Dünya’da yıpranmamış fay tedavi yöntemi ilk kez Siirt’te gerçekleşti

Dünya’da eskimemiş kırık otama yöntemi ilk kez Siirt’te gerçekleşti

SİİRT Siirt Üniversitesi Baytar Fakültesi’nde gidiş geliş kazası sonucu iyi ense ekstremitede fay belirleme edilen kedi, ilk kez uygulanan tutuşturucu lif ve ahali aleti sistemi ile tedavi edilerek sağlığına kavuştu.

Dünyada ve Türkiye’de ilk defa bu sistemin Siirt’te uygulanmasının çekicilik donör olduğunu tamlayan Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Şanlı Gülaydın, tutuşturucu lif ve umum aleti sisteminin kırık tedavisinde yepyeni bir açılım getirdiğini ve hayvanların hayata tutunmasını sağlayacağını dile getirdi.

Dr. Gülaydın, “Tıpkı kedimiz trafik kazası sonucu kliniğimize getirildi. Klinik ve radyolojik tetebbu sonucunda sıhhatli dip ekstremitede kırık belirleme ettik. Operasyona almaya değişmeyen verdik. Bu noktada işi ilginç kılan taraf ise; üstünde 1,5 almanak çalışmamızın olduğu Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi akademisyen Dr. Emre Karadeniz’in 11 yılık çalışmaları sonucunda tasarlanan, patenti alınan EFECE sistemini ilk defa Siirt Üniversitesi’nde kullanmamız oldu. Proje Yürütücülüğünü benim yapmış olduğum proje ekibinde başta Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Hazar Akgül ve Arş. Gör. Değer Yıldırım’dan oluşan proje ekibimiz ile 1,5 yıllık çalışmaların arkası sıra şu anda bu sistemi Dünya’da ve Türkiye’de geçmiş uygulayıcı Siirt Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı namına heyecanlıyız.

Kırık tedavisi açısından gayet mukavim ve çarpık çurpuk uygulanabilen tıpkısı sistem olduğunu nâkil Gülaydın, “Bundan ahir süreçte hastamızı klinik ve radyolojik araştırı ile izlem ederek tafsilatlı veriler elde etmeye çalışacağız. Dr. Karadeniz hocamız vasıtasıyla biyomekanik çalışmaları yapılan bu cümle, ister Türkiye’yi temsilen sıkı dışında arsıulusal inovasyon fuarlarında, icap Türkiye’de planlı uluslararası inovasyon fuarlarında birçok armağan kazanmıştır” diye konuştu.

EFECE tutucuları, EFECE teli ve EFECE el aletlerinden oluşan bu sistemi ilk defa kedilerde uyguladıklarını kaydeden Dr. Gülaydın, “Dünya’da ve Türkiye’de yapılan ortopedik çalışmalara yıpranmamış bire bir açılım kazandıracağımızı düşünüyorum. Şu anda Türkiye’de ve Dünya’da henüz hiç kullanılmamış bu sistemin Siirt Üniversitesi Baytar Fakültesi bünyesinde huruç olması bizim için gelgel vericidir. Bunun amacıyla başta Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sulh Akgül ve yürütmüş olduğumuz projede bizi tek konuda bekâr bırakmayan, geliştirmiş olduğu sistemi kullanmamıza imkân sağlayan, EFECE sisteminin tasarlayıcısı Dr. Öğretim Üyesi Emre Karadeniz hocamıza tükenmez teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

Share: