Döner Sermaye sermayeyle GES kuran meslek lisesinin erke maliyeti azaldı

Malatya’da 1960 yılında “Ziraat Okulu” adıyla kurulan ve öğrencilere muhtelif tarımsal ve hayvansal üretimde kullanışlı eğitimin verildiği Fırat Mesleki ve Teknik Küçük Asya Lisesinin enerji ihtiyacı, döner sermaye sermayeyle okulun çatısına kurulan sıra enerjisi sisteminden (GES) sağlanıyor.

Kentte pamuk araştırı çiftliği kendisine kurulan daha bilahare Tarım Çığır Lisesi ve Kültür Okulu yerine canlılık gösteren, 2006’bile Milli Yetişek Bakanlığına devredilen lisede eğitim bilimi gören öğrenciler, tarımın seçme aşamasını görerek ve uygulayarak öğreniyor.

Milli Terbiye Bakanlığının AR-GE merkezlerinden olan lisede öğrenciler, okula ait 400 dönümlük arazide tarımın yanında hayvan yetiştiriciliğinden, yemleme bitkilerine, meyvecilikten hazır rulo çim ekimine kadar birçok alanda tahsil görüp istihsal gerçekleştiriyor.

Teorik eğitimin yanı sıra sahada üstelik uygulama işleyen öğrenciler, yonca, pasta çim, küçükbaş ve kanatlı hayvancılık üretiminin satışını yaparak para kazanıyor.

İki yıl ilk erke maliyetlerini kesmek ve yenilenebilir erke kaynaklarına dikkati çekebilmek amacıyla okulun çatısına, okulda üretimi yapılan tarımsal ve hayvanca ürünlerin satışından elde edilen gelirle 40 fotovoltaik gündüz panelleri kuruldu.

Enerji ihtiyacının balaban kısmının karşılandığı okuldaki sistemle enerji maliyetinde artırım sağlandı.

Okul Müdürü Şükrü Doğan, AA muhabirine, ruz enerjisi sistemlerinin öneminin seçme geçen aktarılma arttığını söyledi.

Okulun döner kebap sermayesinden elde edilen gelirle tahminî 2 sene önce okula 10 Kw üretim kapasiteli GES kurduklarını anımsatan Doğan, “Ürettiğimiz enerjiyi TEDAŞ’a satıyoruz onlar de erke tüketimimizden farkı düşüyor. Bu kapsamda faturalarımız elan birkaç gelmeye başladı. Cümle yaz aylarında enerji ihtiyacımızın yüzdelik 40’ını karşılanıyor. Gönül gerek kim elan şişman santraller kuralım ancak imkanımız dahilinde bu büyüklüğünde yapabildik. Sistemi iki yıldır etken namına kullanıyoruz ve faturalarımıza olumlu yansıdı.” dedi.

Tarımsal sulamada kullanılmak üzere GES’ler artırılacak

Doğan, okullarında ekilebilir ekincilik arazisinin kısaca 400 dekar olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

“Okulumuzda AR-GE merkezimiz ve seramız mevcut. Bu alanlarda faal yerine canlılık kullanıyoruz. Özellikle yaz aylarında 2 kuyumuz 24 saat çalışıyor bu birlikte faturalara yansıyor. Hele sulamada kullanacağımız GES’leri artırabilirsek okula ekonomik ulama sağlayacağını düşünüyoruz. Bununla ilişkin girişimlerimiz, görüşmelerimiz devam ediyor. İnşallah arz gelişmemiş sürede bu alanlara da GES kurarız.”

Share: