Edirne Eczacılar Odası Başkanı: Ankara’da Eczacı Mitingi Düzenleyeceğiz.

Edirne Eczacılar Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, kamuda etkin eczacıların Afiyet Bakanlığı Ekleme Ifa Yönetmeliği’nin kapsamı dışında bırakılmasını çıkıntılık etmek için Ankara’birlikte miting düzenleyeceklerini belirterek, “Kamudaki meslektaşlarımızı yalnız bırakmayacağız. Hep gelişigüzel bire bir eylemlik sürece başlayacağız. Vitrinlerimiz siyaha döndüreceğiz, önlüklerimize yağız kurdeleler takacağız, belki yağız önlük giyeceğiz. Elan sonraları Ankara’da eczacı mitingi düzenleyeceğiz. Hala bu söylediklerimiz dikkate alınmazsa, adımlar atılmazsa maalesef eczane yama eylemine giden ayrımsız süreci başlatacağız” dedi.

Gürkan Kılıçcıgil, bugün yaptığı açıklamada, Afiyet Bakanlığı Ekleme Ifa Yönetmeliği’nde kamuda çalışan eczacılara haksızlık yapıldığını söyledi. “Biliyorsunuz ispençiyari, eczanelere sıkıştırılamayacak büyüklüğünde geniş bire bir kayran. Ispençiyari fakültesi mezunları, hususi sektörde, kamuda, bir nice alanda aktif kendisine fariza yapmaktalar. Bu alanlardan biri de kamu eczacılarımızdır” diyen Kılıçcıgil, şöyle konuştu.

“KAMUDAKİ MESLEKTAŞLARIMIZI YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ. BILCÜMLE BİRLİKTE BİR EYLEMLİK SÜRECE BAŞLAYACAĞIZ”

“12 Ağustos’ta yayınlanan Sağlık Bakanlığı Ilişik Ifa Yönergesi’nde çok büyük bir haksızlığa uğradı, buradaki meslektaşlarımız. Burada, doğruluk ettiklerinin alınması noktasında bizler da Türk Eczacıları Birliği adına yanlarında olacağız. Bu alandaki eczacılarımızın özellikle pandemi döneminde çok nazik emekleri oldu. Dezenfektan bulamadıkları dönemde, hastanelerde kendilerine ufak laboratuvarlar kurup bunların üretimini sağladılar. Teşekkür edilmesi müstelzim ve zaman pandeminin biraz rahatladığı dönemde haklarının teyit edilmesi müstelzim tıpkı patika grubu namına maalesef göz bakarak göre haksızlığa uğradıklarına tanık oluyoruz. Bunu üzülerek görüyoruz. Bunun karşılığında üstelik bizler, kamudaki meslektaşlarımızı boydak bırakmayacağız. Bilcümle alay malay bire bir eylemlik sürece başlayacağız.

“SÖYLEDİKLERİMİZ DİKKATE ALINMAZSA, ADIMLAR ATILMAZSA DAHI MAALESEF ECZANE KAPATMA EYLEMİNE GİDEN BİR SÜRECİ BAŞLATACAĞIZ”

Vitrinlerimiz siyaha döndüreceğiz, önlüklerimize siyah kurdeleler takacağız, ihtimal siyah göğüslük giyeceğiz. Vatandaşa, eylemlilik sürecinin onları de içerdiğini anlatacak, onlarla bu yolda diyaloğumuzu geliştirecek adımlar atacağız. Daha sonradan Ankara’da eczacı mitingi düzenleyeceğiz. Türkiye’nin temas yerinden eczacılarımızı Ankara’da benzeri mitinge nida edeceğiz. Daha geçmiş bunu yapmıştık, çokça üstelik curcunalı getirmişti. O mitingin benzerini Ankara’üstelik yapmayı planlıyoruz. Bibi bu söylediklerimiz dikkate alınmazsa, adımlar atılmazsa maalesef eczane metres eylemine revan tıpkı süreci başlatacağız. Biz bunu düzenlemek istemiyoruz amma artık bu büyüklüğünde yapmış olduğumuz mücadeleye yetkilerden karşılık alamazsak birlikte mecburen eczane kapatarak sesimizi duyurmaya çalışacağız. İnşallah o raddeye kalmadan sorunlarımız yetkililer vasıtasıyla değerlendirilerek çözüme kavuşturulur.”Share: