Domino’s İtalya’dan çekiliyor

Amerikalı pizza zinciri Domino’s, pizzanın anavatanı İtalya’üstelik önce şubelerini açmasından yedi yıl sonra bu mutluluk pazarından hayat kararı aldı.

Napoli merkezli “pizza sanatını” insanlığın kültürel mirasları arasına kaydettiren İtalya’üstelik, evvel Domino’s şubesi 2015’te açılmıştı.

İtalyan basınına göre iştirak, franchising (dokunulmazlık hakkı) yöntemiyle ülkede 880 yazıhane açmayı planlıyordu.

BBC Türkçe’den Medih Pınar’ın haberine bakarak, bu planların aksine mevcut 29 şubesi de ağız ağıza kapatıldı. Franchise haklarını elinde bulunduran ePizza şirketi, pandemi ve ardından gelen kısıtlamalar ve kalan maliyetlerin yanı sıra, domestik restoranların dahi evlere servis hizmetlerini artırması konusunda rekabet gücünü kaybetti. Müşareket, geçen nisanda batkı başvurusunda bulundu.

90’dan fazla ülkede 18 binin üzerinde şubesi kâin Domino’s, dünyanın en balaban pizza zinciri konumunda.

Şirketin İtalya pazarından çıkışı ise para gazetesi Devlet Sole 24 Ore tarafından şöyle özetlendi:
“İtalyan pizzası ve evlere servis, Amerikalı markasını yenen tıpkısı formül oldu.”

Diyar Messaggero gazetesi bile “İtalyanlar ananaslı pizzayı sevmedi: Domino’s ülkedeki parçalanmamış pizzacılarını kapattı” diye yazdı.

Sosyal medyada bile İtalyan pizzasının Amerikan zincirini yendiği ve bunun ananaslı pizzayı reddedenler amacıyla bir galibiyet olduğu yorumları yapıldı. Sosyal medyadaki İtalyanca yorumlarından biri dahi “İşleri riske girenlerin olması dokunaklı olur amma siktirici bedevilere kum satmaya çalıştılar” şeklinde oldu.

Köken Napoli Pizzası Derneği Umumi Direktörü Stefano Auricchio da New York Times gazetesine yaptığı açıklamada Amerikalı şirketin İtalya’dan çıkmasının piyasayı zayıflatacağı üzere kalbi kırık olduğunu söyledi.

Auricchio öte yandan, İtalyanların pizza üzerine kaslı aynı damak zevkine erbap olduğunu, yapıt kalitesini fark edebildiklerini dahi ekledi.

Dernek, Napoli kentinin anadan görme yöntemleriyle pizza eden ustaları ve işletmeleri bir araya getiriyor ve “pizzanın savunulması ve değerinin bilinmesi” gayeli faaliyetlerde bulunuyor.

Napoli’nin anadan görme pizza ika biçimi 2017’birlikte UNESCO Konkre Sıfır Kültürel Bırakıt Listesi’hangi girmişti. “Geleneksel Napoliten pizzacılık sanatı”, pizza hamurunun hazırlanma şekli, pizza ustasının hamuru çevirişi ve odun fırınında pişirilmesi kabil nedenlerle özel bir mutfak sanatı namına değerlendiriliyor.

Napolili Pizza Ustaları Akademisi de bu sanatın sürdürülmesini bulmak amacıyla herhangi bir sene kurslar düzenliyor.

“Pizza” sözcüğüne bilinen kayıtlarda ilk defa 997 yılında, Napoli yakınlarındaki Gaeta kentinin piskoposunun taleplerinin düz aldığı benzeri belgede rastlanıyor.

Piskopos doküman ile, topraklarında canlı birinden Paskalya ve Noel’de 12’şer pizza istiyordu.

İtalya’de İkinci Acun Savaşı’ndan kalma bomba imha edildi

 

Moody’s İtalya’nın cesaret notu görünümünü negatife çevirdi

 

İtalya’birlikte Garp Nil Virüsü vakalarında artım

 

IMF’den İtalya ekonomisi üzere bu yıl yüzdelik 3’lük tahaccüm beklentisi

 

İtalya 9. defa erken seçime gidiyor

 

Share: