Düzce’de palamudun tanesi 30 liraya büyüklüğünde düştü

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde balıkçılar yoluyla bereketli miktarda avlanan palamut, tezgahlarda fiyatın yarıdan çok düşmesine sebep oldu.

Garp Karadeniz’in sunu muhteşem limanlarından Akçakoca’bile şeb saatlerinde teknelerle denize açılan balıkçılar, bol miktarda sivri avlayarak limana döndü.

Yaşanan bolluk dolayısıyla geçen hafta 110 liradan satılan palamudun fiyatı, tezgahlarda 30 liraya büyüklüğünde düştü.

Teknelerden indirilen palamutlar, Ankara, Bolu ve İstanbul’a dahi gönderilecek.

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, AA muhabirine, Akçakoca’ya eli nimetli pelit geldiğini söyledi.

Tüm teknelerin tezelden hemen tamam dolu adına limana yanaştığını nâkil Karakaş, “Geri bakımından bölgemizde verimli pelit avcılığı başladı. Bölgemizden Akçakoca’ya 100-150 bin sivri geldiğini söyleyebiliriz. Şu dakika gelgel yağmurlu. Bu, elden alelade tekneler üzere dava, nazik tekneleri engellemeyecektir. Umumi avcılık üzerine sevgili yok.” bilgisini verdi.

Karakaş, “Şu anda meydan gök sivri diyebiliriz. Bu da tezgah fiyatlarına yansıdı. Henüz 3-4 aktarılma öncesine büyüklüğünde 100 ila 110 teklik arasında satılan sivri, bugün tanesi 30-35 liraya büyüklüğünde düştü. Bu şekilde bitmeme ederse 20-25 liraya kadar düşebilir. Tahminlerimizin tuttuğunu söyleyebiliriz. Tığ de bu şekilde kut bekliyorduk. Bu bolluğun detaylı müddet bitmeme edeceğini tahmin ediyoruz.” şeklinde konuştu.Share: