“Düzme hekim” soruşturmasında tutuklu zanlının el telefonu incelemesi sürüyor

Tekirdağ’daki “sahte hekim” soruşturmasında vakfedilmiş mevcut Ayşe Özkiraz’ın cep telefonundaki tetkik devam ediyor.

Çerkezköy ilçesindeki olayla ilişik Keyif Bakanlığı müfettişleri yönetimsel, savcılık bile adli sormaca yürütüyor.

Bu kapsamda mevkuf zanlının cep telefonu incelemesinin sürdüğü, incelemenin gücük sürede tamamlanıp savca sürecine geçileceği öğrenildi.

Çerkezköy ilçesindeki soruşturmada tutuklanan zanlının yaşadığı Atatürk Mahallesi’nin muhtarı Nihat Malkoç, AA muhabirine, Özkiraz’ın murakabe sürecini anlattı.

Polis ekipleriyle zanlının evine gittiğini dile getiren Malkoç, şunları kaydetti:

“Ailenin, annesinin haberi yoktu gibi algıladım. Annesi heyecanlanmıştı, korkmuştu, ürkmüştü. ‘Niye arama yapılıyor, suçu nedir’ diye niteleyerek sormuştu. Rüfeka de savcının kontrol emrini okudular. rastgele müdahalede bulunmadılar. Evde kitaplar vardı, doktorların dinleme cihazı (steteskop), doktor önlükleri vardı. Eksantrik da 2 plaket dikkatimi çekti. Anneye aramada benzeri şey söylemediler. Odaların hepsinde kontrol yaptılar. Sunma böylece savcılığa büyüklüğünde gelip ifade vermesi söylendi. Doktora götürürlerken üstelik ana refakat etti. Giderken annesiyle aralarında aynı konuşma olmadı.”

Mavera yandan Özkiraz’ın, kullandığı hekim önlüğünü Çerkezköy Mehabet Hastanesi yakınındaki iyileştiren malzemeler satan aksiyon yerinden aldığı öğrenildi.

“Bire Bir pasajda mektepli kimlik belgesi bastırdım”

Özkiraz, savcılıkta verdiği ifadesinde, lisede öğrenciyken ailesinin tababet fakültesinde okumasını istediğini, liseden 2021 yılında çıkışlı olduktan sonra darülfünun sınavına girdiğini ama sıfır olduğunu anlatmıştı.

Ailesinin güvenini sarsmamak için Çapa Tıp Fakültesini kazandığını söylediğini, imtihan akıbet belgesi üstünde telefonda oynamalar yaparak düzme aynı belge çıkardığını anlatan Özkiraz, ifadesine şöyle devam etmişti:

“Elan sonraları İstanbul’a gittim, kız öğrenci yurduna yerleştim. Burada kendimi tıp fakültesi öğrencisi olarak tanıttım. Yurdun masrafları için birlikte ailemle görüştüm. Ailem fakülteyi kazandığımı düşündüğü amacıyla bana mülk gönderiyordu. Elan bilahare burada Cerrahpaşa Tababet Fakültesi öğrencileriyle kalmaya başladım. Bu öğrencilere Çapa Tababet Fakültesi öğrencisi olduğumu söyledim. Bu süreçte Çapa Tababet Fakültesinin bahçesine açıklık duruluk gittim, öğrencilerle tanıştım. Hiçbir şekilde derse girmedim. Okula girebilmek üzere İstanbul’birlikte tıpkısı pasajda mektepli üzeri bastırdım. Bu kartın üstüne ‘Ayşem Özkiraz’ yazdırdım. Aramada ele geçen kartlar bu öğrenci kartlarıdır. Okula girerken bu öğrenci kartlarını gösterip giriyordum. Okula gittiğim zamanlarda İstanbul’de part time değişik yerlerde çalıştım. Aynı yerde Ankara Şehir Hastanesi, Tekirdağ Çerkezköy Ululuk Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tababet Fakültesi etiket kartlarını da bastırdım ancak bunları tek yerde göstermedim.”

Annesi hastalandığı için Son Teşrin 2021’bile Çerkezköy Devlet Hastanesine gittiklerini, burada vazifeli hekime kendisini hekim adına tanıttığını, annesini araştırı ettirdikten sonradan hastaneye gitmeye bitmeme ettiğini, buradaki görevlilere acilde mesafe buyurmak istediğini anlatan Özkiraz, “Burada bulunduğum zaman içre doktor koltuğuna oturduğum olmuştur. Boynuma steteskop da taktığım olmuştur. Bu steteskobu medikalcilerden almıştım. Acilde bulunduğum zaman zarfında tek şekilde züğürt muayene etmedim fakat muayeneleri izledim.” ifadelerini kullanmıştı.

Eğitim döneminin bitmesinin peşi sıra Haziran 2022’dahi Çerkezköy’e geldiğini, oran hastanesinde yavru cerrahisi bölümüne her an doktor M.K ile tanıştığını aktaran Özkiraz, ifadesini şöyle sürdürmüştü:

“Kendimi Çapa Tababet Fakültesinden mezun olan doktor adına tanıttım. Ayrıca TUS sınavından 81 puan aldığımı söyleyip, daha ilk toplumsal medya üzerinden gördüğüm TUS belgesi üstünde telefonla oynayarak hazırladığım belgeyi gösterdim. Annemin sarıklı, babamın ise gıda mühendisi olduğunu söyledim. Doktor M.K. bana yanına gidip gelebileceğimi söyledi. Bu şekilde çocuk cerrahisi bölümüne gidip gelmeye başladım, burada muayenelere katıldım. Tamlık cerrahi bölümlerdeki doktorlarla pazar kurdum. Bir Nice sefer ameliyatlara peyrev kendisine katıldım.”

Özkiraz ifadesinde, bu süreçte kimseyi kıygın etmediğini savunarak pişman olduğunu belirtmişti.

Olay

Çerkezköy Heybet Hastanesi yetkilileri, hastanede eksper tıpkı doktorun yanında tahminî 4 aydır gözlemci araştırma görevlisi olarak kâin şüpheli üzerine yanlışlık duyurusunda bulunmuş, yapılan araştırmada diplomalarının cali olduğu mahsus ve polis güçleri ekiplerince gözaltına alınan bed, çıkarıldığı hakimlikçe 25 Son Teşrin’da tutuklanmıştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Âdem, olayla ilgili yönetimsel soruşturma başlatıldığını ve denetmen görevlendirildiğini açıklamıştı.

Soruşturmada tutuklu zanlının ifadesi kapsamında bire bir kaknem elan İstanbul’de gözaltına münfail, ifadesi sonrası azade bırakılmıştı.

Güvenlik kaynakları, tutuklu zanlının çökertme telefonunun incelendiğini, bu kapsamda gözaltına alınacakların sayısının artabileceğini belirtmişti.

Share: