Hastanesinde asistanlık yaptıkları dönemde kesişti.

Bir süre sonraları hayatını birleştiren ve iki çocukları olan çift, Samsun Gazi Ihtişam Hastanesinde 16 yıldır gelişigüzel fariza yapıyor.

Hastanenin poliklinik bölümünde alay malay muayenehaneleri mevcut hekim koşa, hastanede da evde da birbirlerine destek oluyor. Çift, çoğu antlaşma ameliyatlara birlikte giriyor.

“Birbirimize arkalamak yürek hissi veriyor.”

Operatör hekim Dominant Fethallah, AA muhabirine, 23 yıldır mesleğini severek yaptığını söyledi.

Eşiyle staj dönemlerinden bugüne gelişigüzel çalıştıklarını anlatan Fethallah, “Baskı aynı iz icra ediyoruz. Ciddi bir say ortamımız var. İki kulak koku alma organı argıt hekimi kendisine burada birbirimize destek oluyoruz. Ameliyatlara gerektiği devir alay malay giriyoruz. Fikir alışverişi ve planlama üzerine birbirimize destek oluyoruz.” dedi.

Uzun yıllar alay malay faaliyet düzenine alıştıklarını vurgulayan Fethallah, şunları söyledi:

“Birbirimize ihtiyaç duyuyoruz. Hem bizim üzere hem hastalar için faydalı oluyor. Bu Arada, alay malay çalışıyor oluşmak, birbirimize müzaheret etmek cesaret hissi veriyor. Ameliyata girerken yanınızda haddinden fazla güvendiğiniz bir hekimin, aynı zamanda eşinizin olması yer ilkin çekinmezlik veriyor. O ameliyata elan rahat giriyorsunuz. Bu dahi sonuçlara baskı ediyor. Birbirimize desteğimiz devam ediyor.”

İki kız çocuklarının olduğunu dile getiren Fethallah, bir desteğin evde bile sürdüğünü, birçok konuda eşiyle fariza dağılımı yaptıklarını belirtti.

“Hastalar da bundan gayet kıvançlı”

Operatör doktor Sevgili Maharetli Fethallah de eşiyle çalışmaktan bahtiyarlık duyduğunu söyledi.

Meslekte 22. yılını doldurduğunu, eşi ile çalışmanın gelişigüzel zaman avantajlarını yaşadığını tabir eden Fethallah, “Birbirimize destek olmamız, birlikte çalışmamız benim için şen ve çekinmezlik verici oluyor. Eşimin yanımda olması bana bütün cesaret veriyor.” diye konuştu.

Hastaların birlikte bu durumdan memnun olduğunu ifade eden Fethallah, şunları kaydetti:

“Hastalar da amiyane deste gösteriyor. ‘Eşiniz mi? Alay Malay mi çalışıyorsunuz? Alay Malay mi ameliyatlara giriyorsunuz?’ gibi… Bazen ameliyatlara gelişigüzel girebiliyoruz. Normalde değişik fertler olarak çalışıyoruz amma spesifik durumlarda hastalarımızı gelişigüzel tedavi edebiliyoruz. Hastalar bile bundan gayet kıvançlı. Alıştılar. 16 yıldır burada olunca onların birlikte beraberliğimiz ve evliliğimiz hakkında bilgileri var.”

Asistanlık sürecinde geçmiş ameliyatlarını de alay malay yaptıklarını tamlayan Fethallah, eşinin tecrübelerinden yararlandığını, bir birlikteliğin evde de sürdüğünü, yaptıkları iş bölümüyle birbirlerine evde birlikte destek olduklarını sözlerine ekledi.Share: