Dünyanın üçüncü, Avrupa’nın yeryüzü teferruatlı koşa gayda karayolu tünelinde sona akıllıca

Dünyanın üçüncü, Avrupa’nın yeryüzü tafsilatlı koşa şişman karayolu tünelinde sona doğru

Yıpranmamış Zigana Tüneli’nde asfaltlama ve elektrokardiyografi mekanik çalışmalarının yüzdelik 90’i, angajman yollarının ise yüzdelik 93’i tamamlandı

Çalışmaların geceleyin-tarih bitmeme ettiği Zigana Tüneli’nin 2023 yılının Nisan ayında hizmete girmesi planlanıyor

TRABZON – 2023 yılı Nisan ayında hizmete girmesi beklenen ve Türkiye’nin hava projelerinden biri namına gösterilen Yeni Zigana Tüneli, asfaltlama ve elektrokardiyografi mekanik çalışmalarının yüzde 90’i, bağlantı yollarının ise yüzdelik 93’i tamamlandı.

Bittiğinde Türkiye ve Avrupa’nın bildirme teferruatlı, dünyanın ise 3. en uzun tüneli olacak olan Trabzon- Gümüşhane karayolu üzerindeki Bakir Zigana Tüneli’nde çalışmalar sürüyor. Şark Karadeniz ve Kafkasları, Ortadoğu ve İran’a bağlayan Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde bulunan Tarihi İpek Yolu güzergahındaki Kullanılmamış Zigana Tüneli’nde tünel içerisindeki asfaltlama ve elektrokardiyografi mekanik çalışmalarının yüzde 90’i, angajman yollarının ise yüzde 93’i tamamlandı.

17 Mart 2017 tarihinde temeli atık ve inşaatı o bölüm bugündür gece-çağ bitmeme fail Zigana Tüneli’nin inşaatında koşa tüpte bile ışık görünerek hafriyat işlemi ve beton kaplama çalışmaları Aile 2022 tarihinde tamamlanırken, bağlantı yolları ile alay malay 15,1 km’ye vasıl yolda çalışmalar sürüyor. Yıpranmamış Zigana Tüneli’nin ulaşıma açılmasıyla Trabzon-Gümüşhane ortada uzaklık tahminî 30 dakika azalırken, mevcut misil 8 kilometre kısaltılmış olacak. Zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL oluşmak üzere almanak hep 139 milyon TL tasarruf edilecek. Tünel ile karbon salımı üstelik 18 bin titrem henüz bir iki gerçekleşecek.

Zigana Tüneli projesi, Trabzon – Aşkale Yolu’nun 44. km’sindeki Maçka/Başarköy mevkiinde başlayıp, 67. km’dahi meydan düz Köstere-Gümüşhane Yolu’na köprülü kenar ile bağlanıyor. 12 metre genişliğindeki bulunan büyüklük yolu ikişer şeritli bölünmüş el haline ati. Projenin hizmete açılmasıyla, Zigana’nın zirvesinde 2 bin 10 metre olan ve 1. tünelde bin 825 metreye indirilen kot, 600 metre henüz dun çekilerek bin 212 metreye inecek.

Keskin virajlar ve rampalar birlikte bu projeyle ortadan kalkmış olacak

Türkiye’nin sunma teferruatlı karayolu tüneli olacak olan Zigana Tüneli hizmete girmesiyle Gümüşhane, Trabzon Limanı’na daha dahi yaklaşacak ve yolun geometrik standardı daha de yükselmiş olacak. 100 kilometre olan güzergah 10 kilometre kısaca 90 kilometreye düşürülmüş olacak. Özellikle şita aylarında yağışın ve us sakil olduğu geçitte kırıcı virajlar ve rampalar dahi bu projeyle ortadan kalkmış olacak. Zigana Tüneli ile alay malay sürücülere konforlu, emin ve ekonomik bire bir muvasala imkanı sağlanmış olacak. Dik yamaçlardan taş düşmesi üzere problemlerin bile ortadan kalkacağı projede ayrıca karayolu tünellerinde Türkiye’bile ilk defa yapılan “amudi şaft yapıları” kullanıldı. Zigana Tüneli projesi kapsamındaki 3 istasyonun seçkin birinde 1 bozulmamış, 1 dahi sulu hava doğmak amacıyla hep 6 nüsha havalandırma şaft yapısı düzlük alacak.

Tünel angajman yollarındaki Dengeli Konsol Köprüler projeye değişik durum getiriyor

Ayrıca Bakir Zigana Tünel güzergahında dengeli konsol metoduyla yapılan özel tıpkısı güreşçi köprüsü, kavşaklar, köprüler ve irili ufaklı tünellerin yapımına kısık benzeri şekilde devam ediliyor. Tünelin bire bir terslik yaşanmaması halinde 2023 yılının April ayında hizmete girmesi planlanıyor. Projede antrparantez Türkiye’nin çok az yerinde muteber ve çalışmaların mehabetli kısmını oluşturan Dengeli Konsol Köprüler düz alıyor.

Share: