Edirne Doktor Odası Başkanı Gürcan Altun’dan ‘Koronavirüs Salgınında 6. Dalga’ Uyarısı

ERGİN YILDIZ

Edirne Tabip Odası Başkanı Gürcan Altun, Türkiye’nin koronavirüs salgınında orak ayı ayında 5’inci dalgayı yaşadığını, tedbir alınmazsa sonbaharda 6’ncı dalgayı yaşayabileceğini belirterek, “Şayet bizler bir zamanlar anımsatma dozu aşılarımızı yapmazsak, tedarikli namına girmeksek güzün bire bir başka dalganın dahi gelmesi, 6’ncı dalganın görülmesi tek da mucize değil” dedi.

Gürcan Altun, Edirne Doktor Odası Lokali’nde bugün düzenlediği matbuat toplantısında, Covid-19 vakalarındaki artışa çekti. Türkiye’nin koronavirüs salgınında temmuz ayında 5’inci dalgayı yaşadığını belirten Altun, fenomen sayılarındaki artışa ilgilendiren bir safiha göstererek, “Bu, Türkiye verileri. Sağlık Bakanlığı’nın web sayfasından haftalık namına yayınlamış olduğu Türkiye verilerinden oluşturmuş olduğum çizge. Edirne’ye hususi bire bir şeyimiz namevcut. Ancak sahadaki meslektaşlarımızdan hoşgörüsüz gelen bildirimlerle Edirne’deki vakalar birlikte Türkiye verileri ile benzer tarzda. Haziran ayının sonuç haftasında vaka sayısı pahal artıyor. Temmuzun önce haftasında bu artım belirginleşiyor. ve ağustos ayının geçmiş haftasında doruk yaptıktan bilahare azalmaya başlıyor. Bu, 5’inci dolma. Edirne’dahi bile bu temmuz ayındaki ilk hafta ciddi artışlarla gelişigüzel günlük vaka sayıları 150-200 bandına kadar ulaşıyor. Ağustos aynın önce haftasından itibaren azalmaya başlıyor” diye konuştu.

“ŞU ANDA NE YAZIK Kİ AŞILAMANIN DA DURMA NOKTASINA GELDİĞİNİ BİLİYORUZ”

Seviye farkından hava alışveriş için Bulgaristan vatandaşlarının kente geldiğini anlatım fail Altun, “Bulgarların gelişi ile alay malay hayatiyet hem arsıulusal canlılık var hem birlikte Türkiye’nin özge vasıtasıyla kimi esnafın birlikte Edirne’ye hücum ettiğini biliyoruz. Bire Bir ulusal hareketlilikte bunda artım tür. O yüzden oldukça özen demek gerekiyor. Olur hangi yapmamız gerekiyor? Bu 5’inci numara böyle sönümleniyor ama teşrinievvel ayında okulların açılması, havaların serinlemesi ile birlikte 6’ncı dalavere gündeme gelebilir. Bir Tane konuşabileceğimiz şey aşı. Türk Tabipleri Birliği’nin önerdiği telkih takvimi içerisinde tıpkı kamer arayla iki düze aşının, MRNA aşısının yapılması, 6 kamer sonradan anımsatma dozunun yapılması gerekiyor. Şu anda ne eyvah ki aşılamanın üstelik eğleşme noktasına geldiğini biliyoruz. Afiyet Bakanlığı sayfasına dahi bakıldığında hem ilkah oranlarının düşüklüğünü görüyoruz hem birlikte bu azalmayı görüyoruz. Boşluk 2021 itibariyle Türkiye’deki ilkah oranıyla günümüz ilkah oranına bakıldığında, aradan 8 ay gibi aynı süre eski, vakit kaybetmeden yüzde 2’lik benzeri çoğalma var. 8 maaş ayrımsız sürede, yüzde 2’lik aşılamada bir artma var. Bu, bunaltıcı anlamda bastırık demektir” dedi.

“HAZIRLIKLI KENDISINE GİRMEKSEK SONBAHARDA 6’NCI DALGANIN GÖRÜLMESİ HİÇ DE ŞAŞIRTICI DEĞİL”

Türkiye’de teşrinievvel ayında 6’ncı dalganın görülebileceğinin altını çizen Altun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu dakika üstelik esasta mecbur alanlarda yine kesinkes maske fethetmek gerekiyor. Alçak adam bulunan merbut alanlarda. Bulaşı azaltacak arz şişman etkendir. O çok eşsiz olan tıpkısı özdek. Onun haricinde, havaların soğumasıyla alay malay sadık alanlarda geçirilen zamanın artışı, okulların açılması kabilinden kimi hareketlilikler zımnında vaka sayılarında artım kabil. Eğer bizler vaktiyle hatırlatma dozu aşılarımızı yapmazsak, mücehhez olarak girmeksek sonbaharda benzeri başka dalganın de gelmesi, hani 6’ncı dalganın görülmesi on paralık bile şaşırtıcı değil.”

Share: