Dolar endeksi 20 yılın zirvesine çıktı

Dolar endeksi, MEMLUK Suret Bankası’nın (Fed) bu akşam ezanı açıklayacağı nema kararı öncesinde 20 sene aradan sonra yine 111 seviyesinin üzerini gördü.

Küresel piyasalarda, BENDE Forma Bankası’nın (Fed) bu akşam açıklayacağı nema kararı öncesi seçenek davranış sürerken, yatırımcılar Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı müracaat ve güncellenen makroekonomik projeksiyonlarda mal politikasının ati zaman seyrine ilgili ipuçları arayacak.

Fed Çıplak Ortalık Komitesi (FOMC) bu akşam 21.00’de repo kararını açıklayacak.

Analistler, dünyalık piyasalarındaki fiyatlamalarda KUL Forma Bankası’nın (Fed) bu akşam ezanı yüzdelik 84 ihtimalle 75 baz nokta nema artırmasının beklendiğini dile getirerek son teşrin toplantısı için ise tahminlerin 50 temel puanda yoğunlaştığını dile getirdi.

Öte yandan, Rusya Izzet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın Donbas, Zaporijya ve Herson bölgelerinin istiklal kararlarını desteklediklerini belirterek, askeri kısmi seferberlik car etti.

Putin’in açıklamalarının risk algısını artırması ile toptan ölçekte dolar talebi arttı.

Buna merbut yerine 111,056 ile Haziran 2002’den beri gördüğü sunma yüksek seviyesine çıkan dolar endeksi, 18: 55 itibarıyla 111’in altında dengelendi.

Şu dakikalarda dolar/TL geçmiş kapanışa göre yüzde 0,1 artışla 18,3290, ekü/TL yüzdelik 0,8 azalışla 18,1160, sterlin/TL yüzde 0,5 düşüşle 20,7700’den satılıyor.

Analistler, ferda sıkıntılı süresince Türkiye Cumhuriyet Altını Şekil Bankası’nın (TCMB) Dünyalık Politikası Müesses toplantısında açıklayacağı getiri kararı, ancak dışında ise İngiltere Kalıp Bankası (BoE) ve Japonya Tarz Bankası (BoJ) nema kararının piyasaların mihrak noktasında olacağını belirtti.

Share: